Jakie oświetlenie do łazienki wybrać?

Na pierwszy rzut oka kwestia oświetlenia łazienki wydaje się sprawą drugorzędną. Tymczasem, obok niezawodnej armatury oraz przyciągających uwagę płytek, oświetlenie stanowi jedną z najważniejszych decyzji dekoratorskich. Ważne jest nie tylko to, jakie oświetlenie do łazienki wybierzesz, ale także jak rozplanujesz je w pomieszczeniu. Jeśli dobrze to rozegrasz, otrzymasz wyjątkową aranżację dopasowaną zarówno do Twoich praktycznych, jak i estetycznych potrzeb.

Oświetlenie łazienkiProjekty oświetlenia do łazienki

Każda łazienka, oprócz funkcjonalnego wnętrza i estetycznego wystroju, wymaga także odpowiedniego oświetlenia. To ono nadaje pomieszczeniu pożądany klimat, sprawi, że łatwiej będzie odpocząć podczas kąpieli, a także ułatwi wykonywanie prozaicznych czynności np. makijażu lub codziennej pielęgnacji. Najważniejszym źródłem światła w łazience jest górna lampa sufitowa o największej mocy oświetlająca całe pomieszczenie. Uzupełniają ją lampy funkcyjne (np. wokół lustra lub nad wanną) oraz oświetlenie dekoracyjne, stanowiące dopełnienie aranżacji. Przyjmuje się, że na 10 m2 łazienki powinny przypadać 4 żarówki o mocy 50 KW.

Zasady wyboru oświetlenia do łazienki

Wbrew pozorom dobranie odpowiedniego oświetlenia w łazience nie jest takim łatwym zadaniem. I nie ma znaczenia, czy Twoja łazienka jest mała, czy też dysponujesz obszernym pokojem kąpielowym.

Oto kilka zasad, które warto przyswoić sobie przed zakupem oświetlenia do łazienki.

1. Zwróć uwagę na różne warstwy oświetlenia

Oświetlenie w łazience jest niezwykle ważne nie tylko ze względów praktycznych i funkcjonalnych. Lampy w łazience nadają też pomieszczeniu odpowiedni klimat. Architekci wnętrz często wyróżniają trzy rodzaje lamp łazienkowych, do których zalicza się światło główne, oświetlenie zadaniowe i światła ambientowe.

a. Światło główne

To, jak sama nazwa wskazuje, główne źródło światła w łazience. Najczęściej jest to światło sufitowe. Rodzaj lampy, którą zawiesimy na suficie, zależy od stylu łazienki. Może to być plafon, żyrandol (np. w stylu glamour) lub nowoczesna, minimalistyczna lampa.

b. Światło zadaniowe

To lampy, które umieszczone są w strategicznych miejscach łazienki, w których zazwyczaj wykonujemy określone czynności. Najlepszym przykładem tego typu oświetlenia jest to znajdujące się nad lustrem, które pomaga nam w czynnościach higienicznych, jak mycie zębów, nakładanie makijażu, golenie czy suszenie włosów. Inne tego typu światła zadaniowe mogą być również zlokalizowane koło wanny czy prysznica, w zależności od naszych indywidualnych preferencji

c. Światło ambientowe

To dodatkowe źródło światła, które nie jest konieczne w łazience, ale pozwala nam nadać pomieszczeniu odpowiedni klimat. Tego typu światło sprawdzi się szczególnie w małych łazienkach, jak i tych bardziej przypominających pokoje kąpielowe. Tego typu oświetlenie ma podkreślić cechy architektoniczne i wystrój łazienki. Często jest to oświetlenie wnęk łazienkowych, dekoracji czy obrazów.

2. Stawiaj na energooszczędne rozwiązania w łazience

Ceny prądu są coraz wyższe, więc podczas zakupu oświetlenia nie możemy pominąć kwestii ekonomicznych. Przy zakupie lamp zwróćmy uwagę na pobór energii każdej z nich i stawiajmy na rozwiązania energooszczędne. W tych miejscach łazienki, w których jest to bezpieczne i możliwe, wstawiamy oświetlenie LED i wybieramy sprytne zestawy diodowe działające na napięciu 12 V prądu stałego.

3. Dobierz odpowiednią moc żarówek 

Podczas aranżacji oświetlenia w łazience, warto zwrócić uwagę nie tylko na ergonomiczność, ale także na oszczędność energii na metr kwadratowy. Minimalne zalecane natężenie światła w łazience to 200 luksów na metr kwadratowy. Jednak w przypadku pomieszczeń pozbawionych dostępu do naturalnego światła, zaleca się wybór wyższej wartości, około 500 luksów na metr kwadratowy. Oznacza to, że przy łazience mającej na przykład 10 m² potrzebujemy łącznej mocy żarówek wynoszącej około 5000 lumenów, co oznacza, że konieczne będzie zamontowanie żarówek o łącznej mocy około 250 W.

4. Styl lampy

Lampy łazienkowe powinny być dobrane tak, aby w pełni uzupełniały aranżację i komponowały się ze stylem wnętrza. Do stylów minimalistycznych, nowoczesnych, skandynawskich dobieramy odpowiednio proste i minimalistyczne oświetlenie. Z kolei łazienki projektowane w określonym stylu, jak glamour, art deco czy industrialny, powinny być wyposażone w oświetlenie oddające ducha danej epoki czy stylu pod względem formy oraz sposobu wykończenia.

5. Materiały lampy

Oświetlenie łazienkowe musi działać w znacznie bardziej wymagającym środowisku niż ma to miejsce w salonie czy przedpokoju. Przede wszystkim zwracamy uwagę na warunki podwyższonej wilgotności (o tym piszemy poniżej). Z tego względu musimy wybrać lampy, które nie tylko są solidnie wykonane, ale także mają odpowiednie materiały i powłoki, zapewniające trwałość i bezpieczeństwo użytkowania.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać - ciepłe czy zimne?

Podczas aranżowania łazienki warto zastanowić się, jakiego klimatu oczekujesz od finalnego efektu. Inny rodzaj światła sprawdzi się w przytulnych łazienkach retro lub pomieszczeniach zdobionych drewnem, a zupełnie inny w nowoczesnych łazienkach stworzonych do nastrojowych kąpieli. Barwa światła w łazience zależy także od dostępu do promieni słonecznych oraz umiejscowienia poszczególnych lamp. Z reguły, w pomieszczeniach bez okien stosuje się światło neutralne. Ma ono za zadanie imitować naturalne oświetlenie, wiernie oddając wszystkie kolory. Właśnie z tego powodu świetnie sprawdzi się przy doświetlaniu lustra. Przy barwach neutralnych optymalnym wyborem będzie kolor z przedziału między 3300 a 5300 K.

oświetlenie do łazienki w stylu glamourProjekt oświetlenia do łazienki, Katarzyna Szramek

Wybierając oświetlenie łazienki utrzymanej w bieli i zimnych barwach można wykorzystać również źródła chłodnego światła z przedziału 4000-5500K. W przypadku łazienki zaaranżowanej w ciepłych barwach możesz spokojnie wybrać z przedziału 2700-3500K. Zimne światło będzie trafionym wyborem przy doświetlaniu lustra - zapewni odpowiednie odwzorowanie kolorów. Natomiast ciepłe barwy to domena tych części łazienki, które odpowiadają za relaks i wyciszenie umysłu. Lampy o ciepłej, żółtej barwie doskonale sprawdzą się nad wanną lub w specjalnie zaprojektowanych strefach relaksu. Ze względu na intensywną barwę, lampy tego typu nie sprawdzą się w okolicy lustra - będą przekłamywać kolory i utrudniać wykonanie ładnego makijażu.

Ochrona lampy przed wilgocią. Sprawdż klasę IP obudowy

W projektowaniu oświetlenia łazienki kluczowe jest nie tylko estetyczne dopasowanie lamp do reszty wnętrza, ale również ich funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania w warunkach podwyższonej wilgotności. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na techniczne parametry lamp, w szczególności na ich odporność na wilgoć, co określa klasa wodoszczelności oznaczana jako IP (Ingress Protection). Wybór odpowiedniej klasy wodoszczelności zależy od lokalizacji lampy w łazience.

Podział łazienki na strefy bezpieczeństwa elektrycznego

Łazienka dzieli się na różne strefy z uwagi na specyficzne wymagania dotyczące instalacji elektrycznych:

  • Strefa 0: To obszar bezpośrednio w wannie, pod prysznicem oraz przy umywalce. Oświetlenie w tej strefie musi być szczególnie odporne na działanie wody, z wymaganym minimum IP67, co oznacza, że jest wodoodporne. Lampy tutaj powinny również być niskonapięciowe, maksymalnie do 12V, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkownikom.
  • Strefa 1: Przestrzeń bezpośrednio nad strefą 0, czyli nad wanną, prysznicem i umywalką. W tej strefie, chociaż nie jest ona bezpośrednio zanurzona w wodzie, często występuje kondensacja i rozpryski wody. Minimalnym wymaganiem dla oświetlenia jest tu klasa IP44, choć zalecane są rozwiązania o klasie IP65, które lepiej radzą sobie z wilgocią.
  • Strefa 2: To obszar znajdujący się wokół strefy 0, poza bezpośrednim zasięgiem wody, ale nadal w miejscu, gdzie woda może się dostawać, na przykład poprzez rozpryski. W tej strefie również konieczne jest stosowanie oświetlenia o przynajmniej IP44.
  • Strefy zewnętrzne: Dawniej nazywane strefą 3, to obszary, które nie są uwzględnione w żadnej z powyższych stref. W tych strefach nie obowiązują specyficzne wymogi dotyczące klas IP, jednak nadal należy stosować ogólne zasady bezpieczeństwa przy instalacji oświetlenia.

Dobór właściwego oświetlenia do każdej z tych stref jest kluczowy dla bezpieczeństwa i komfortu użytkowania łazienki.

Oświetlenie łazienkowe - jakie lampy do łazienki?

Rodzajów lamp, które możesz zastosować w swojej łazience, są dziesiątki. Różni je nie tylko barwa, ale także natężenie światła, konsumpcja energii oraz design. Z reguły, pomieszczenia o niewielkiej powierzchni powinny być oświetlane lampami o małych kloszach, maksymalnie przylegającymi do ścian, aby nie zabierać mieszkańcom cennej przestrzeni. Z kolei duże łazienki pozwalają na eksperymenty z formami, wielkością oraz rodzajem źródła światła.

oświetlenie w łazienceProjekt oświetlenia do łazienki

Planując łazienkę, warto zastanowić się, co ma być głównym źródłem światła. Tutaj najczęstszym wyborem są halogenowe plafony, oprawy oświetleniowe i oświetlenie punktowe. Mimo to nie brak także fanów długich lamp wiszących zamontowanych przy lustrze jako oświetlenie dekoracyjne. Nie mniej jednak do doświetlania funkcyjnego częściej wykorzystuje się kinkiety lub szerokie listwy LED. Oświetlenie LEDowe świetnie sprawdza się również w przypadku lamp dekoracyjnych, ozdabiających krawędzie kabin prysznicowych, wanien czy szafek.

Oświetlenie do łazienki w bloku – plafony, żarówki, oświetlenie punktowe?

W łazience nie sprawdzi się takie samo oświetlenie jak w innych pomieszczeniach w naszym domu. Wymaga ona zupełnie innych źródeł światła. Lampy w stylu żyrandoli, lamp stołowych, czy też tych stojących zupełnie nie sprawdzą się w tym specyficznym pomieszczeniu o małej powierzchni.

oświetlenie do łazienki - łazienka w blokuProjekt oświetlenia do łazienki, KGA Architekci

Musimy pamiętać, że w łazienkach chodzi przede wszystkim o komfort i swobodę poruszania się. Wybierając oświetlenie do małej łazienki w bloku, nie zdecydowalibyśmy się na złote żarówki wiszące na długim kablu. Są one jak najbardziej efektowne, ale niestety mogą nam znacznie utrudniać swobodne funkcjonowanie bez obijania głowy. Na oświetlenie w łazience w bloku zdecydowanie nadaje się płaski plafon o odpowiednim natężeniu światła oraz kinkiety zamontowane nad lub obok lustra.

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać nad lustro?

Jaki sposób oświetlenia lustra najlepiej się sprawdzi w łazience? Na temat barwy światła nad lustrem pisaliśmy już wcześniej. Powinna to być zdecydowanie neutralna lub zimna barwa ze względu na lepsze odwzorowanie kolorów. Najbardziej popularnym sposobem oświetlenia lustra jest montaż kinkietów, które mogą pełnić funkcję oświetlenia dekoracyjnego, jak i zadaniowego. Najlepiej oświetlić lustro, montując dwa pionowe kinkiety po obu stronach lustra, lub jeden poziomy tuż nad nim. Kinkiet powinien być zamontowany tak, aby całe lustro było oświetlone równomiernie. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której na odbiciu osoby stojącej przed lustrem pojawi się zacienione miejsce.

oświetlenie łazienkowe - kinkiet nad lustremElita Meble seria Inge New

Wybór odpowiedniego oświetlenia do łazienki wymaga uwzględnienia zarówno estetyki, jak i funkcjonalności oraz bezpieczeństwa. Kluczowe jest dobranie lamp o odpowiedniej klasie wodoszczelności, zależnie od strefy łazienki, w której będą zamontowane. Ważne jest również, aby zwracać uwagę na energooszczędność, wybierając oświetlenie LED, które jest ekonomiczne i wydajne. Styl lamp powinien harmonizować z ogólnym wystrojem wnętrza, a materiały i wykonanie muszą być przystosowane do warunków podwyższonej wilgotności. Dzięki tym zasadom oświetlenie w łazience będzie nie tylko praktyczne, ale i estetyczne, tworząc przyjemną atmosferę.

Data: 2024-05-26

Agnieszka Urbaś Agnieszka Urbaś

Filtry
Poprzedni
Następny

Twój koszyk

Brak produktów

Darmowa wysyłka! Dostawa
0,00 zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Mój schowek