Greckie łazienki kojarzą się z wakacyjnym relaksem w śródziemnomorskim kurorcie, ale również luksusowym SPA. Jeśli tęsknisz za przepychem lub lubisz jasne, przytulne wnętrza, które nawiązują do wakacyjnego odpoczynku, to łazienka w stylu greckim jest doskonałą opcją. O czym warto pamiętać, urządzając takie wnętrze?
Spis treści:
- Styl grecki w łazience - cechy charakterystyczne
- Jak zaaranżować łazienkę w stylu greckim?
- Kolory Grecji
- Ceramika
- Armatura i urządzenia sanitarne
- Materiały
- Akcenty dekoracyjne/detale
Styl grecki w łazience - cechy charakterystyczne
Styl grecki najlepiej sprawdzi się w dużych i przestronnych wnętrzach. Jest nawiązaniem do elementów architektury tego kraju oraz symboli greckiej mitologii. Dominują w nich trzy kolory: biały, niebieski i złamana żółć. Co ciekawe każdy z tych kolorów ma swoją symbolikę.
- Błękitna barwa nawiązuje do nieba i morza, które otacza Helladę. Stosowana jest w różnych odcieniach: od pastelowego błękitu, przez lazurowy turkus, kończąc na granacie.
- Biel z kolei symbolizuje morską pianę, z której wg mitologii powstała bogini Afrodyta.
- Złamane odcienie żółci odnoszą się do złocistych piasków na plażach Hellady.
Styl grecki charakteryzuje się prostymi formami i stosowaniem naturalnych materiałów: drewna, kamienia, szkła i płótna. Cechą charakterystyczną są zacierane ściany, które mają ręcznie formowaną i błyszczącą teksturę. Pomaga to uzyskać grę światła i cienia.
Jak zaaranżować łazienkę w stylu greckim?
Styl grecki najczęściej występuje w dwóch wariantach: antycznym i nowoczesnym.
- Styl grecki antyczny kojarzony jest przede wszystkim z monumentalnymi, przestronnymi wnętrzami o luksusowym charakterze. Cechą charakterystyczną tej odmiany są kolumny, marmury, amfory oraz jasne barwy. W łazience w stylu greckim antycznym nie może zabraknąć płytek łazienkowych z ozdobnymi cokołami oraz sztukaterii ściennej.
- Styl grecki nowoczesny nawiązuje do urokliwych wsi i stylu domów, które kojarzone są z ciszą i błogim relaksem nad morzem. Dlatego ten odłam cechuje się marynistycznym elementami, np. niebiesko-białymi pasami, prostym wzornictwem i naturalnymi dodatkami m.in. wiklinowymi koszami, czy metalowymi uchwytami na ręczniki.
Kolory Grecji
W stylu greckim antycznym dominują pastelowe naturalne kolory nawiązujące do palety barw ziemi. Są to różne odcienie beżu, żółci, jasnych brązów oraz bieli i écru. W tej odmianie świetnie sprawdzą się dodatki ciemnobrązowe i czarne. W stylu greckim nowoczesnym dominuje biel, która jest idealnym tłem dla „mocniejszych” kolorów: różnych odcieni niebieskiego i brzoskwiniowego.
Ceramika
W łazience w tym stylu nie może zabraknąć greckiego, geometrycznego wzoru, który pojawia się na płytkach, ręcznikach, czy porcelanowych dodatkach. W antycznej stylistyce dominuje naturalny kamień. W pomieszczeniu kąpielowym świetnie sprawdzą się płytki ceramiczne o jasnych barwach imitujące marmur lub trawertyn. Można je łączyć z dekorami o wzorach nawiązujących do starożytnej Grecji.
Na podłodze najlepiej sprawdzą się płytki o nierównej teksturze lub duże błyszczące kafelki ułożone w karo. Do łazienek w tym stylu warto wybrać mozaiki – najlepiej, jeśli są stylizowane na starożytne. Można nimi podkreślić przestrzeń kąpielową, obudowując nimi wannę lub prysznic. Warto pamiętać także o motywach roślinnych, np. liściach. W nowoczesnych łazienkach w stylu greckim dominują ściany pokryte biało-niebieską mozaiką lub małoformatowymi płytkami. W takich wnętrzach na podłodze świetnie sprawdzi się mozaika lub ceramika o nierównej fakturze. Można także zastosować płytki imitujące marmur.
Armatura i urządzenia sanitarne
W ten styl świetnie wpisują się zarówno umywalki na postumencie, jak i okrągłe modele nablatowe. W dużych pomieszczeniach można zamontować wpuszczaną lub zabudowaną wannę narożną, do której będzie wchodziło się jak po schodkach. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się modele z niskim brodzikiem lub kabiny walkin z czarnymi lub mosiężnymi profilami (idealnie wpisują się w nowoczesny styl grecki). W łazience w stylu antycznym pięknie prezentuje się zarówno biała klasyczna armatura, jak i z kamienia naturalnego lub imitująca kamień naturalny. Wanna przypomina raczej basen kąpielowy, który otoczony jest przez rośliny w glinianych lub mosiężnych donicach. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się mosiężne baterie, które swoim wzornictwem nawiązują do starożytnej sztuki greckiej.
Materiały
W każdej łazience w greckim stylu nie może zabraknąć naturalnych materiałów: kamienia, drewna, wikliny i wysokiej jakości tkanin. Ocieplają one optycznie wnętrze i sprawiają, że staje się bardziej przytulne. W łazienkach antycznych niezbędne są ceramiczne elementy, np. wazony.
Akcenty dekoracyjne/detale
Pomieszczenia kąpielowe warto ozdobić dodatkami które nadają pomieszczeniu przytulności i nawiązują do natury. Wystrój idealnie podkreślą wiklinowe kosze i koszyki. Motyw florystyczny pięknie prezentuje się na akcesoriach łazienkowych, a nawet ramie lustra. Wybierz akcesoria do łazienki wykonane z naturalnych materiałów lub imitujące je. Wystrój w łazience w stylu greckim warto podkreślić ceramicznymi antyfonami, dzbanami na kwiaty, czy dodatkami z brązu lub mosiądzu. Niezbędne są również dodatki w kolorze niebieskim, np. świece czy ręczniki. W ten styl wpisują się także świece w szklanych świecznikach. Jeśli pomieszczenie kąpielowe jest duże, to warto postawić w nim ozdobne krzesła lub szeląg.
W łazience w stylu greckim antycznym najlepiej zastosować ciężkie drewniane stylizowane meble. Aby nadać przytulności, warto ustawić żywe rośliny w masywnych glinianych donicach. W nowoczesnych łazienkach w tym stylu najlepiej sprawdzą się białe meble z matowymi frontami lub drewnianymi korpusami.
Łazienka w stylu greckim musi być jasna i przestronna. Jeśli pomieszczenie kąpielowe jest niewielkich rozmiarów, to warto zastosować błyszczące płytki, które powiększą optycznie wnętrze.