Drewno coraz częściej wykorzystywane jest do wykańczania wnętrz. Naturalne i ciepłe drewniane elementy wprowadzają wiele przytulności do zimnej łazienki. Czy drewno w ogóle pasuje do łazienki? A jeżeli tak — w jaki sposób najlepiej je wykorzystać?
Spis treści:
Drewno w łazience - czy to jest dobry pomysł?
Jeszcze kilka lat temu mało kto decydował się na zastosowanie drewna w wystroju łazienki. Obecność drewna ograniczała się tylko wyłącznie do mebli — drewnianych półek czy szafek pod umywalkę. Drewno postrzegane było jako materiał dość kłopotliwy wchłaniający wilgoć, trudny do utrzymania w czystości i szybko ulegający zniszczeniu. Klimat łazienki nie nadawał się do zastosowania drewna. Od tego czasu wiele się zmieniło. Współczesna technologia konserwacji drewna i pojawienie się nowych gatunków na rynku sprawiły, że materiał ten coraz częściej gości we wnętrzach kąpielowych. Ciepłe brązowe i beżowe odcienie i charakterystyczna faktura wprowadza klimat i atmosferę przytulności.
Łazienka z elementami drewna oprócz estetycznych zalet ma również właściwości zdrowotne. Wchłanianie a później oddawanie przez drewno wilgoci do wnętrza ma dobry wpływ na klimat pomieszczenia. Niektóre gatunki drewna cechują się również działaniem antybakteryjnym, które niewątpliwe pożądane jest w takim miejscu jak łazienka.
Duża popularność drewna wynika kilku powodów:
- Lepsze wykończenie. Współczesne meble, a także inne elementy wykończeniowe z drewna są dobrej jakości. W efekcie znacznie lepiej wytrzymują kontakt z wodą. W ten sposób drewno może być stosowane w każdym miejscu łazienki nawet w strefach mokrych.
- Rodzaj drewna. Nie jest tajemnicą, że niektóre gatunki znacznie lepiej wytrzymują wilgotny "klimat" łazienki niż inne. Na rynku pojawiło się znacznie więcej gatunków drewna odpornych na wodę. Stały się bardziej dostępne, przez co chętniej są wykorzystywane.
- Środki impregnujące. Mamy corazwiększy dostęp do różnego rodzaju środków impregnujących, które pozwalają odpowiednio dbać o drewno, co polepsza jego żywotność i wygląd.
- Płytki drewnopodobne (i inne sztuczne drewno). Aby wprowadzić optykę drewna do pomieszczenia, nie musimy używać naturalnego drewna. Na rynku jest dużo materiałów drewnopodobnych takich jak płytki ceramiczne z fakturą drewna czy płytki winylowe z fakturą słojów, których wygląd jest na tyle realistyczny, że może z powodzeniem zastąpić naturalne drewno.
Reasumując: urządzenie łazienki z wykorzystaniem drewna jest dobrym pomysłem nie tylko ze względu na estetyczne walory, ale również nasze samopoczucie.
Jakie drewno nadaje się do łazienki?
Jak pisaliśmy wyżej, nie wszystkie rodzaje drewna nadają się do wykorzystania w łazience, chociaż zastosowanie właściwego impregnatu znacznie rozszerza wachlarz naszych możliwości. Obecnie drewno stosowane jest do nie tylko do mebli łazienkowych, ale również jako element wykorzystywany do układania na podłogach, ścianach, w akcesoriach i dodatkach. Bardzo często w łazience elementy drewniane łączone są z płytkami ceramicznymi lub innymi materiałami wykorzystywanymi w wystroju wnętrza.
Drewno na podłogę w łazience
Drewniana podłoga w łazience jest sporym wyzwaniem przede wszystkim z uwagi na to, że jest to część łazienki, która bardzo często ulega zachlapaniu i zawilgoceniu. Jeżeli zatem marzy ci się podłoga wykonana z tego naturalnego surowca, musisz wybrać bardzo dobry gatunek drewna, a także zadbać o odpowiednie uszczelnienie podłogi. Przy wyborze drewnianych podłóg należy rozważyć gatunki należące co najmniej do średnio twardych lub twardych gatunków w skali twardości Janki. Twarde drewno zazwyczaj cechuje się mniejszą porowatością, co przekłada się na większą wytrzymałość.
Na podłogę w łazience warto rozważyć takie gatunki egzotycznego drewna jak merbau, sapella, badi, ipe, klon, wiśnia czy mahoń. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie drewna tekowego, które wypełnione jest naturalnymi żywicami i olejami, przez co jest naturalnie wodoodporne. Innym rozwiązaniem jest również cedr, który podobnie jak tek jest wypełniony naturalnymi żywicami. Tek nie pęcznieje i nie kurczy się pod wpływem wilgoci.
Nie musisz ograniczać się do samego drewna. Podobny efekt i wrażenie przytulności osiągniesz, jeżeli wykorzystasz podłogę z korka. Wbrew pozorom jest to materiał cechujący się dużą odpornością na wodę, a sama faktura korka wprowadzi do wnętrza wiele ożywienia. Podłogi z korka są przytulne, ciepłe i (co najważniejsze) odporne na grzyby i pleśń.
Obok korka równie atrakcyjną opcją jest podłoga wykonana z bambusa. Bambus jest wytrzymałym i wodoodpornym materiałem o wysokiej twardości. Jednocześnie podłoga i usłojenie bambusa bardzo zbliżona jest do faktury drewna.
Podłoga z imitacji drewna w łazience
Jeżeli nie chcesz stosować drewna jako materiału, ale zależy ci na wprowadzeniu optyki drewna w łazience wówczas możesz wykorzystać materiały imitujące drewno. Doskonale na podłogę sprawdzą się płytki podłogowe drewnopodobne dostępne wielu odcieniach czy też panele winylowe z atrakcyjnym nadrukiem słojów. Dobrze zabezpieczone i uszczelnione panele dadzą nam bardzo ciepłą i przytulną podłogę.
Drewno na ściany w łazience
Przy wyborze drewna na ściany w łazience kierujemy się takimi samymi kryteriami jak w przypadku podłogi. Szczególnie gdy drewno ma być położone w strefach, które potencjalnie będą bardziej narażone na kontakt z wodą czy strefach mokrych. Wówczas wybieramy wśród twardego i pełnego oleju drewna tekowego czy mahoniowego. Większe pole manewru mamy gdy nasze drewno położone będzie z dala od prysznica czy wanny. W takim przypadku możemy również pokusić się o drewno miększe i mniej odporne, ale jak sosna czy krajowe odmiany.
Drewno na półki w łazience
Drewno w łazience to jednak najczęściej meble i półki, które pomagają nam w organizowaniu kosmetyków, akcesoriów czy ręczników. Do wykonania mebli czy półek można wykorzystać większość rodzajów drewna, o ile zostanie ono odpowiednio wykończone i zaimpregnowane. Wśród najpopularniejszych materiałów na meble znajdują się: sosna, sklejka, koa, wiśnia, dąb czerwony, padauk, mahoń i tek.
Podsumowanie
Drewno dodaje swojej przestrzeni łazienkowej ciepła, wyjątkowości i naturalnego uroku. Można je wykorzystać na wiele sposobów — od subtelnych kontrastów po pełne wykesponowanie materiału we wnętrzu. Doskonale połączenie tworzy z bielą, odcieniami szarości, beży czy różne odcienie brązu. Pozwalają stworzyć nowoczesne i przytulne wnętrze. Intrygujące połączenie tworzy z odcieniami niebieskiego czy zielenią. Wnętrza z ciemnym drewnem to unikalny sposób na odmianę klasycznego stylu łazienki. Możesz też wybrać styl, w którym drewno jest tylko akcentem, wykorzystując jego imitacje lub łącząc z np. marmurowymi elementami, betonem strukturalnym czy cegłą.