Minimalistyczny styl zyskuje coraz większą popularność. Takie wnętrze utrzymane jest w neutralnych barwach, z niewielką liczbą dodatków i prostymi, a zarazem funkcjonalnymi meblami. Styl ten bazuje na materiałach najwyższej jakości. Co wyróżnia łazienkę w minimalistycznym stylu?
Spis treści:
- Dlaczego warto postawić na minimalizm?
- Co wyróżnia łazienkę w minimalistycznym stylu?
- Aranżujemy łazienkę w minimalistycznym stylu
- Kolorystyka minimalistycznej łazienki
- Materiały do minimalistycznej łazienki
Dlaczego warto postawić na minimalizm?
W minimalistycznym wnętrzu liczy się przestronność oraz prostota i funkcjonalność elementów wyposażenia (bardzo często stosowane są elementy 2w1). Jest to idealne rozwiązanie, dla każdego niezależnie od wieku. Ten styl sprawdzi się zarówno w mieszkaniach dla singli, jak i rodzin z małymi dziećmi. Minimalistyczny styl sprawia, że wnętrze wydaje się przestronniejsze i lżejsze. Stanowi świetną bazę do nadania przestrzeni indywidualnego charakteru.
Co wyróżnia łazienkę w minimalistycznym stylu?
Styl minimalistyczny charakteryzuje się prostotą, która przejawia się w niewielkiej liczbie elementów o prostych formach (nie mają dekoracyjnych cech we współczesnym tego słowa znaczeniu). Minimalistyczne wnętrze, to połączenie dwóch estetyk: skandynawskiej i loftowej (industrialnej), czyli połączenia miękkiego, przytulnego i prostego wnętrza z niemal ascetycznym. Dzięki temu styl minimalistyczny ma wiele odsłon – jest bardzo plastyczny, więc jest to idealny punkt wyjścia do ciekawych aranżacji wnętrz.
Minimalistyczne styl wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów, nowoczesnych, a zarazem designerskich mebli, czy prestiżowych dodatków. Wszystko to sprawia, że niemal ascetyczne wnętrze zyskuje klasę. W tym stylu bardzo ważne jest światło - naturalne i/lub odpowiednie umiejscowione lampy.
Aranżujemy łazienkę w minimalistycznym stylu
Pokój kąpielowy w minimalistycznym stylu jest funkcjonalny, a zarazem wygodne i z elegancką prezencją. Styl ten pasuje zarówno do dużych przestrzeni, jak i do niewielkich łazienek w bloku. W tym drugim przypadku warto postawić głównie na biel i szarość. Trzeba pamiętać również o oświetleniu. Pamiętaj, aby w tym stylu kierować się zasadą, mniej znaczy więcej.
Kolorystyka minimalistycznej łazienki
W łazience w tym stylu dominuje neutralna kolorystyka, która charakteryzuje się prostotą i jednocześnie elegancją. Spokojne, a zarazem stonowane barwy będą idealnym tłem dla wyposażenia wnętrza. Dlatego w tym stylu dominuje: biel, beż, czerń i szarość. Takie kolory sprawiają, że łazienka staje się optycznie lżejsza i przestronniejsza. Naturalne barwy świetnie prezentują się z drewnem czy chromem, który jest częstym materiałem wykończeniowym armatury łazienkowej, a nawet mebli. Neutralne barwy w minimalistycznej łazience możesz przełamać mocnymi, a zarazem nasyconymi kolorami taki jak m.in. granat, czy butelkowa zieleń pozwalają uzyskać oryginalny efekt, ale należy je stosować z wyczuciem.
Materiały do minimalistycznej łazienki
W pokoju kąpielowym w minimalistycznym stylu najlepiej sprawdzą się naturalne materiały takie jak: szkło i stal - nie mogą to być materiały dominujące, bo możesz poczuć się jak w sterylnym laboratorium;
drewno – z widocznymi słojami, budżetowym rozwiązaniem będą:
- płytki podłogowe drewnopodobne;
- beton;
- kamień;
- żywica ekspandowana.
Płytki łazienkowe
W minimalistycznym wnętrzu liczba rodzajów kafelków ściennych i podłogowych powinna być bardzo ograniczona. W ten styl świetnie wpisują się modne płytki wielkoformatowe, które nie wymagają dużej ilości połączeń. W takim wnętrzu sprawdzą się również płytki imitujące naturalne materiały: kamień, marmur czy drewno. Świetnie współgrają z innymi „prostymi” elementami wykończenia i dodatkowo nadają eleganckiego wyglądu.
Meble
Meble są ważnym elementem wyposażenia każdej łazienki. W stylu minimalistycznym dominują nowoczesne szafki z gładkimi frontami. Są najczęściej wbudowane w ściany. Do tego stylu pasują również szafki industrialne na metalowych stelażach. W niewielkich łazienkach świetnie sprawdzą się również wiszące szafki, które powiększają optycznie wnętrze i nadają mu lekkości.
Ceramika i armatura łazienkowa
Ważnym elementem, w każdej łazience jest tzw. strefa kąpielowa oraz umywalkowa. Gdy wybierasz urządzenia sanitarne do tych stref, to powinieneś postawić na modele o prostych, geometrycznych formach. Do tego stylu pasuje zarówno wanna, jak i kabina. Gdy decydujesz się na to pierwsze rozwiązanie, to wybierz prostą wannę z obudową w tym samym kolorze. Dobrym wyjściem jest również wanna wolnostojąca z tzw. odlewu mineralnego. Gdy wolisz kabinę prysznicową, wybierz kabinę typu walk-in ze srebrnymi lub czarnymi profilami. Dzięki temu wnętrze prezentuje się elegancko, a zarazem nowocześnie. W styl minimalistyczny najlepiej wpisuje się podwieszana miska WC z zabudową podtynkową. W takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się prostokątne umywalki lub owalne misy umiejscowione na szafce.
Oświetlenie
Oświetlenie jest bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego wnętrza. W tym stylu najlepiej sprawdzi się delikatne oświetlenie takie jak minimalistyczne kinkiety czy lampy sufitowe o nowoczesnym kształcie. Gdy wolisz nowoczesne rozwiązania, to wybierz punktowe oświetlenie LED (zwłaszcza minimalistyczne oprawy) w ciepłych barwach. Pamiętaj, aby dodatkowo oświetlić strefę umywalkową i znajdujące się w niej lustro.
Dekoracje i dodatki
Kropką nad „i” w każdym wnętrzu są dodatki. W takim wnętrzu nie może zabraknąć praktycznych, a zarazem multi funkcjonalnych dodatków. Jednym z nich jest lustro. Najlepiej, jeśli jest to duża tafla bez żadnych zdobień. Pamiętaj, aby inne elementy wyposażenia np. wieszaki na ręczniki, kaloryfer czy dozowniki na mydło tworzyły linię prostą.
W łazience w stylu minimalistycznym sprawdzą się również żywe kwiaty. Oczywiście, gdy nie masz w tym pomieszczeniu okna, to możesz zastosować sztuczne nowoczesne kwiaty (niektóre z nich świetnie imitują te naturalne).
Wnętrza w minimalistycznym stylu są bardzo popularne. Proste formy, jasne kolory i spójność wnętrza sprawiają, że w pomieszczeniach w stylu można poczuć się komfortowo. Pamiętaj, aby tworząc taka przestrzeń, kierować się zasadą mniej znaczy więcej.