Inspiracje poprzednimi dekadami wracają jak bumerang. Coraz więcej osób decyduje się na wnętrza w stylu retro. Czym się charakteryzuje łazienka w stylu retro? Jakie dodatki warto zakupić, aby stworzyć taki klimat we wnętrzu?
Spis treści:
- Styl retro — o co w tym chodzi?
- Łazienka retro w stylu lat 60. XX wieku - jak ją zaaranżować?
- Projektujmy łazienkę retro w stylu lat 70. XX wieku
- Łazienka retro inspirowana czasami PRL-u
Styl retro — o co w tym chodzi?
Definicja stylu retro jest bardzo pojemna. Istotą stylu retro jest powrót do trendów, stylów czy kanonów piękna, które obowiązywały w poprzednich dekadach, a nawet epokach. Z tego powodu terminem 'retro' możemy określić łazienkę, która została zainspirowana stylem antycznym, pałacowym przepychem Ludwika XVII, jak i tą nawiązującą do eksplozji kreatywności lat 60 XX wieku. Moda na łazienki w stylu retro nie słabnie. W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduj się na zaaranżowanie wnętrza w oryginalnym i niecodziennym klimacie, a takie właśnie gwarantuje stylistyka retro.
Przy projektowaniu łazienki w stylu retro warto pamiętać o jednym: efekt osiągniemy wyłącznie, wtedy kiedy będziemy ściśle trzymać się lub twórczo nawiązywać do stylistyki z wybranej epoki. To, jakie wybierzemy dodatki i akcesoria, zależeć będzie od stylu, z jakiego czerpać będziemy inspiracje. Podobnie jest z armaturą, kolorami innymi elementami wystroju. Dodatki i akcesoria wykorzystywane do aranżacji zależne są od dekady, do której nawiązują. Podobnie jest z armaturą, kolorami i innymi elementami wystroju. Od kilku sezonów bardzo popularny jest lekki styl retro, czyli inspirowany dawnym wzornictwem lub mający odzwierciedlenie tylko w dodatkach.
Łazienka retro w stylu lat 60. XX wieku - jak ją zaaranżować?
Łazienka w stylu lat 60. była aranżowana w dwóch nurtach: stylu nowojorskim oraz pop-artu. Oba nawiązywały do symetrii i geometrycznych kształtów. Lazienka w stylu pop-artu była bardzo kolorowa. Dominowały w niej również roślinne wzory. Przytulności nadawały jej drewniane i fornirowane meble.
W łazienkach w stylu nowojorskim lat 60. dominowała sztukateria na suficie oraz białe kafle na ścianach. Stanowiły idealne tło dla drewnianych mebli, porcelanowej armatury i drewnianych dodatków. Uwagę przyciągały biało-czarne płytki ułożone w szachownicę na podłodze. Cechą charakterystyczną łazienek w stylu lat 60. były kolorowe lub czarno-białe plakaty na ścianach.
Kolorystyka i wzornictwo
W łazienkach w stylu pop- artu lat 60. dominowały pastelowe zielenie, żółcie, róże, beże i brązy, które przełamywane były kolorami o ton lub dwa ciemniejszymi oraz żywszymi odpowiednikami (fiolet, amarant i pomarańcz). Urządzając łazienkę w stylu pop-artu, warto wybrać tylko dwa kolory, które będą dominować w pomieszczeniu. Dzięki temu można uzyskać wyrazisty charakter, przy braku nadmiernej liczby barw.
Przy projektowaniu łazienki w stylu lat 60., trzeba pamiętać o geometrycznych wzorach i symetrii. Można to uzyskać, np. poprzez ułożenie kafelek w szachownicę. Do wnętrza w tym stylu najlepiej pasują baterie miedziane lub z kutego żelaza.
Meble
Meble w stylu lat 60. są proste, a jednocześnie wielofunkcyjne. Mają wygodne półki i pojemne szuflady. Bardzo popularnym meblem w łazienkach była bieliźniarka. Początkiem lat 60. zostały wprowadzone do sprzedaży plastikowe szafki z lustrem i górnym podświetleniem.
Akcesoria łazienkowe i ceramika łazienkowa
Charakterystycznym elementem dekoracyjnym były duże lustra w prostych ramach. We wnętrzu w stylu lat 60. nie może również zabraknąć ceramicznych dodatków, takich jak mydelniczka, dozownik na mydło i kubek na szczoteczki. Do kompletu warto zakupić ceramiczną szczotkę do WC.
We wnętrzach retro w stylu lat 60. królują wiszące umywalki bez szafek oraz wolnostojące wanny z charakterystycznymi nóżkami à la lwie łapy. Na podłodze warto postawić baterię, która będzie wykończeniem aranżacji. Jeśli łazienka ma mały metraż, to warto zakupić kabinę z czarnymi profilami lub kabina walk-in z ozdobnymi profilami. Aby podkreślić styl retro wnętrza, warto ułożyć płytki w szachownicę
Najbardziej popularne oświetlenie do łazienki w stylu lat 60. to metalowe lampy z drobnymi zdobieniami i szklanymi lub materiałowymi kloszami. We wnętrzach inspirowanych pop-artem najlepiej sprawdzą się futurystyczne formy lamp i kinkietów.
Projektujmy łazienkę retro w stylu lat 70. XX wieku
Styl lat 70. jest eklektyczny i bardzo kolorowy. Jest to połączenie kilku stylów: boho chic, funky, beatnik i hippie. W latach 70. we wnętrzach królowały grube tapety winylowe i lastryko. W tym czasie łazienka była często łączona z toaletą. Podczas urządzania łazienki w stylu lat 70. nie wolno zapominać o błyszczących elementach, które nawiązuje do początków ery disco.
Kolorystyka i wzornictwo
Najbardziej popularne były kolory ziemi: beże, brązy, zielenie, piaskowy, które przełamywane były pomarańczowym, granatowym, śliwkowym i innymi odcieniami głębokiego fioletu. Podkreśleniem stylu lat 70. są błyszczące akcesoria, np. chromowane baterie, połyskujący ceramiczny dozownik na mydło. Nadają one charakterystycznego dla lat 70. klimatu disco.
Meble
Meble w stylu lat 70. są wykonane na wysoki połysk z ciemnego drewna, np. z mahoniu, orzecha lub wenge. Mają kanciasty kształt i regularną geometryczną formę. W łazienkach dominowały meble w kolorze białym lub naturalnego drewna. Nieodłącznym elementem wyposażenia łazienek w stylu lat 70. były plastikowe podświetlane szafki nad umywalką z lustrem.
Akcesoria łazienkowe i charakterystyczna armatura
Oświetlenie w łazience w stylu lat 70. jest proste, ale wygląda luksusowo. Są to pseudo kryształowe żyrandole, plafony i kinkiety. W łazienkach w stylu lat 70. obecne były również lustra z półkami. Chromowane baterie z charakterystycznymi pokrętłami, które miały wewnątrz wkładkę w kolorze czerwonym lub niebieskim.
Królowały umywalki wiszące i nablatowe ustawione na szafkach z nóżkami. Zaczęły pojawiać się wtedy umywalki wolnostojące. Ważnym elementem wyposażenia łazienki był bidet. Wanna w takich wnętrzach była najczęściej zabudowana płytkami. W amerykańskich łazienkach w latach 70. zaczęły pojawiać się zasłony prysznicowe, które pełniły funkcję parawanu nawannowego. W łazienkach inspirowanych stylem lat. 70 królują stojące kompakty ze spłuczką.
Łazienka retro inspirowana czasami PRL-u
Łazienki w czasach PRL były bardzo skąpo urządzone. W każdym domu wyglądała prawie tak samo. Cechą charakterystyczną były małe kwadratowe lub prostokątne płytki, które były wyłożone od podłogi aż po sufit lub znajdowały się w tzw. strefie kąpielowej. W takiej łazience nie może bowiem zabraknąć grafik w żywych kolorach.
Kolorystyka i wzornictwo
W łazience w stylu lat 70 dominują pastelowe odcienie różu, niebieskiego, zieleni i błękitu. W takim wnętrzu świetnie sprawdzą się również błyszczące kwadratowe lub prostokątne płytki. Płytki położone były najczęściej na wszystkich ścianach lub na ich części, a pozostałe elementy ściany malowano farbą olejną. W tamtym czasach na ścianach w łazience występowała również boazeria. Wzornictwa PRL to secesyjne motywy, kwiaty i abstrakcyjne desenie.
Meble
Meble w łazienkach inspirowanych PRL mają pasować do wystroju wnętrza. Powinny być również bardzo wytrzymałe i funkcjonalne. Ciekawy efekt można osiągnąć poprzez wstawienie starej odrestaurowanej komody do łazienki.
Akcesoria łazienkowe i charakterystyczna armatura
Jednym z charakterystycznych akcesoriów łazienkowych są nawannowego dwuuchwytowe gładkie baterie, bez kantów, o opływowym kształci. Cechą charakterystyczną był czerwony i niebieski znacznik umieszczony na pokrętłach. Baterie wykonane są z mosiądzu, miedzi lub brązu. Kolejną cechą charakterystyczną jest toaleta z dolnopłukiem (obecnie można zastosować zwykły stojący kompakt). Must have z takiej łazience będzie wanna żeliwna, która można zastąpić wanną metalową. W łazienkach w stylu PRL często pojawiały się zbudowane wanny. W małych łazienkach możesz zdecydować się również na kabinę prysznicową w stylu retro. W łazienkach w tym stylu dominowały proste umywalki mocowane do ściany. Najczęściej bez nóżki.
Kolejnym charakterystycznym akcesorium są lustra ze szklaną lub metalową półeczką. Bardzo popularne były również lustra w plastikowych ramach.
Klimat PRL można świetnie zaakcentować przez oświetlenie. Najlepiej pasują do tego żyrandole lub kinkiety szklane o ciepłej barwie światła. Do takiego wnętrza będą również pasowały plafony.
Akcesoria łazienkowe odgrywają bardzo dużą rolę w dekoracji. Styl inspirowany PRL kocha bibeloty, np. ozdobne wieszaki na ręczniki, mydelniczki czy kubek na szczoteczki.