Jedną z istotnych decyzji, jaką musimy podjąć przy remoncie lub projektowaniu nowej łazienki, jest rodzaj umywalki. Umywalka nablatowa, wpuszczana w blat a może podblatowa? Jaką wybrać? Poznaj wady i zalety tych rozwiązań.
Spis treści:
Zanim zaczniemy dopasowywać rozmiar, kształt, kolor czy materiał umywalki musimy podjąć ważną decyzję związaną ze sposobem jej montażu. Dostępne mamy trzy opcje: umywalkę instalowaną na blacie, wpuszczaną w blat lub umywalką podblatową. Jakie są różnice między nimi? Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy!
Umywalka nablatowa
W ostatnim czasie umywalki nablatowe zdobywają coraz większą popularność m.in. z uwagi na ich walory dekoracyjne. Ten rodzaj umywalek, jak łatwo się domyślić, montowany jest bezpośrednio na płaskiej powierzchni np. blacie, szafce lub podwieszanej półce nad umywalką. Reszta, czyli syfon i rury odpływowe, instalowane są pod blatem, np. na widoku lub ukryte w szafce.
Zalety umywalki nablatowej
- Styl i design. Umywalki nablatowe oferowane są w wielu kształtach i kolorach. Wykonane mogą być z różnych materiałów. Ich atutem jest efektowny wygląd — umywalka nablatowa przyciąga uwagę i często jest ozdobą wnętrza.
- Więcej miejsca. Umywalka nablatowa oferuje dodatkową przestrzeń do zagospodarowania na blacie i pod blatem. W tym miejscu możemy zamontować np. szafkę lub półki służące do przechowywania przyborów toaletowych i inne akcesoriów.
- Mniej rozprysków. Umywalki tego typu cechują się stosunkowo wysokim rantem, z tego powodu unikamy rozprysków i zachlapań podczas czynności higienicznych (podczas mycia rąk, zębów czy golenia).
- Komfort korzystania. Umywalki nablatowe montowane są nieco wyżej, co korzystnie wpływa na wygodę użytkowania.
- Łatwiejsza instalacja. Modele nablatowe są zdecydowanie łatwiejsze w montażu niż podblatowe i wpuszczane w blat. Nie musimy wykonywać precyzyjnego wycięcia w blacie ani montować uchwytów podtrzymujących.
Wady umywalki nablatowej
- Czyszczenie. W przypadku umywalek nablatowych mamy więcej powierzchni do czyszczenia. Niektóre zabrudzenia np. przy modelach wykonanych ze szkła mogą być bardziej widoczne. Czasami trudność sprawia również czyszczenie przestrzeni między podstawą zlewu a blatem.
- Cena.
Umywalka wpuszczana w blat i umywalka meblowa
Umywalka wpuszczana w blat jest klasycznym rozwiązaniem stosowanym w większości łazienek. W tym przypadku jedynie brzeg zlewu znajduje się nad blatem, podczas gdy reszta umywalki wraz z instalacją umiejscowiona jest pod blatem. Bardzo często umywalka kupowana jest w zestawie z dopasowaną do niej szafką (umywalka meblowa). Umywalki wpuszczane w blat zajmują znacznie mniej miejsca niż modele nablatowe. Z tego powodu chętnie wybierane są przy realizacji niewielkich łazienek.
Zalety umywalki wpuszczanej w blat
- Uniwersalność. Umywalki z tej kategorii pasują do każdego wnętrza a blat może być wykonany z różnych materiałów, w tym z drewna i laminatu. Przy montażu umywalki wpuszczanej w blat całe wycięcie zostaje zamaskowane i jest stosunkowo niskie ryzyko uszkodzenia blatu przez zalanie
- Estetyka. W przypadku umywalki wpuszczanej w blat wszystkie elementy montażowe, czyli syfon i rury są zamaskowane np. ukryte w szafce.
- Oszczędność miejsca. Tego typu umywalki połączone z szafką zajmują niewiele miejsca w łazience. W szafce pod umywalką można przechowywać kosmetyki i akcesoria do higieny i pielęgnacji. Z tego względu jest to doskonałe rozwiązanie dla łazienek o mniejszym metrażu.
- Wiele możliwości. Tego typu umywalki oferowane są w różnych kształtach i rozmiarach. Można dobrać umywalkę, która będzie doskonale wpisywała się w nasze potrzeby i styl wnętrza.
Wady umywalki wpuszczanej w blat
Dostęp do elementów montażowych. Ze względu na zabudowę dostęp do syfonu i zlewu jest utrudniony, co może być problemem w przypadku awarii.
Przestrzeń w szafce. Część przestrzeni (w górnej części mebla) zarezerwowana jest dla umywalki. W ten sposób nie możemy wykorzystać w pełni miejsca w szafce.
Umywalka podblatowa
Umywalka podblatowa montowana jest w taki sposób, aby ranty znajdowały się na równi z blatem. W ten sposób umywalka praktycznie w pełni stapia się z blatem, a jedynym elementem widocznym jest wewnętrzna część misy, w której myjemy ręce. Dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach (np. prostokątne i okrągłe). Umywalki podblatowe zazwyczaj stosowane w połączeniu z marmurowym lub kamiennym blatem.
Zalety umywalki podblatowej
- Więcej przestrzeni. Umywalki podblatowe ze względu na sposób montażu zapewniają wiele przestrzeni na blacie. Możemy ją wykorzystać na trzymanie kosmetyków lub akcesoriów łazienkowych.
- Czyszczenie. Umywalki podblatowe są najmniej problematyczne w czyszczeniu. Pozostaje nam tylko wnętrze misy i fragmenty blatu otaczającego umywalkę. Mają mniej zakamarków, w których może gromadzić się brud.
- Uniwersalność. Umywalki podblatowe są bardzo uniwersalne i dyskretne. Doskonale wpisują się w każdy styl i rodzaj łazienki.
Wady umywalki podblatowej
- Cena montażu. Umywalki i montaż umywalki tego typu zazwyczaj kosztuje z naszej więcej niż innych typów umywalek.
- Materiał blatu. Istnieją też również pewne ograniczenia związane z materiałem z jakiego może być wykonany blat. Do tego typu umywalek rekomendowane są blaty z wytrzymałego tworzywa np. marmuru, czy kamienia.
Jaką umywalkę wybrać?
Wybór umywalki oraz konkretnego sposobu montażu uzależniony jest od metrażu łazienki, stylu, a także możliwości budżetowych.
- Gdy masz niewielką łazienkę, wówczas naturalnym wyborem jest umywalka wpuszczana w blat.
- Jeżeli zależy ci na stylowej aranżacji łazienki, przemyśl modele nablatowe, które dostępne są w wielu atrakcyjnych wzorach i materiałach.
- Gdy nie chcesz zbytnio eksponować umywalki i decydujesz się na przykład na wykorzystywanie blatu marmurowego czy kamiennego dobrym rozwiązaniem będzie umywalka podblatowa.
Na koniec najważniejsze: nie zapominaj, że umywalka przeznaczona jest przede wszystkim czynnościom higienicznych. Przy wyborze kieruj się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim funkcjonalnością.