Deska wolnoopadająca zamiast klasycznej, to rozwiązanie, na które decydujemy się coraz częściej. Choć takie deski zapewniają nam wygodę i bezpieczeństwo, czasami mogą nieco utrudnić życie. Deska nie działa tak jak powinna? Szybciej opada, albo podczas zamykania przeraźliwie skrzypi? Co zrobić w sytuacji, kiedy nie mamy możliwości wymiany czy oddania deski na gwarancji?
Spis treści:
- Jak działa deska wolnoopadająca?
- Jak uniknąć problemów z deską wolnoopadającą?
- Dlaczego deska wolnoopadająca skrzypi?
- Jak naprawić zawiasy deski wolnoopadającej?
- Jak wymienić siłowniki w desce? Instrukcja krok po kroku.
- Jak dbać o deskę wolnoopadającą?
Jak działa deska wolnoopadająca?
Deska wolnoopadająca to doskonały wybór dla każdego, kto nie lubi nieprzyjemnego oklapnięcia i trzasku, jaki towarzyszy opadaniu standardowej deski klozetowej na ceramiczną muszlę. Deska tego typu jest skonstruowana w taki sposób, aby opadać wolniej niż standardowa. Mechanizm w niej zamontowany jest wyposażony w specjalne zawiasy i siłowniki wyhamowujące ruch, które są dostosowane do ciężaru deski. To one decydują o tym, że deska opada w odpowiednim tempie i czasie.
Przy desce wolnoopadającej nie musimy się martwić, że:
- przy zamykaniu toalety wytworzy się niepotrzebny hałas;
- opadająca deska klozetowa przytrzaśnie palce dziecka korzystającego z toalety;
- przy gwałtownym opadaniu deska uszkodzi ceramiczną muszlę.
Dobrze wyregulowany mechanizm deski zapewnia ciche i komfortowe zamykanie. Czasami jednak w trakcie użytkowania mogą pojawiać się problemy z jej działaniem.
Najczęściej użytkownicy skarżą się, że:
- deska wolnoopadająca skrzypi przy zamykaniu — skrzypiąca deska zdecydowanie zaprzecza idei cichego zamykania toalety;
- deska opada za szybko — w wyniku nieodpowiedniego montażu lub wad fabrycznych deska wcale nie opada wolno, ale zamyka się dokładnie tak samo jako deska klasyczna.
Jak uniknąć problemów z deską wolnoopadającą?
Przyczyn problemów, jakie mamy z deską wolnoopadającą, może być kilka. Najczęściej winne są wady fabryczne, niewłaściwy montaż lub złe użytkowanie.
- Wady fabryczne deski wolnoopadającej. W tej pierwszej sytuacji (szczególnie gdy produkt kupiliśmy niedawno) deskę możemy oddać do reklamacji. Wówczas sprawa rozwiąże się naturalnie.
- Nieodpowiedni montaż. Być może deska nie działa prawidłowo, ponieważ źle ją zamontowaliśmy? Czy przeczytałeś uważnie instrukcje montażu? Może nie wyregulowałeś dobrze siłowników?
- Niewłaściwe użytkowanie deski wolnoopadającej. Deska opadająca, aby prawidłowo funkcjonować, musi być używana według zasad. Ważne jest, aby zapoznać się z zawartością instrukcji dołączonej do zakupionego przez nas modelu.
Oto kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać.
- Nie naciskaj na deskę, aby ją zamknąć.
- Nie stawaj na deskę wolnoopadającą.
- Nie otwieraj deski wyżej niż kąt 110 stopni.
Nieprzestrzeganie tych zaleceń może spowodować awarię lub uszkodzenie siłowników.
Dlaczego deska wolnoopadająca skrzypi?
Skrzypienie to jeden z najczęstszych problemów, na jaki skarżą się użytkownicy desek wolnoopadających. Na szczęście istnieje prosty i łatwy sposób, by się go pozbyć. Najprawdopodobniej przyczyną skrzypienia jest niewłaściwe dokręcenie siłowników odpowiedzialnych za mechanizm opadania deski toaletowej. Dlatego warto jeszcze raz przeczytać instrukcję modelu i dokładnie sprawdzić poprawność instalacji. Następnie należy zdemontować deskę i nzaaplikować na zawiasy w smar lub olej. Alternatywą może być również zastosowanie znanego produktu WD-40, który działa jak smar. Dzięki tym prostym czynnościom skrzypienie deski wolnoopadającej powinno ustać, a samo opadanie będzie płynne.
Jak naprawić zawiasy deski wolnoopadającej?
Czasami samo naoliwienie mechnizmów zawiasów nie pomaga i konieczny jest gruntowny przegląd deski wolnoopadającej. W tym celu należy wymontować siłowniki z deski.
- Kiedy zdemontujesz zawiasy, oczyść je (najlepiej wodą z płynem) i sprawdź stan zużycia.
- Po zakończeniu czyszczenia zawiasów należy je nasmarować. Do tego zadania doskonale sprawdzi się strzykawka i olej parafinowy. Pod ciśnieniem wstrzykujemy się roztwór pomiędzy wałek i uszczelkę.
- Po zabiegu wystarczy je wytrzeć do sucha, zamontować ponownie i wyregulować wg wskazówek podanych przez producenta.
Czasami naprawienie zawiasów deski wolnoopadającej nie jest możliwe. Wówczas konieczna jest wymiana całego systemu wolnego opadania, czyli siłowników deski. Takie siłowniki zamienne powinny znajdować się w ofercie producenta konkretnego modelu deski.
Jak wymienić siłowniki w desce? Instrukcja krok po kroku.
- Aby zamontować nowe siłowniki do deski wolnoopadającej, należy najpierw upewnić się, że dysponujemy odpowiednim zestawem siłowników – lewym i prawym. Konieczne jest, aby były one dobrane do modelu deski i różniły się nacięciem umieszczonym na obudowie.
- Przy pomocy śrubokręta odkręcamy i odczepiamy deskę wolnoopadającą, a następnie wysuwamy stary siłownik – w niektórych przypadkach, jeśli jest on szczególnie mocno przymocowany, może być konieczne użycie młotka, jednak należy to robić z dużą ostrożnością, aby nie uszkodzić powierzchni deski.
- Ponadto, aby móc zamontować nowe siłowniki, należy pamiętać, z jakiej strony je montuje się w danym modelu. Następnie umieszcza się je w odpowiednich miejscach, zastępując siłowniki stare tak, aby otwór na trzpień był widoczny po nacięciu siedziska.
- Ostatnim krokiem jest przymocowanie i pokrycie siedziska oraz ustawienie odpowiedniej pozycji siłowników względem nacięć.
Jak dbać o deskę wolnoopadającą?
Aby uniknąć problemów z deską wolnoopadającą, należy dokładnie przestrzegać instrukcji montażu, a także uważnie przeczytać całą instrukcję użytkowania.W przypadku wad fabrycznych należy skontaktować się z producentem i złożyć reklamację. Należy także zadbać o prawidłową konserwację produktu i wymieniać wszelkie części eksploatacyjne w odpowiednim czasie. Jeżeli będziemy przestrzegać wszystkich wyżej wymienionych zasad, nasza deska wolnoopadająca będzie działać bezproblemowo.