Marzy ci się kąpiel z widokiem na gwiaździste niebo? Możesz to marzenie urzeczywistnić, aranżując klimatyczną łazienkę z wanną na poddaszu. Jak wybrać odpowiednią wannę i jak ją zlokalizować "pod skosami"? Oto kilka praktycznych tipów.
Spis treści:
- Wanna na poddaszu — lokalizacja i kwestie techniczne
- Jak ustawić wannę pod skosem?
- Jaka wanna na poddasze?
Projektowanie łazienki na poddaszu zawsze jest wyzwaniem. Skala trudności uzależniona jest od wielkości powierzchni użytkowej, kształtu pomieszczenia, a także rozmieszczenia okien.
W tego typu w łazience najbardziej kłopotliwe są skosy połaci dachu. Im większy kąt nachylenia, tym mniej mamy powierzchni użytkowej do dyspozycji. W wielu przypadkach kształt pomieszczenia i kąt nachylenia wymusza na nas pewne decyzje aranżacyjne. Innymi słowy, nie zawsze możemy postawić toaletę, prysznic a przede wszystkim wannę w miejscu, w którym sobie wymarzyliśmy. Na szczęście istnieje kilka sposobów i trików aranżacyjnych, które pozwolą nam na efektywne wkomponowanie wanny do pomieszczenia. Jakie są pomysły na wannę w małej i większej łazience pod skosami?
Więcej na temat aranżacji dużej łazienki pod skosami przeczytasz w artykule: Jak urządzić dużą łazienkę na poddaszu? O projektowaniu prysznica pod skosami dowiesz się z artykułu: Prysznic na poddaszu pod skosem. Jak to zrobić?
Wanna na poddaszu — lokalizacja i kwestie techniczne
Najlepiej miejsce lokalizacji wanny planować już na etapie projektowania domu czy adaptacji poddasza. Ewentualne zmiany lokalizacji wanny, które nastąpią już na etapie robót wykończeniowych, mogą wiązać się z dużymi kosztami, a czasami będą po prostu niemożliwe do zrealizowania.
Zanim zaczniemy planować łazienkę z wanną na poddaszu musimy upewnić się, że jej montaż jest możliwy ze względów technicznych. Pamiętajmy, że wanna może być dość sporym obciążeniem dla stropu, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się np. na montaż ciężkiej mamy żeliwnej. Przeciętnie waga lżejszej wanny akrylowej to około 30-40 kg. Po napełnieniu jej wodą po brzegi to 200 l, do kąpieli - 100 litrów. Obciążenie wanny dla stropu z osobą kąpiącą może wynosić nawet 300 kg.
Jak ustawić wannę pod skosem?
Przed planowaniem wanny należy skonsultować jej lokalizację z architektem. Należy ustalić, w którym miejscu łazienki strop będzie najbardziej odporny na przeciążenia. Zazwyczaj w nowo projektowanych domach jednorodzinnych najlepszą wytrzymałość żelbetonowy strop będzie miał bliżej podpierających ścian. Z tego powodu bezpiecznymi lokalizacjami na wannę na poddaszu są: miejsce pod oknem dachowym, a także przy ścianie nośnej.
Przy ustawieniu wanny po skosie mamy do wyboru kilka wariantów.
- Ustawienie wanny dłuższym bokiem wzdłuż ściany kolankowej. To najczęściej stosowane rozwiązanie, w którym wanna przylega do ściany kolankowej, a jedna ze stron znajduje się pod najmniejszym skosem.
- Wanna przy ścianie nośnej to bardzo komfortowe rozwiązanie, w którym mamy swobodę kąpieli i nie musimy martwić się, że wstając uderzymy o skos dachu.
- Wanna w rogu pomieszczenia pod skosem (jedna z krótszych boków wanny znajduje się przy ścianie kolankowej a druga przy ścianie nośnej). W ten sposób z jednej strony mamy dużą przestrzeń ponad głową, która zapewnia swobodę ruchów.
- Wanna w centralnej części pomieszczenia. To rozmieszczenie sprawdza się jedynie w przypadku aranżacji dużego pokoju kąpielowego, gdy mamy miejsce na umieszczenie wanny na nóżkach.
- Lokalizacja wanny w centrum — przy dachu dwuspadowym. Zdarza się, że nasza łazienka oferuje skosy po obu stronach. Wówczas najlepiej umieścić wannę w centralnej części pomieszczenia, czyli w miejscu, w której potencjalnie mamy najwięcej przestrzenie pod dachem.
Jaka wanna na poddasze?
Nie ma szczególnych wymogów związanych z wyborem wanny na poddasze (oprócz oczywiście kwestii technicznych, które omówione zostały w poprzednim akapicie). To, jaką wannę wybierzesz, zależy od jej lokalizacji, ilości dostępnego miejsca, czyli przestrzeni użytkowej, a także stylu aranżacji pomieszczenia. W zależności od potrzeb możemy wybrać:
Wanna wolnostojąca
Wanna wolnostojąca to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się wówczas gdy mamy dużo miejsca do dyspozycji. Wanna tego typu może stanowić atrakcyjny point focus przy aranżacji dużego salonu kąpielowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją również w mniejszych łazienkach stawiając przy ścianie lub przy ścianie kolankowej pod oknem dachowym.
Wanna prostokątna
Wanna prostokątna najczęściej przeznaczona do obudowy to najpopularniejsze rozwiązanie w mniejszych łazienkach. Najczęściej wanna prostokąta umieszczana jest przy ścianie kolankowej łazienki, czyli tej znajdującej się pod skosami.
Wanna narożna
Ten typ sprawdzi się, gdy nie masz zbyt dużo powierzchni użytkowej w łazience. Wanna narożna zapewni ci maksymalne i optymalne wykorzystanie miejsca.
Wanna asymetryczna
Wanna asymetryczna to niestandardowe rozwiązanie, które sprawdzi się wówczas gdy dysponujemy dość nietypowym i trudno ustawnym wnętrzem. Dobór odpowiedniego kształtu pozwoli nam na maksymalne zaaranżowanie wnętrza. Asymetryczna wanna to doskonałe rozwiązanie, gdy planujesz wystrój poddasza w minimalistycznym, nowoczesnym stylu. Wprowadzi wiele ożywienia do stylistyki wnętrza.
Ile miejsca potrzebujemy na wannę w łazience?
Wanna w łazience powinna być tak zlokalizowana, aby każdy użytkownik mógł z niej bezproblemowo i komfortowo korzystać. Istotne jest to, szczególnie gdy decydujemy się na zamontowanie wanny pod ścianą kolankową, czyli w miejscu, w którym znajduje się największy skos i teoretycznie mało dostępna przestrzeń użytkowa.
Standardowa wanna będzie miała wysokość około 50-60 cm. Przyjmuje się, że taka wysokość wanny jest idealna dla osób o wzroście od 165 do 180 cm. Z tej perspektywy minimalna wysokość ściany, przy której postawimy wannę, nie powinna być mniejsza niż 100 cm. Na tej mniej więcej wysokości (95-110 cm) znajdzie się czubek głowy osoby biorącej kąpiel. Tuż nad krawędzią wanny powinno być co najmniej 160 cm, a swobodne wyjście zapewnia około od 190 do 220 cm w zależności od wzrostu użytkowników.
produkty z kategorii Wanny wolnostojąceWięcej