Wanna to świetny wybór dla tych, którzy przedkładają relaksujące kąpiele nad szybki prysznic. Aby jednak ten element wyposażenia spełniał swoją funkcję, a jednocześnie pasował do wystroju łazienki, warto poszukać odpowiedniego modelu. Powinien on być dobrany nie tylko do aranżacji, ale też do wielkości pomieszczenia. Jaką wannę kupić?
Artykuł został odświeżony i rozbudowany o nowe treści. Ostatnia aktualizacja artykułu: 18.09.2024r.
Spis treści:
- Jaką wannę wybrać do łazienki? Na co zwrócić uwagę?
- Jaka wanna jest najlepsza?
- Jaka wanna, akrylowa czy stalowa?
S
Jaką wannę wybrać do łazienki? Na co zwrócić uwagę?
Musimy brać pod uwagę, że wanna jest tym elementem wyposażenia łazienki, który kupujemy na lata, w dosłownym tego słowa znaczeniu. Średnio kupiona wanna będzie nam służyć przez co najmniej kilka, a nawet kilkanaście lat, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zakup solidnej i markowej wanny. Nie bez przyczyny uznani producenci wanien dają na nie co najmniej 10 lat gwarancji, a zdarzają się tacy, którzy oferują 30, a nawet dożywotnią gwarancję na pewne elementy wanny. Chociażby z tego powodu wybór wanny do łazienki jest poważną decyzją. Zazwyczaj raz kupiona wanna będzie nam służyć przez długi czas, dlatego warto wybrać taką, która w pełni spełni nasze oczekiwania. O tym, że zakup wanny należy przemyśleć, nie trzeba nikogo przekonywać. Ważne jest również, aby zwrócić uwagę na pewne kryteria, którymi warto kierować się przy wybieraniu odpowiedniej wanny.
Większość z nas kupuje oczami i sugeruje się w dużej mierze estetyką, ale wygląd wanny to nie wszystko. Trzeba uwzględnić również jej parametry (kształt, wielkość, rodzaj), funkcjonalność oraz materiały, z których jest wykonana.
Oto zestaw kryteriów, które pozwolą nam wybrać idealną wannę do łazienki:
Rozmiar i kształt wanny
To jedno z najważniejszych kryteriów, ponieważ nasza wanna musi być dopasowana do wielkości i kształtu pomieszczenia. Inna wanna będzie pasować do małej łazienki, a inna do obszernego salonu kąpielowego. Jeszcze inaczej będziemy aranżować przestrzeń w łazience o wąskim, podłużnym kształcie lub takiej w kształcie litery L. Możliwości jest naprawdę wiele, ale na szczęście producenci stanęli na wysokości zadania i dostosowali rodzaje oraz wielkości wanien do naszych potrzeb. Mamy do wyboru wanny od najmniejszych, o długości 120 cm, po znacznie dłuższe - 160, 170 czy 180 cm. Praktyka pokazuje, że do małych łazienek zdecydowanie lepiej sprawdzą się wanny klasyczne prostokątne (przystawione do ściany, w rogu lub wpasowane we wnękę) albo narożne, które pozwalają na oszczędność miejsca. W większych łazienkach można sobie pozwolić na modele wolnostojące lub owalne.Materiał
Wanny mogą być wykonane z różnych materiałów, a wybieramy je, kierując się naszymi potrzebami, trwałością, wytrzymałością, funkcjonalnością oraz dopasowaniem do stylu łazienki. Najpopularniejsze są wanny akrylowe (lekkie, trwałe i ciepłe w dotyku), stalowe (trwalsze, ale chłodniejsze) oraz żeliwne (solidne, ale ciężkie). Coraz więcej wanien wykonanych jest także z konglomeratu lub kompozytu. Zdecydowanie najpopularniejszym i najbardziej sprawdzonym wyborem jest wanna akrylowa, która oferuje doskonały stosunek jakości do ceny. Wanny akrylowe są łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na uszkodzenia.Pojemność
Przy remoncie łazienki, a szczególnie przy zakupie wanny, warto zwrócić uwagę na jej pojemność, która ma wpływ na ekonomiczność użytkowania. Im większa wanna, tym więcej wody potrzebuje, co przekłada się na wyższe koszty oraz dłuższy czas napełniania. Mniejsze modele są bardziej oszczędne pod względem zużycia wody.Montaż
Istotnym kryterium jest sposób montażu wanny. Decyzja, czy wanna ma być wolnostojąca, przyścienna, czy do zabudowy, wpłynie na proces montażu oraz ostateczny wygląd łazienki. Wanny wolnostojące są efektowne, ale wymagają więcej przestrzeni i dokładnego planowania. Z kolei decydując się na wannę do zabudowy, musimy liczyć się z tym, że w razie jakiejkolwiek awarii może być konieczne rozkuwanie obudowy, co dodatkowo podwyższa koszty naprawy.Funkcje dodatkowe
Czy wystarczy ci zwykła wanna, czy może chcesz takiej z udoskonaleniami? Współczesne wanny mogą być wyposażone w różne funkcje, takie jak hydromasaż czy podświetlenie LED, które poprawiają komfort kąpieli. Modele z hydromasażem są szczególnie popularne wśród osób ceniących relaks i wygodę.Estetyka i styl
Wanna powinna współgrać z wystrojem łazienki. Kolor, wykończenie oraz kształt wanny mogą podkreślić styl pomieszczenia. Obecnie popularne są zarówno klasyczne białe modele, jak i bardziej odważne, np. czarne, matowe wykończenia.
Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, ponieważ wiele zależy od metrażu łazienki, preferencji użytkowników, a wreszcie od wystroju pokoju kąpielowego. Remontując łazienkę lub urządzając ją w nowym mieszkaniu czy domu, rozsądnie będzie dokładnie rozplanować całą przestrzeń. Pozwoli to zaaranżować pomieszczenie w taki sposób, aby było funkcjonalne, a zarazem prezentowało się estetycznie.Jaka wanna jest najlepsza?
A jaka wanna do łazienki o niewielkich rozmiarach będzie najlepsza?
Wanna prostokątna świetnie sprawdzi się do zagospodarowania wnęki w pomieszczeniu – wówczas jeden jej bok zamaskowany jest panelem lub płytkami czy mozaiką. Oczywiście jej wymiary powinny być w pełni dopasowane do ilości miejsca we wnęce. Aby ten element wyposażenia nie utrudniał poruszania się po wnętrzu, można ustawić go w rogu.
Wanna narożna świetnie sprawdzi się również w łazienkach ze skosami, ponieważ pozwala w pełni wykorzystać przestrzeń w rogu pomieszczenia i w jego najniższym miejscu.
Równie dobrym rozwiązaniem są wanny asymetryczne. Mogą one mieć różne kształty, co pozwala wybrać idealny model do konkretnej łazienki.
Jeśli urządzamy przestronne wnętrze, dobrym rozwiązaniem jest wanna wolnostojąca, która prezentuje się bardzo estetycznie i pozwala stworzyć prawdziwy salon kąpielowy. Bateria podłogowa dodatkowo podkreśli charakter takiej aranżacji.
Jaka wanna, akrylowa czy stalowa?
Wanny akrylowe
Kiedy już zastanowimy się, czy w naszej łazience lepiej sprawdzi się wanna prostokątna, narożna czy asymetryczna, powinniśmy wybrać materiał, z jakiego została wykonana. Obecnie ogromną popularnością cieszą się wanny akrylowe. Akryl jest materiałem plastycznym, dzięki czemu wykonane z niego elementy wyposażenia łazienkowego mogą mieć najróżniejsze kształty. Są one ponadto dostępne w różnych kolorach, co pozwala znaleźć model pasujący nawet do oryginalnych aranżacji wnętrza. Tego typu wanny mają dobre właściwości izolacyjne, sama wanna jest ciepła w dotyku. Woda w wannie akrylowej dłużej pozostaje więc ciepła, a to ma niewątpliwie wpływ na komfort użytkowników. Gładka powierzchnia z kolei gwarantuje, że czyszczenie jej nie sprawi żadnych trudności, nie można jednak stosować w tym przypadku substancji żrących, ani z drobinkami powodującymi zarysowania. Wanny akrylowe są lekkie, dlatego łatwo będzie je wnieść do domu i z pewnością sprawdzą się w każdej łazience. Nie są jednak odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego jak już zostało wspomniane – przy czyszczeniu trzeba zachować pewną ostrożność. Konieczne też będzie dobranie stabilnego stelażu do tego modelu.
Wanny stalowe
Wanny stalowe są obecnie nieco mniej popularne. Ich powierzchnię pokrywa specjalna emalia, która może mieć różne kolory, nie tylko biały. W porównaniu do modeli wykonanych z akrylu woda w nich wychładza się szybciej, a samo napełnianie jest głośne. Rozsądnie jest więc obudować je styropianem, co zapewni izolację termiczną, ale też zadziała jak wygłuszenie. Są bardzo odporne na zarysowania i niegroźne im nawet silnie działające środki chemiczne, posłużą przez wiele lat, nie tracąc na estetycznym wyglądzie.
Planując zakup wanny, warto wziąć pod uwagę słabe i mocne strony każdego z przedstawionych modeli. Jeśli zależy nam na cichym napełnianiu wodą i wolniejszym jej ostyganiu, rozsądnie będzie wybrać wannę akrylową. Wanna stalowa sprawdzi się z kolei w przypadku osób ceniących przede wszystkim trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.