Biel i czerń to ponadczasowe kolory, które sprawdzą się w aranżacji każdego wnętrza. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że barwy te będą zawsze w trendach. Czy czarno-biała łazienka jest dobrym pomysłem? Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji?
Spis treści:
- Biało-czarna łazienka - czy to w ogóle dobry pomysł?
- Pomysły na czarno białą łazienkę
- Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę w czerni i bieli?
- A może czarno-biała łazienka w stylu glamour?
Biało-czarna łazienka - czy to w ogóle dobry pomysł?
Czerń i biel to klasyczne zestawienie, które świetnie prezentuje się niezależnie od panujących trendów. Ten zestaw barw w pomieszczeniu daje bardzo dużo możliwości aranżacyjnych. Biel rozświetla wnętrza i sprawia, że jest optycznie większe. Czarny jest eleganckim i wyrazistym kolorem. Połączenie obu barw tworzy modne, a zarazem gustowne wnętrze.
Pomysły na czarno białą łazienkę
Gdy decydujesz się na taki duet, to musisz zachować równowagę i właściwe proporcje między tymi kolorami – jest to zależne od wielkości pomieszczenia. W małych łazienkach najlepiej sprawdzi się przewaga bieli z dodatkiem czarnych akcentów, np. mebli, armatury czy baterii. Gdy chcesz, aby w pomieszczeniu kąpielowym była przewaga czarnego koloru, to musisz zadbać o odpowiednie oświetlenie i dużą ilość luster. W takiej łazience najlepiej sprawdzą się czarne płytki z połyskiem.
Czarno-biała łazienka idealnie wpasowuje się w różne style wnętrz m.in. minimalistyczny, glamour czy klasyczny. Różnorodność designu białych i czarnych płytek sprawia, że można stworzyć ciekawą, a zarazem ponadczasową aranżację łazienki.
1. Ułoż na ścianie lub podłodze białe lub czarne płytki
Płytki cermiczne są bardzo popularnym elementem wykończeniowym łazienek. Czarno-białe płytki są eleganckie i stanowią o dobrym guście właścicieli. Jeśli preferujesz klasyczne wnętrza, to wybierz małe kwadratowe lub prostokątne płytki na podłogę i na ścianę. Jeśli chcesz, aby łazienka miała nowoczesny wygląd, to najlepiej sprawdzą się płytki imitujące kamień, np. marmur. Mozaika czarno-biała jest bardzo eleganckim akcentem, którym można podkreślić, np. strefę kąpielową.
2. Wykorzystaj czarno-biały marmur zamiast płytek
Czarno- biały marmur zamiast płytek jest synonimem wnętrzarskiej elegancji. Klasyczne kolory wyrażone pięknem kamienia nadają ponadczasowego - wręcz luksusowego wyglądu. W wersji „na bogato” dopełnieniem będą złote dodatki w postaci armatury, oświetlenia, a nawet dekorów ściennych.
Czarno biały marmur na ścianie można ocieplić poprzez połączenie z drewnianymi elementami, np. wieszakami czy meblami łazienkowymi. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie marmuru na ścianie z drewnem na podłodze.
3. Zamontuj czarną ceramikę łazienkową
Czarna ceramika łazienkowa jest wnętrzarskim hitem od kilku sezonów. Sprawia, że wnętrze prezentuje się bardzo stylowo. Świetnie łączy się z innymi kolorami, np. bielą czy szarością tworząc gustowny wystrój wnętrza. Stosowana jest najczęściej we wnętrzach awangardowych, skandynawskich i industrialnych. Czarna ceramika łazienkowa optycznie zmniejsza pomieszczenie, dlatego nie jest zalecana w małych łazienkach. Warto ją stosować we wnętrzach o większym metrażu – nie przytłoczy i nada eleganckiego wyglądu. Jeśli chcesz zastosować czarną ceramikę w niewielkiej łazience, to najlepiej sprawdzi się jako akcent, np. czarny sedes połączony z białą deską i drewnem na podłodze – efekt będzie zaskakujący.
4. Czarna armatura łazienkowa jako akcent
Jednym z nieprzemijających trendów wnętrzarskich jest czarna armatura, która pomaga stworzyć niebanalną aranżację i „zdefiniować” styl wnętrza. Czarna bateria umywalkowa, wannowa czy prysznicowa jest świetnym pomysłem na wnętrze w nowoczesnym stylu. Jest mocnym, a zarazem ponadczasowym akcentem, który podkreśla inne kolory we wnętrzu. Jeśli zdecydujesz się na ten rodzaj armatury, to warto wybrać dla nich odpowiednie tło, idealnie do tego sprawdzą się białe płytki ścienne, które tworzą mocny, a zarazem przyciągający wzrok duet. Takie połączenie sprawdzi się nawet na niewielkim metrażu.
5. Czarno-białe elementy w łazience połącz z drewnem
Czerń i biel połączona z drewnem to mocne, a zarazem modne trio, które świetnie prezentuje się, w każdym wnętrzu niezależnie od jego wielkości. Drewno idealnie wpisuje się w modny obecnie styl zero waste. Gdy decydujesz się na ten naturalny materiał do łazienki, to wybierz gatunki odporne na działanie wilgoci, takie jak m.in. teak, cedr czy jatoba oraz rodzime np. dąb, jesion czy jawor. Pamiętaj, że drewno wymaga regularnej konserwacji zwłaszcza w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności. Tańszym rozwiązaniem jest zastosowanie do biało-czarnej łazienki są płytki drewnopodobne. Nadają aranżacji nowoczesnego, a zarazem eleganckiego wyglądu.
Jak zaaranżować nowoczesną łazienkę w czerni i bieli?
Biała łazienka jest symbolem nowoczesnego wnętrza, aby wykończenie w tym kolorze nie sprawiało wrażenia nudnego i nie przypominało szpitala, to warto je przełamać czernią. Jeśli łazienka jest mała, to najlepiej sprawdzą się czarne elementy np. bateria czy armatura. Gdy wnętrze jest większych rozmiarów, to możesz fragmenty, a nawet całą ścianę wyłożyć czarnymi płytkami — nadają wnętrzu głębi. W takiej łazience świetnie sprawdzą się również czarne lakierowane meble.
A może czarno-biała łazienka w stylu glamour?
Biel i czerń są wizytówką eleganckiego stylu, dlatego w łazienkach w stylu glamour stosuje się płytki marmuropodobne. Dopełnieniem takiego wnętrza są błyszczące detale, np. armatura w kolorze złotym lub wieszaki na ręczniki. Nie należy przesadzać z ilością złotych lub srebrnych elementów, ponieważ bardzo łatwo można przekroczyć cienką granicę między kiczem i dobrym smakiem. W łazience w stylu glamour najlepiej sprawdzą się duże białe i czarne kafle o strukturze marmuru. Dopełnieniem aranżacji będzie lustro w ozdobnej ramie i kryształowy żyrandol, a w mniejszych wnętrzach oczka sufitowe w stylu glamour.
Czerń i biel są klasycznym duetem, a zarazem świetną bazę, której można nadać luksusowego wyglądu dzięki dodatkom w złotym lub w srebrnym kolorze. Gdy chcesz nadać łazience wyrazu, to wprowadź dodatki w żywych kolorach, np. żółci, czerwieni czy zieleni.