W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na montaż bidetu w domowej łazience. Dowiedz się do czego służy bidet i prawidłowo z niego korzystać.
Spis treści:
Bidet to praktyczne i przydatne urządzenie sanitarne, które służy do podmywania. Bidety mogą występować w dwóch wariantach — jako modele stojące lub wiszące montowane do ściany. Urządzenia te różnią się wielkością, kształtem, stylami i funkcjami. Na rynku dostępne są bidety z samym natryskiem, a także modele zaawansowane, które posiadają również opcję suszenia czy podgrzewania wody, a nawet klimatyczne lampki LED.
Czy wiesz jak "obsługiwać" bidet?
Nawet jeżeli w swojej łazience nie masz zamontowanego bidetu stojącego, nie oznacza, że kiedyś nie będziesz musiał z niego korzystać.
Na południu Europy bidet jest standardowym, a nawet wymaganym elementem wyposażenia łazienki. Niektóre kraje, zwłaszcza te położone bliżej równika, ze względów sanitarnych i higienicznych, w ogóle nie dopuszczają używania papieru toaletowego. Tak jest między innymi w Maroku, Egipcie czy na Sri Lance. Zamiast papieru toaletowego stosowane są właśnie bidety lub specjalne słuchawki natryskowe tzw. bidetty.
Z tego względu wielu turystów po raz pierwszy spotyka się z bidetem właśnie podczas pobytu na wczasach w Grecji, Włoszech, Hiszpanii czy w egzotycznych krajach.
Czasami rezygnujemy z używania bidetu z bardzo prostej przyczyny. Nie wiemy do końca jak go "obsługiwać". Tymczasem podmywanie okolic intymnych nie jest bardzo skomplikowanym zadaniem i nie powinno być dla nas krępujące.
Kto może korzystać bidetu?
W powszechnej świadomości utarło się przekonanie, że bidet jest urządzeniem, który przydaje się głównie kobietom. Nic bardziej mylnego! W rzeczywistości z bidetu korzystać może każdy, kto ma potrzebę umycia okolic intymnych. Bidet pozwoli nam dokładnie oczyścić ciało po skorzystaniu z toalety i zapewni poczucie świeżości na długie godziny.
Jak używać bidetu?
1. Najpierw toaleta potem bidet.
Pomimo tego, że klasyczny WC i bidet na pierwszy rzut oka są bardzo do siebie podobne, służą do zupełnie innych celów. Z tego drugiego korzystamy tylko i wyłącznie, gdy chcemy umyć okolice intymne po skorzystaniu z toalety. Kolejność czynności w tej sprawie jest dowolna. Niektórzy przed bidetem wycierają się papierem toaletowym, inni siadają od razu i dopiero później osuszają się ręcznikiem.
2. Siadamy na bidecie.
Czy wiesz, że słowo bidet pochodzi od francuskiego słowa, które oznacza "małego konia"? Wynika to ze specyficznej pozycji, jaką przyjmujemy w trakcie korzystania z urządzenia, czyli siadania okrakiem (tak jak podczas jazdy konnej).
W przypadku bidetów stojących do wyboru masz dwie opcje: możesz usiąść przodem do urządzenia (baterii i do ściany) lub tyłem tak jak korzystasz z toalety. W zdecydowanej większości preferowany jest ten pierwszy sposób, czyli siedzenie przodem do elementów sterujących. W takiej pozycji możemy bez problemu kontrolować przepływ wody, włączać i wyłączać dysze, regulować temperaturę, a także operować całym bidetem w przypadku gdy jest to model, który posiada więcej niż jedną funkcję.
Niektóre osoby siedzą tyłem jak na toalecie i to również jest pozycja jak najbardziej prawidłowa. W praktyce ułożenie ciała zależeć może też od tego, którą część okolic intymnych chcemy umyć.
3. Sprawdź strumień i temperaturę wody.
Zdecydowana większość bidetów wyposażona jest w standardowe baterie bidetowe stojące podobne do tych, jakie spotykamy się w umywalkach. Jeżeli korzystasz z urządzenia po raz pierwszy, powinieneś sprawdzić jakie jest natężenie strumienia wody. Niektóre bidety mogą dawać bardzo mocny strumień nawet po minimalnych zmianach pokrętła. Możesz również od razu ustawić temperaturę, aby była dostosowana do twoich potrzeb.
Niektóre bidety wymagają ciągłego przytrzymywania dźwigni sterującej, aby zapewnić strumień wody. Na początku może być to trudne, ale szybko nauczysz obsługi natrysku.
4. Podmywanie.
Po wyregulowaniu wody ustawienia strumienia możesz przystąpić do czynności higienicznych. W zależności od potrzeb możesz to robić albo samą wodą lub też skorzystać z mydła.
5. Osuszanie.
Jeżeli korzystasz z prostego bidetu, wówczas konieczne będzie wykorzystanie ręcznika papierowego, które nakczęściej zlokalizowane są obok bidetów. Zaawansowane urządzenia mają funkcję automatycznego suszenia. Wystarczy tylko nacisnąć przycisk i wybrać suszarkę, a gdy pośladki wyschną, możesz wstać.
Poniższa instrukcja przedstawia sposósb korzystania z bidetu stojącego. Warto dodać, że do higieny okolic intymnych oprócz bidetów stosowane są tak zwane toalety myjące lub słuchawki natryskowe bidetowe (tzw. bidetty). Korzysta się a nich nieco inaczej niż z klasycznego bidetu.
Więcej na temat projektowania łazienki z bidetem przeczytasz w artykule: Łazienka z bidetem - jak zaplanować pomieszczenie?