Baterie czasowe zyskują na popularności wśród świadomych użytkowników, którzy szukają sposobów na efektywniejsze zarządzanie zużyciem wody. Ale jak dokładnie działa bateria czasowa i dlaczego cieszy się tak dużym uznaniem? Jakie są jej kluczowe zalety? Kiedy warto wybrać to rozwiązanie?
- Artykuł został odświeżony i rozbudowany o nowe treści. Ostatnia aktualizacja artykułu: 29.01.2024r.
Spis treści:
- Jak działa bateria czasowa?
- Jakie zalety daje zastosowanie baterii czasowej?
- Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii czasowej?
- Jakie baterie czasowe wybrać?
- Podsumowanie
Jak działa bateria czasowa?
Zasada działania baterii czasowej fachowo określanej mianem armatury samozamykającej, jest bardzo prosta. To bateria skonstruowana tak, by działała tylko przez określony czas. Wyposażona jest w specjalny mechanizm samozamykający, który powoduje, że głowica powoli samoczynnie się podnosi, aby po upływie ustalonego czasu wyłączyć wodę. W praktyce, po naciśnięciu głowicy, z baterii przez kilka lub kilkanaście sekund wypływa strumień wody, który samoczynnie zostaje zamknięty po upływie wyznaczonego czasu. Ten czas może być różny i zależy od indywidualnych potrzeb oraz rodzaju głowicy.
Średni czas wypływu wody w przypadku tego typu baterii zazwyczaj oscyluje od 6 do 12 sekund (przy założeniu, że że woda wypływa pod ciśnieniem 3 barów). Dobra wiadomość jest taka, że wiele modeli dostępnych na rynku umożliwia samodzielne ustawienie czasu przepływu wody. To od nas zależy, czy woda będzie lała się przez 5, 10 czy 15 sekund. Możliwe jest również ustawienie dłuższego czasu przepływu, ale z punktu widzenia ekonomii nie jest to zalecane.
Jakie zalety daje zastosowanie baterii czasowej?
Bateria czasowa to rozwiązanie szczególnie aktualne dziś, kiedy rachunki za wodę rosną, a my szukamy różnych sposobów na ograniczenie jej zużycia i marnotrawstwa, przede wszystkim w łazience. Bateria, która pozwala znacznie ograniczyć lejący się strumień wody. To również sposób na zmniejszenie rachunków za wodę.
Z tego powodu baterie czasowe sprawdzą się nie tylko w galeriach handlowych, szpitalach, sklepach wielkopowierzchniowych, łaźniach miejskich i aquaparkach. Coraz częściej instalowane są w mieszkaniach w bloku i w domach jednorodzinnych.
Bateria czasowa przynosi szereg korzyści, z których oszczędność wody jest najbardziej znacząca. Jednakże, zalety tego rozwiązania sięgają znacznie dalej:
produkty z serii Delabie TempomaticWięcej
Oferuje oszczędność wody
Decydując się na zainstalowanie baterii czasowych, możemy ograniczyć zużycie wody nawet do 70%, zmniejszając wysokość comiesięcznych rachunków za wodę. Z tej perspektywy bateria czasowa to jeden z tych elementów wyposażenia łazienki, którego zakup bardzo szybko się zwraca, a nawet zarabia na siebie.
Zapobiega zalaniom i szkodom
Automatyczne wyłączanie się baterii minimalizuje ryzyko zalania pomieszczeń i wynikających z tego uszkodzeń. To może okazać się szczególnie przydatne, gdy w naszym domu są małe dzieci lub seniorzy, którzy borykają się z problemami z pamięcią czy demencją. Nie ma potrzeby dotykania jej ponownie, aby zakręcić wodę. Nie musimy martwić się, że my lub inni użytkownicy o tym zapomnimy i woda będzie lała się godzinami.
Zapewnia bezpieczeństwo stosowania i higienę
Bateria czasowa to także bardziej higieniczne rozwiązanie niż wersja tradycyjna, odkręcana i zakręcana. Korzystając z niej minimalizujemy ryzyko np. zarażenia. Nie bez powodu tego typu baterie często instalowane są w szpitalach czy łazienkach publicznych.
Dostępna jest nowoczesnym i zróżnicowany designie
Popularność armatury samozamykającej i zainteresowanie tym produktem ze strony użytkowników indywidualnych sprawiła, że baterie czasowe oferowane są w różnych wariantach, stylach i wzornictwie. Mamy nie tylko gwarancję dobrego wyglądu produktu, ale również możliwość dopasowania baterii do stylu łazienki.
Trwałość i wysoka jakość wykonania
Z uwagi na to, że większość baterii czasowych produkowana jest z myślą o używaniu w miejscach o dużym natężeniu ludzi i użyteczności publicznej, ich konstrukcja jest znacznie wytrzymalsza, "wandaloodporna" i praktycznie bezawaryjna. Mamy pewność, że będzie nam dobrze służyła przez wiele lat.
produkty z serii Vedo baterie czasoweWięcej
Oferuje dłuższy czas eksploatacji
W porównaniu do tradycyjnych baterii, baterie czasowe są mniej narażone na zużycie, ponieważ działają automatycznie. Nie musimy nimi manipulować, co skraca ryzyko uszkodzeń. Bateria nie jest narażona na różne rodzaje nacisków i sposoby manipulowania. Z tej przyczyny sama głowica wytrzymuje znacznie dłużej. Dodatkowo, nie ma potrzeby zamykania ich mokrymi rękoma, co zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przeciekiem wody.
Łatwa w obsłudze i komfortowa dla użytkowania
Używając ich oszczędzamy nie tylko pieniądze, ale i czas oraz ułatwiamy sobie codzienne życie. Tym mocniej, jeśli zdecydujemy się na baterię czasową w wersji bezdotykowej.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie baterii czasowej?
Przed zakupem baterii czasowej powinniśmy dokładnie wiedzieć, jakiego produktu oczekujemy i co jest dla nas ważne. Baterie czasowe, podobnie jak zwykłe baterie łazienkowe do umywalki czy prysznica, są dostępne w wielu wariantach. W przypadku baterii czasowych, oprócz klasycznych standardowych parametrów dotyczących rodzaju i przeznaczenia baterii (do umywalki, prysznica), rozmiarów i rodzaju oraz długości wylewki, warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych elementów.
- Regulator temperatury: Jeżeli zależy Wam na tym, aby z kranu zawsze płynęła woda o określonej temperaturze, wówczas warto zastanowić się nad zakupem baterii czasowej z regulatorem temperatury. Dzięki mieszaniu ciepłej i zimnej wody pozwala on na utrzymanie stałej temperatury, którą wcześniej ustawiliśmy.
- Klasa przepływu: Jeżeli oszczędność wody jest dla nas priorytetem, wówczas zwróćmy uwagę na klasę przepływu. Upewnijmy się, że nasze baterie czasowe mają klasę przepływu Z. To najbardziej ekologiczny i ekonomiczny wariant, który wyróżnia się zużyciem wody nie większym niż 9 l/min.
- Czas przepływu wody: Zwróćmy uwagę na parametry. Zweryfikujmy, jaki jest minimalny, maksymalny i średni czas przepływu wody z danego kranu. Sprawdźmy, czy woda płynie odpowiednio długo – nie za krótko, ale też nie za długo. Jeżeli zależy nam na samodzielnym ustawieniu i monitorowaniu czasu przepływu, wówczas wybierzmy baterie, które będą miały regulator przepływu wody.
Jakie baterie czasowe wybrać?
Obecnie wielu producentów oferuje baterie czasowe jako część wyposażenia łazienkowego. Warto zwrócić uwagę na tych, którzy są obecni na rynku stosunkowo długo i mają doświadczenie w produkcji armatury samozamykającej. Do popularnych czasówek należą między innymi baterie czasowe Vedo.
Podsumowanie
Z pewnością zakup baterii czasowej do łazienki niesie ze sobą wiele korzyści. Dzięki zastosowaniu aramatury samozamykającej możemy znacząco ograniczyć zużycie wody, co z kolej przekłada się na oszczędności i niższe rachunki. Baterie z czasowym zamknięciem Zapobiegają one również niechcianym "wypadkom" domowym (np. zalaniom) i zwiększają bezpieczeństwo oraz higienę użytkowania, eliminując konieczność ciągłego dotykania armatury. Szeroka oferta modeli pozwala na dopasowanie baterii do każdego wnętrza, co sprawia, że funkcjonalność idzie w parze z estetyką. I na koniec pamiętajmy, że wybierając baterie czasowe, inwestujemy nie tylko w komfort użytkowania, ale również w ochronę środowiska, co czyni je doskonałym wyborem dla każdego, kto ceni sobie praktyczne i ekologiczne rozwiązania w swoim domu.