Wraz z popularnością skandynawskiego stylu kolor czarny coraz częściej gości w łazience — w dekoracjach, akcesoriach, meblach czy ceramice. Dowiedz się jak oryginalnie i stylowo zaaranżować czarną łazienkę.
Spis treści:
- Jak urządzić czarną łazienkę?
- Czerń w małej łazience — czy to jest możliwe?
- Czarne elementy w łazience - z czym je łączyć?
Jak urządzić czarną łazienkę?
Z czym kojarzy klasyczna łazienka? Z wszechogarniającą bielą ceramiki i jasnym odcieniem płytek. Biel to barwa, która do tej pory dominowała w wystroju łazienek. Wynikało to po części ze względów praktycznych a po części z estetycznych. Łazienka zazwyczaj jest najmniejszym pomieszczeniem w domu i często brakuje w niej źródła naturalnego światła, czyli okna. Z tego powodu przy aranżacji łazienki do tej pory unikano wszelkich dodatków, które mogłyby zmniejszyć optycznie pomieszczenie i sprawić, że stałoby się jeszcze ciemniejsze, niż jest w rzeczywistości. Biel i jasne kolory mają moc powiększania. Wprowadzają wrażenie przestronności i optycznie "dodają światła" do wnętrza. W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywają aranżacje łazienek w kolorze czarnym. Zaskakujące? Niekoniecznie. Zobacz jak urządzić łazienkę w kolorze czarnym, aby wyglądała stylowo, luksusowo i przestronnie.
Zobacz, co się przyda w czarnej łazience?
Czerń w małej łazience — czy to jest możliwe?
Cały czas pokutuje przeświadczenie, że czarny zarezerwowany jest tylko do łazienek o dużym metrażu. Nic bardziej mylnego! Czerń i czarne dodatki świetnie prezentują się również w małych łazienkach. Jak dodać czarne elementy w łazience? Oto sprawdzone sposoby.
Po pierwsze. Postaw na detale.
Wprowadzenie czerni do łazienki nie musi oznaczać wyłożenia wszystkich ścian kafelkami w czarnym kolorze. W przypadku małej łazienki znacznie lepiej sprawdzą się pozornie niewielkie zmiany aranżacyjne. Rozważ wymianę toalety lub umywalki na tę w kolorze czarnym albo wprowadź inny, równie przyciągający wzrok akcent. Dobrym pomysłem jest biała łazienka z czarnymi dodatkami. Kilka czarnych akcesoriów (mydelniczka, rama lustra, prysznic) może stworzyć jednolity, oryginalny koncept aranżacyjny.
Po drugie. Graj kontrastami.
W przypadku czarnych łazienek istotną rolę odgrywają kontrasty, czyli akcenty kolorystyczne, które będą przełamywać barwę ciemną i rozjaśniać pomieszczenie. Jak w każdych tego typu nietuzinkowych podejściach ważne jest, aby nie przesadzić i właściwie dobrać proporcje.
Po trzecie. Sięgnij po odcienie szarości.
W aranżacji niewielkiej łazienki z czarnymi elementami sprawdzą się szarości. Tego typu zabieg zamieni prostą łazienkę w stylowe i ekskluzywne pomieszczenie.
Po czwarte. Światło i przeszklenia.
Kontrastem dla ciemnych akcentów i płytek może być pojawienie się odpowiedniej ilości światła, przeszkleń i luster. Dodaj więcej lamp i świateł LED. Duże lustro lub kilka mniejszych optycznie powiększy pomieszczenie i nada mu głębi i przestronności.
Czarne elementy w łazience - z czym je łączyć?
Być może ci to zaskoczy, ale czarny oprócz szyku i sporej dozy elegancji oferuje również wiele przytulności i ciepła. Istotą jest odpowiednie zestawienie kolorów i wybór właściwych materiałów. Czerń jako kolor uniwersalny łączy się doskonale z każdą barwą. Istnieją jednak takie połączenia kolorystyczne, które w łazience prezentują się wyjątkowo efektownie, a nawet luksusowo. Czerń doskonale łączy się z klasycznym białym, brązem i beżem, w różowym złotem, różnymi odcieniami drewna marmuru, a także zielenią. Odważniejsze osoby mogą pokusić się o wprowadzenie również innych kolorów — na przykład turkusu czy pudrowego różu.
Czarna łazienka z drewnem — przytulnie i naturalnie.
Czerń i różne odcienie drewna to połączenie, które jest na topie od kilku sezonów i prawdopodobnie szybko nie wyjdzie z mody. Czarna łazienka z drewnem pasuje doskonale do różnych aranżacji. Czerń możemy wykorzystać urządzając łazienkę w stylu loftowym, vintage czy inspirowaną naturą. Drewno dodaje do pomieszczenia wiele naturalności, przytulności i ciepła. Można go wprowadzić na wiele sposobów: od elementów na ścianach poprzez drewniane meble, akcesoria czy podłogę.
Czarno-biała łazienka — klasyczna gra kontrastów.
Te dwa klasyczne i kontrastowe kolory tak naprawdę wystarczą do stworzenia niebanalnych i efektownych projektów łazienek. Jednym z pomysłów jest zaaranżowanie łazienki na zasadzie „negatywu”, czyli wymiana klasycznej białej ceramiki na ceramikę czarną. Doskonały efekt uzyskamy, wykorzystując geometryczne wzory, które wprowadzą wiele ożywienia do pomieszczenia. Czarno-białe płytki na podłodze lub jako akcent kolorystyczny na fragmencie ściany sprawią, że łazienka wymknie się wszelkim schematom.
Dobierz czarną ceramikę do łazienki.
Czarna łazienka ze złotem — powiew luksusu
Złoto i czerń to kolory, które idealnie ze sobą współgrają. A samo złoto doskonale akcentuje ponadczasową elegancję czerni. W przypadku złota koniecznie jest umiar to na tyle to kruszec kolor na tyle efektowny i wyrazisty, że nie należy przesadzać z jego zastosowaniem. Złoto najlepiej wprowadzać w niewielkich akcentach i dodatkach. Złoty kran czy deszczownica lub drążek prysznicowy w kolorze złotym doda pomieszczeniu luksusowego charakteru. To zestawienie doskonale nadaje się do projektowania łazienek w stylu art déco rodem z powieści Wielki Gatsby. Do czerni i złota doskonale pasują też biel, krem i różne odcienie szarości.
Czarna łazienka w stylu glamour — splendor i elegancja.
Wnętrze w stylu glamour przede wszystkim ma olśniewać blaskiem i pałacowym przepychem. Dodatki i akcesoria, które tworzą wystrój łazienki glamour mają przykuwać uwagę. Wśród charakterystycznych elementów wyposażenia znajdują się np. kryształowe żyrandole czy złota armatura łazienkowa. Czerń jest dodatkiem, który najczęściej pojawia się we wnętrzach glamour jako wyróżniający się akcent dekoracyjny lub w ceramice łazienkowej. Buduje wrażenie elegancji i wytworności.
Czarna łazienka z marmurem, czyli wytworne wnętrze.
To z pewnością propozycja, która odbiega od utartych schematów. Marmur to szlachetny surowiec, który kojarzy nam się zazwyczaj z luksusowymi łazienkami w 5 gwiazdkowych hotelach. Dodaje w łazience wiele wytworności. Specyficzny wygląd zawdzięcza charakterystycznym, jasnym, złotym czy brązowym żyłkom, które przebiegają przez strukturę kamienia. Ta nietuzinkowa faktura wprowadza do czarnej przestrzeni wiele urozmaicenia. Aby wykorzystać strukturę marmuru we wnętrzu, nie musimy inwestować w kosztowny kamień. Dostępne są również płytki o podobnej strukturze, które mogą imitować marmur w łazience.