Wanna z prysznicem, czyli rozwiązanie 2 w 1. Wady i zalety Wanna z prysznicem jest idealnym kompromisem dla osób, które chcą móc korzystać z obu rodzajów urządzeń sanitarnych. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady i zalety. Jaką wannę z prysznicem wybrać?
Spis treści:
- W jakiej łazience najlepiej sprawdzi się prysznic z wanną?
- Jak zrobić prysznic w wannie?
- Zalety wanno-prysznica
W jakiej łazience najlepiej sprawdzi się prysznic z wanną?
Wanna z prysznicem to rozwiązanie, na które decydujemy się wówczas gdy po prostu brakuje nam miejsca w łazience. Dysponujemy niewielkim metrażem, w którym musimy umieścić mnóstwo sprzętów na małej przestrzeni i nie ma możliwości wstawienia zarówno wanny, jak i prysznica. W takich wnętrzach świetnie będzie się prezentowała np. wanna z przezroczystym harmonijkowym parawanem nawannowym.
- Łazienka w bloku. Prysznic z wanną to idealna opcja dla łazienek w bloku. Jeśli masz do dyspozycji mały metraż lub nie chcesz zakupić parawanu nawannowego, to wybierz zasłonę prysznicową, dzięki której bardzo szybko możesz zmienić aranżację przestrzeni.
- Łazienka na poddaszu. Wanna z prysznicem świetnie sprawdzi się również do łazienek na poddaszu. Wszechobecne skosy uniemożliwiają montaż klasycznej kabiny prysznicowej. W takim wnętrzu najlepiej jest zastosować wannę z parawanem nawannowym, którą można umieścić pod skosem tak, aby parawan znajdował się w najwyższym punkcie pomieszczenia.
Jak zrobić prysznic w wannie?
Dwie opcje. Rozważając połączenie prysznica i wanny tak naprawdę masz dwa warianty do wyboru. Możesz zdecydować się na montaż specjalnego parawanu nawannowego lub wybrać opcję tak zwaną za słonko prysznicową. Każde z tych rozwiązań ma oczywiście swoje wady i zalety.
Wanna do zabudowy z parawanem nawannowym
Wanna z parawanem nawannowym jest bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się w małych wnętrzach. Wybierając parawan nawannowy masz do wyboru kilka wariantów, które z powodzeniem zastosujesz do charakteru i stylu łazienki.
- Parawan składany tzw. harmonijkowy: najczęściej jego konstrukcja złożona jest z minimum dwóch skrzydeł (im dłuższa wanna, tym jest ich więcej), które można rozkładać lub składać. Warto pamiętać, że im więcej skrzydeł tym osłona jest skuteczniejsza. Jest bardzo łatwy w montażu, ponieważ nie wymaga montowania profili.
- Parawan przesuwny: składa się z co najmniej dwóch skrzydeł. Zainstalowany jest na prowadnicach, po których w czasie rozkładania lub składania przesuwane są skrzydła. Można go zamontować, na każdym rodzaju wanny.
- Parawan wahadłowy: składa się ze ściany oraz drzwi, które otwierane są do środka lub na zewnątrz. To najmniej popularne opcja, ponieważ tego typu parawan zamontować tylko na większych, prostokątnych wannach.
Materiały, z których może być wykonany parawan
Parawany wykonywane są zazwyczaj z dwóch rodzajów materiału:
- szkła hartowanego: ma wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz szok termiczny wywołany szybkim miejscowym nagrzaniem się szyby. Jeśli zostanie uszkodzony, to jest małe ryzyko skaleczenia się, ponieważ szkło hartowane rozbija się drobne kawałki, które mają obłe krawędzie. Mimo tak wielu zalet ten rodzaj materiału ma dwie wady: cenę oraz trudność w utrzymaniu czystości (widać na nim zacieki);
- z tworzywa sztucznego: najczęściej wykonane są z polistyrenu lub akrylu. Mają niską cenę. Jednak są mało odporne na odkształcenia i uszkodzenia. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach.
Wanna do zabudowy z zasłoną prysznicową
Wanna do zabudowy z zasłoną prysznicową jest najtańszym rozwiązaniem, jeśli chcesz połączyć wannę z prysznicem. Pozwala szybko i tanio zmienić wystrój wnętrza. Wybór tego typu opcji ma jedna sporo wad. Zasłonka nie chroni tak dobrze łazienki przed zachlapaniem, jak parawan nawannowy. Wymaga regularnego suszenia oraz czyszczenia (niektóre z tych zasłon można prać w pralce). Woda i resztki stosowanych kosmetyków osiadają na materiale, a wtedy pojawia się brzydki zapach. Mogą pojawiać się również odbarwienia lub kamień. Wanna z kabiną Wanna z kabiną jest nowoczesnym, a stosunkowo mało popularnym rozwiązaniem. Jest to połączenie kabiny prysznicowej z wanną. Głównymi zaletami tego rozwiązania są niskie wejście oraz blokada drzwiczek, która zabezpiecza przed przepływem wody.
Wanna wolnostojąca z prysznicem — jak ją zaaranżować?
Ostatni czas obecnie bardzo wiele osób decyduje się na umieszczenie w łazience efektowne je wanny wolnostojącej. Dodając do wanny wolnostojącą opcję prysznica, możemy zachować stosunkowo dużą przestrzeń kąpielową. Jak to zrobić? Wystarczy tylko zamontować panel prysznicowy na ścianie, a pod nim ustawić (dłuższym lub krótszym bokiem) dużą wannę wolnostojącą.
Zalety wanno-prysznica
- Komfort kąpieli. Rozwiązanie 2w1 ma wiele zalet. Pierwszą, a zarazem najważniejszą jest możliwość użytkowania zarówno wanny, jak i prysznica. Dzięki temu można zaspokoić potrzeby innych domowników przy jednoczesnym zachowaniu komfort kąpieli i czystości w łazience.
- Oszczędność miejsca. Wanna z prysznicem pozwala na lepsze wykorzystanie strefy kąpielowej.
- Wygodna dla osób starszych i niepełnosprawnych. Wariant wanno-prysznica z drzwiami jest dużym udogodnieniem dla osób starszych lub z niepełnosprawnością. Drzwi umożliwiają samodzielne korzystanie z wanny osobom, które mają trudności z poruszaniem. Świetnie sprowadzi się podczas kąpieli małych dzieci (jak wiadomo największa frajda w czasie kąpieli, to zachlapanie łazienki).
- Na małe pranie i inne czynności higieniczne. Wanna z prysznicem świetnie sprawdzi się również do wykonywania różnych przepierek odzieży, których nie można prać w pralce. Jest to również świetne rozwiązanie dla posiadaczy psów- można szybko wykąpać pupila. Jest to także wygodna opcja dla posiadaczy rybek. Gdy trzeba wymienić wodę i umyć dużych rozmiarów akwarium.
- Nowoczesny design. Ostatnią zaletą wanny z prysznicem jest elegancki i nowoczesny wygląd, który nadaje wnętrzu szyku. Parawany nawannowe dostępne są w różnych kolorach i kształtach. Dzięki temu można z łatwością dopasowuje się je do stylu łazienki. W sklepach można znaleźć również wanny, które są w całości obudowane parawanem. Dlatego swoim wyglądem bardziej przypominają rozbudowana kabinę prysznicową niż wannę z prysznicem.
Wanna z prysznicem jest to niemal idealny kompromis między możliwościami aranżacyjnym a komfortem użytkowania. Jeśli lubisz szybki prysznic, a od czasu do czasu chciałbyś poleżeć w wannie — opcja 2w1 jest stworzona dla ciebie.