Jesteś w trakcie urządzania łazienki i nie wiesz, czym się kierować przy wyborze grzejnika łazienkowego? Czy wybrać grzejniki wodno elektryczne, grzejniki wodne, a może grzejniki dekoracyjne? W kilku prostych zdaniach postaramy się przedstawić najpopularniejsze rodzaje grzejników łazienkowych i podpowiedzieć, jaki grzejnik łazienkowy najlepiej sprawdzi się w łazience.
Spis treści:
- Jak działa grzejnik łazienkowy?
- Rodzaje grzejników łazienkowych
- Grzejnik do łazienki: na jakie parametry zwrócić uwagę?
- Grzejniki łazienkowe - najlepsze marki
- Podsumowanie
- Produkty
Artykuł został odświeżony i rozbudowany o nowe treści. Ostatnia aktualizacja artykułu: 29.12.2024r.
Nikt nie lubi wchodzić do wanny czy brać prysznica, kiedy w łazience panuje zbyt niska temperatura. Tak zdarza się często w miesiącach zimowych m.in. gdy mieszkamy w słabo ocieplonym budynku lub gdy łazienka zlokalizowana jest na poddaszu. Abyśmy mogli czerpać przyjemność z kąpieli, temperatura w łazience temperatura powinna oscylować w granicach 24 stopni Celsjusza. W ustawieniu, utrzymaniu i regulacji temperatury w łazience pomaga nam grzejnik łazienkowy.
Jak działa grzejnik łazienkowy?
Grzejnik łazienkowy to urządzenie, które stanowi jeden z elementów centralnego ogrzewania w domu. Odpowiada za wymianę energii pomiędzy instalacją a otoczeniem, dostarczając ciepło do pomieszczeń. Grzejniki dostępne są w różnych rozmiarach i formach. Konstrukcja klasycznego grzejnika łazienkowego przypomina nieco drabinę (stąd często nazywany jest grzejnikiem drabinkowym). Składa się z dwóch podłużnych pionowych kolektorów wykonanych zazwyczaj ze stali lub aluminium. Między nimi znajdują się „szczebelki”, czyli płaskie lub zaokrąglone rurki.Funkcje grzejnika łazienkowego
Ogrzewanie pomieszczenia.
Grzejnik, jak sama nazwa wskazuje, przede wszystkim służy do ogrzewania pomieszczenia, w którym się znajduje. W grzejnikach podłączonych do centralnego ogrzewania przepływa gorąca woda lub specjalny płyn grzewczy. Nagrzane rurki grzejnika oddają ciepło do pomieszczenia.
Obniżanie poziomu wilgoci.
Grzejniki łazienkowe pełnią jeszcze jedną rolę. Ich zadaniem jest utrzymanie jak najniższego poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Podczas ciepłych kąpieli w wannie czy pod prysznicem para nasyca powietrze, osiadając na chłodnych płytkach czy ceramice łazienkowej. Wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów, a w szczególności stanowi idealne środowisko dla pleśni. Są one nie tylko potencjalnym zalążkiem chorób, ale też trudno je usunąć.
Suszenie prania.
Dla wielu domowników łazienka jest też miejscem, w którym suszy się pranie. Grzejniki najbardziej przydają się późną jesienią i w zimie, kiedy nie ma możliwości suszenia prania na zewnątrz. Wilgotne ręczniki, bielizna czy odzież znacznie szybciej wysychają w towarzystwie odpowiednio dobranego grzejnika.
Wystrój.
Grzejnik łazienkowy może również spełnić zadanie dekoracyjne. Dostępne w sprzedaży grzejniki przyjmują dość zaskakujące i designerskie formy. W ten sposób oprócz standardowego funkcji grzania mogą również stanowić element wystroju wnętrza. Design jest ważnym, chociaż nie najważniejszym kryterium, jakimi powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia.
Rodzaje grzejników łazienkowych
Grzejniki łazienkowe mogą być podłączone do centralnego ogrzewania lub pracować poza C.O. W zależności od sposobu podłączenia i zasilania grzejniki dzielą się na 3 rodzaje:
- grzejniki wodne,
- grzejniki wodno-elektryczne,
- a także suszarki elektryczne, które nie są klasycznymi grzejnikami.
Grzejniki wodne
Zasada działania grzejników wodnych jest bardzo zbliżona do klasycznego kaloryfera. Z uwagi na to, że grzejniki wodne podłączone są do instalacji centralnego ogrzewania, możemy nimi grzać tylko i wyłącznie w sezonie grzewczym lub wówczas gdy instalacja zostanie uruchomiona w domu. Zbudowane są z dwóch przewodów pionowych tzw. kolektorów, które zakończone są czterema króćcami przyłączeniowymi. Jeden z górnych króćców pełni funkcje odpowietrznika. Za pomocą kolejnych dwóch króćców grzejnik podłączony jest do instalacji C.O Jednym z nich woda wpływa, drugim wypływa. Niektóre grzejniki mają już fabrycznie wbudowany zawór termostatu, który służy do regulacji temperatury w pomieszczeniu. U części grzejników ten termostat zawór termostatyczny trzeba dokupić.
Grzejniki wodno-elektryczne.
Sposób działania i budowa grzejników wodno-elektrycznych jest bardzo zbliżona do grzejników wodnych. W odróżnieniu od nich, grzejniki wodno-elektryczne mogą być wykorzystywane również poza sezonem grzewczym. Możliwe to jest za pomocą grzałki elektrycznej, która wbudowana jest w jeden z kolektorów grzejnika. W większości przypadków grzałka elektryczna sprzedawana jest w zestawie razem z kolektorem. Czasami trzeba ją dokupić oddzielnie.
Grzałkę elektryczną dobieramy do mocy grzejnika. Przyjmuje się, że do grzałka elektryczna powinna mieć moc nieco mniejszą niż kolektor. Zazwyczaj producenci zalecają zmniejszenie mocy od 70 do 80%.
Suszarki elektryczne.
Dodatkowo stosowane mogą być tak zwane suszarki elektryczne. Suszarki elektryczne do urządzenia o niewielkiej mocy, które wybieramy je wówczas kiedy mamy już w naszej łazience był zupełnie inny system ogrzewania. Suszarki nie są przeznaczone do ogrzewania pomieszczenia, natomiast idealnie sprawdzają się przy suszeniu garderoby. Mogą również pośrednio wpłynąć również na podwyższenie temperatury w łazience.
Zatem jaki grzejnik do łazienki wybrać? Oto kilka kryteriów.
Grzejnik do łazienki: na jakie parametry zwrócić uwagę?
Moc grzejnika.
Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest jego moc. To od mocy grzejnika zależy jak szybko i jak efektywnie będzie nagrzewał umieszczenie. Jeżeli kupimy zbyt słaby grzejnik do dużego pomieszczenia, wówczas nie uzyskamy odpowiedniej temperatury lub łazienka będzie się nagrzewała wolniej. Przyjmuje się, że do ogrzania jednego metra kwadratowego powierzchni potrzeba 120 watów. Pod warunkiem, że jest to pomieszczenie dobrze zaizolowane, w którym nie ma np. nieszczelnych okien. Przed zakupem będziemy musieli dokładnie obliczyć potrzebną moc urządzenia, o czym napiszemy w dalszej części artykułu.
Sposób podłączenia grzejników.
Sposób podłączenia grzejnika ważny jest w przypadku gdy wykonujemy remont łazienki, w której była wcześniej stara instalacja czyli dokonujemy wymiany kaloryferów na grzejniki. Wówczas ma znaczenie to, w jaki sposób w grzejnik jest podłączony do instalacji. Gdy będziemy wymieniać kaloryfery żeliwne na nowoczesne grzejniki, wówczas konieczne będzie poszukiwanie modeli o oznaczeniu B500 (połączenie boczne o rozstawie 50 cm).
Parametry wody w instalacji.
Kolejnym kryterium przy wyborze grzejnika łazienkowego są tzw. parametry pracy centralnego ogrzewania. A te mogą się różnić w zależności od konkretnej instalacji w domu mieszkalnym. Pamiętaj, że moc grzejników podawana w katalogu zazwyczaj ustalona jest dla parametrów standardowych czyli 75/65/20°C. W tym zestawieniu wartość pierwsza dotyczy temperatury wody zasilającej grzejnik, 65 cm to temperatura wody wychodzącej z grzejnika, a ta ostatnia to temperatura, która panuje w pomieszczeniu. Jeżeli parametry centralnego ogrzewania w naszej instalacji są zbliżone do standardowych, wówczas można wybierać urządzenie wg katalogowej mocy. W innym przypadku należy dokonać niezbędnego obliczenia. W tym celu mnożymy zapotrzebowanie na moc przez współczynnik korekcyjny. Zazwyczaj tabele ze współczynnikami podawane są w katalogach producentów.
Design.
Grzejnik stanowi dosyć istotny element wyposażenia łazienki, dlatego tak ważne jest, aby dobrze komponował się z całym pomieszczeniem. Na szczęście grzejniki dostępne są w wielu rozmiarach, ale również kolorach i stylach. Nie ma znaczenia czy nasza łazienka urządzona jest w stylu rustykalnym, nowoczesnym, skandynawskim czy w stylu nowojorskim. Bez problemu dobierzemy grzejnik, który będzie idealnie pasował do wnętrza. Oprócz standardowego koloru białego dostępne są również urządzenia w kolorze grafitowym czarnym czy złotym. Grzejniki mogą przybierać różne, zaskakujące formy np. szczebelki mogą być ułożone na formie zygzaka. Projektowane są również grzejniki które są półkami, lustrami czy innymi elementami dekoracji W ten sposób grzejnik będzie nie tylko urządzeniem grzewczym, a również znacząco wpłynie na estetykę pomieszczenia.
Jaka moc grzejnika do łazienki w zależności od powierzchni?
Przy wyborze odpowiedniego grzejnika do łazienki najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty, czyli hydraulika, który bez problemu dobierze odpowiedni grzejnik do pomieszczenia. Jeśli chcemy zrobić to sami, musimy wykonać obliczenia. Do tego będą potrzebne następujące dane:
- Wielkość pomieszczenia. Musimy dokładnie zmierzyć rozmiary pomieszczenia - długość szerokość i wysokość łazienki.
- Objętość pomieszczenia. Wartości te będą nam potrzebne do obliczenia objętości pomieszczenia, czyli liczby metrów sześciennych, które przypadają na łazienkę. Aby obliczyć objętość pomieszczenia, musimy pomnożyć wszystkie parametry.
- Korekcja. Oprócz parametrów związanych z rozmiarami łazienki ważne jest również stan mieszkania np. czy łazienka znajduje się w domu ocieplonym czy okna są szczelne. W przypadku dobrze zabezpieczonego mieszkania należy dodać 10%. W innym przypadku konieczne będzie co najmniej 15% zapasu.
- Zalecana temperatura w pomieszczeniu. W przypadku łazienki temperatura to minimum 24 stopni Celsjusza. Przy tej temperaturze potrzeba urządzenia, które będzie miał co najmniej 93 waty. Liczby po pomnożeniu liczby metrów sześciennych przez liczbę watów otrzymujemy moc urządzenia.
Grzejniki łazienkowe - najlepsze marki
Producenci grzejników łazienkowych dostarczają na rynek tysiące rozmaitych wzorów, które różnią się jakością wykonania, parametrami technicznymi czy wzornictwem. Zastanawiając się, jak dobrać grzejnik do łazienki, z pewnością spotkasz się z poważnym dylematem. Niemal każdy z producentów obecnych na rynku oferuje modne i zróżnicowane kolekcje, w których są tradycyjne, nowoczesne i klasyczne modele. Warto jednak sięgnąć po te, które już zyskały uznanie nie tylko handlowców, ale również instalatorów i oczywiście samych użytkowników.
Poniżej przedstawiamy Wam kilku producentów grzejników łazienkowych i dekoracyjnych, których warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Omawiamy krótko ich ofertę, specyfikę produktów oraz wskazujemy, dlaczego warto kupić grzejniki tych marek. Każda z opisanych firm wyróżnia się na rynku indywidualnym podejściem do wzornictwa, jakości wykonania oraz innowacyjnych rozwiązań technicznych, dzięki czemu klienci mogą idealnie dopasować urządzenie do swoich potrzeb i preferencji.
1. Producent grzejników Instal Projekt
O marce:Instal Projekt to polski producent z ponad 40-letnią tradycją, dla którego kluczowe są innowacje, rzetelność oraz rodzinna atmosfera. Firma kładzie nacisk na najwyższą jakość, co potwierdzają surowe procedury kontrolne i najdłuższa gwarancja na rynku.
Grzejniki: Asortyment obejmuje zarówno podstawową linię Light, jak i ekonomiczną Basic oraz bardziej wyszukane kolekcje Trendy, Elegante czy Modulus. Dzięki temu klienci mogą znaleźć zarówno prosty, funkcjonalny model, jak i produkt o oryginalnym wzornictwie, elastycznych opcjach montażu oraz nowoczesnych technologiach zwiększających efektywność cieplną.
Dlaczego warto kupić grzejniki tej marki?
Zapewniają trwałość, niezawodność, doskonały serwis oraz innowacyjne rozwiązania techniczne poparte licznymi patentami.
2. Producent grzejników Imers
O marce: Imers to polski producent specjalizujący się w dekoracyjnych grzejnikach, szczególnie chromowanych, wyróżniających się precyzyjnym wykończeniem.
Grzejniki: Oprócz łazienkowych, firma oferuje modele idealne do przedpokojów czy holi. Produkty Imers powstają z materiałów pochodzących z UE, są ręcznie szlifowane i wykańczane, dzięki czemu prezentują się niezwykle estetycznie.
Dlaczego warto kupić grzejniki tej marki?
Zapewniają unikatowy design, wysoką jakość wykonania oraz trwałe wykończenie, czyniąc z grzejnika dekoracyjny akcent we wnętrzu.
3. Producent grzejników Terma
O marce: Terma to polska marka o ponad 30-letnim doświadczeniu, obecna w ponad 40 krajach. Firma słynie z innowacyjności, szerokiego wachlarza produktów i dbałości o nowoczesny design.
Grzejniki: Oferta obejmuje różnorodne modele łazienkowe i dekoracyjne, a także grzałki oraz akcesoria, co umożliwia kompleksową aranżację.
Dlaczego warto kupić grzejniki tej marki?
Szeroki wybór, uznanie na rynkach międzynarodowych, solidne wykonanie oraz nowoczesne wzornictwo gwarantują satysfakcję i komfort użytkowania.
4. Producent grzejników Zehnder
O marce: Zehnder to szwajcarski producent z ponad 120-letnim doświadczeniem, słynący z precyzji, jakości i innowacyjności.
Grzejniki: Firma oferuje eleganckie grzejniki dopasowane do różnych wnętrz i systemów grzewczych, a także specjalistyczne rozwiązania w zakresie wentylacji oraz ogrzewania sufitowego.
Dlaczego warto kupić grzejniki tej marki?
Klient zyskuje produkt o światowej renomie, stworzony z myślą o trwałości, komforcie i efektywności, wzbogacający estetykę pomieszczenia.
Podsumowanie
Jeśli zastanawiasz się, jaki grzejnik łazienkowy wybrać do domu czy mieszkania, zwróć uwagę na następujące elementy:
- Moc cieplna grzejnika – oblicz, jaki grzejnik do łazienki 4 m2 czy 10 m2 zapewni temperaturę na poziomie 24 st. C.
- Sposób podłączenia – boczny, dolny, środkowy.
- Wymiary grzejnika – jeśli zastanawiasz się, jak dobrać grzejnik do łazienki, zaplanuj, w którym miejscu go zamontujesz. Zazwyczaj dostępna przestrzeń czy jej kształt wymuszają wybór określonego modelu. Do wyboru masz zarówno te o regularnych proporcjach, jak i wąskie, ale wysokie grzejniki łazienkowe drabinkowe, takie jak Terma Easy, które zmieszczą się w niewielkich przestrzeniach.
- Przeznaczenie – poza funkcją grzewczą grzejnik może też pełnić rolę atrakcyjnej dekoracji oraz wieszaka czy suszarki na ręczniki lub bieliznę. W tym drugim przypadku warto zadbać o odpowiednie rozmieszczenie poprzeczek tak, aby umożliwiały zawieszenie tekstyliów.
- Wzornictwo – do dyspozycji są nie tylko modele w różnych stylach czy wymiarach, ale również w wielu kolorach – białe, czarne, grafitowe, matowe i z połyskiem, chromowane czy w kolorze starego złota. Grzejniki dekoracyjne warto też dobierać do stylu wnętrza. W asortymencie są modele bardzo nowoczesne oraz stylowe, które reprezentuje m.in. seria Imers Indeo.
FAQ czyli najczęstsze pytania o grzejniki łazienkowe
Czy grzejnik może być pod prysznicem?
Zasadniczo nie zaleca się montowania grzejnika bezpośrednio pod prysznicem. Urządzenie grzewcze narażone na bezpośredni kontakt z wodą może stanowić zagrożenie porażeniem prądem i szybciej ulegać korozji. Jeśli jednak bardzo zależy Ci na dogrzaniu strefy natryskowej, wybierz specjalnie zabezpieczone modele z odpowiednimi klasami ochrony (np. IP44 lub wyższymi) oraz skonsultuj się z elektrykiem i instalatorem.
Jaki typ grzejnika jest najlepszy do łazienki?
W łazience najlepiej sprawdzają się:
- Grzejniki drabinkowe (rurkowe) – pozwalają na suszenie ręczników i ubrań, są estetyczne i funkcjonalne.
- Grzejniki łazienkowe elektryczne lub wodno-elektryczne (hybrydowe) – dają możliwość dogrzania pomieszczenia poza sezonem grzewczym.
Kluczowe jest, by wybrać model o odpowiedniej mocy dostosowanej do wielkości łazienki i o podwyższonej odporności na wilgoć.
Jaki grzejnik do łazienki 10 m²?
Przyjmuje się, że łazienka o powierzchni ok. 10 m² potrzebuje grzejnika o mocy ok. 800–1200 W (w zależności od izolacji budynku i wysokości pomieszczenia). Warto wybrać grzejnik drabinkowy o większej szerokości i wysokości, który zapewni nie tylko odpowiednie dogrzanie, ale także umożliwi jednoczesne suszenie kilku ręczników.
Jaki grzejnik do łazienki 5 m²?
W przypadku małych łazienek (ok. 5 m²) często wystarczy grzejnik o mocy 400–600 W. Optymalny będzie wąski, pionowy grzejnik drabinkowy, który nie zajmie wiele miejsca, a jednocześnie zapewni komfort cieplny i możliwość powieszenia kilku ręczników.
Jaki grzejnik do łazienki 7 m²?
Dla łazienki o powierzchni ok. 7 m² dobrym wyborem będzie grzejnik o mocy 600–800 W. Ponownie sprawdzi się grzejnik drabinkowy średniej wielkości. Dla maksymalnej wygody rozważ model wyposażony w termostat oraz opcję elektrycznego dogrzewania po sezonie grzewczym.
Produkty
produkty z kategorii Grzejniki łazienkoweWięcej
produkty z kategorii Grzejniki pokojoweWięcej