EXTRA - 5% rabatu z kodem: wiosna5

Kabina prysznicowa jaką wybrać

Agnieszka Urbaś Agnieszka Urbaś

Kabina prysznicowa- na to rozwiązanie decyduje się coraz więcej osób, ponieważ jest funkcjonalne oraz pozwala na oszczędne zużycie wody. Jeżeli podjąłeś decyzję o zamontowaniu kabiny prysznicowej w swojej łazience, musisz wziąć także pod uwagę inne ważne kwestie, od których zależy funkcjonalność pomieszczenia oraz komfort korzystania z prysznica. Zatem jaką kabinę prysznicową wybrać?

Miejsce montażu kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na miejsce ich montażu:

 • Kabiny narożne;
 • Kabiny przyścienne;
 • Kabiny wnękowe;
 • Kabiny wolnostojące;
Kabiny prysznicowe Novellini

Kabiny prysznicowe Novellini


Miejsce montażu kabiny prysznicowej w dużej mierze zależy od kształtu łazienki oraz jej wielkości. W małych łazienkach stosuje się głównie kabiny narożne półokrągłe z rozsuwanymi drzwiami, rzadziej kabiny kwadratowe ze względu na konieczność otwierania w nich drzwi na zewnątrz. Kabiny narożne nie zajmują dużo miejsca, są łatwe w montażu i relatywnie tanie porównując z innymi typami kabin, jak na przykład Novellini Kali.

Jaka kabina prysznicowa jest najrzadziej wybierana? Jest to kabina przyścienna, która przylega do jednej ściany łazienki i składa się dwóch ścian oraz drzwi. W większości łazienek prezentują się one bardzo dobrze, jednakże ze względu na sposób montażu kabiny przyściennej, pomieszczenie traci na ergonomii.

Kabina prysznicowa wnękowa pozwala wykorzystać układ pomieszczenia, gdzie mamy dostępną wolną przestrzeń między dwoma ścianami w niedalekiej odległości od siebie. W kabinie prysznicowej wnękowej trzy ściany są pokryte płytkami, a czwartą stanowią drzwi do kabiny prysznicowej. Mogą one być jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe, rozsuwane (Novellini Kali PH), składane (Novellini Young) lub uchylne (Kermi Cada).

drzwi do wnęki Novellini

Drzwi do zabudowy wnęki Novellini


Kolejną opcją jest kabina prysznicowa wolnostojąca, czyli kabina prysznicowa z brodzikiem. Jak sama nazwa wskazuje kabina wolnostojąca, nie jest bezpośrednio przymocowana do żadnej ze ścian w łazience, czyli mamy łatwy montaż, nie wymaga położenia płytek na ścianach, ani dodatkowego zakupu brodzika. Kupując taką kabinę mamy wszystko w jednym, lecz wizualnie niestety odbiega od wyżej omówionych kabin prysznicowych.

Kształt kabiny prysznicowej

Kabiny prysznicowe możemy podzielić ze względu na ich kształt:

 • Kabiny prysznicowe półokrągłe
 • Kabiny prysznicowe prostokątne
 • Kabiny prysznicowe kwadratowe
 • Kabiny prysznicowe pięciokątne
 • Kabiny prysznicowe asymetryczne
 • Kabiny Walk In
 • Drzwi prysznicowe do zabudowy we wnęce
 • Kabiny prysznicowe na wymiar

Na bazie naszych doświadczenia możemy bez wątpienia stwierdzić, że największą popularnością cieszą się kabiny półokrągłe z przesuwnymi drzwiami. Kabiny te montowane są narożnie, co sprawia, że świetnie sprawdzają się w małych łazienkach. Jeżeli chodzi o kabiny narożne mamy do wyboru jeszcze kabiny prysznicowe kwadratowe, jednak ich mankamentem jest to, że mają często drzwi otwierane na zewnątrz i nie nadają się do naprawdę małych pomieszczeń. Z drugiej jednak strony, porównując kabiny półokrągłe i kwadratowe, te drugie są zdecydowanie bardziej atrakcyjne wizualnie i podążają za najnowszymi trendami.

W przestronnych i nowoczesnych łazienkach możemy pozwolić sobie na prostokątne kabiny z zamykanymi drzwiami lub kabiny prostokątne typu walk-in, czyli pozbawione drzwi i brodzika. Jeżeli dysponujecie w łazience wnęką odpowiedniej wielkości, możecie ją zagospodarować i zrobić w niej wymarzoną kabinę przez wstawienie drzwi prysznicowych do zabudowy wnęk. W ofercie firm produkujących kabiny prysznicowe takich jak Novellini, czy Koło dostępne są drzwi już od 70 cm szerokości. Natomiast, jeżeli dysponujemy nietypowymi wymiarami wnęki, czy też ogólnie nietypowymi wymiarami łazienki możemy zamówić drzwi prysznicowe do zabudowy na wymiar. Usługę taką możemy zamówić z produktami firmy Kermi, Novellini oraz Sanswiss.

Jeżeli nasza łazienka jest nietypowa, a nie chcemy zamawiać kabiny na wymiar (wiąże się to niestety ze znacznie większymi kosztami) powinniśmy zastanowić się nad innymi kształtami kabin takimi jak asymetryczne kabiny lub pięciokątne kabiny, lub firmy Besco oraz Roca.

Kabina prysznicowa pięciokątna Roca i Besco

Kabiny prysznciowa pięciokatna Roca serii MetropolisBesco serii Viva


Rozmiar kabiny prysznicowej

Kabina prysznicowa nie jest, jak się powszechnie uważa, jedynie zarezerwowana dla małych łazienek. W ofercie producentów kabin prysznicowych mamy cały wachlarz rozmiarów kabin prysznicowych od małych wariantów, takich jak, prostokątna kabina prysznicowa Sanswiss Cadura 75x70 cm, przez typową kabinę kwadratową Kermi Osia 90 x 90 cm , po prostokątną kabinę Novellini Kali o wymiarach 120x80 cm.

Musimy pamiętać, że aby pomieszczenie było funkcjonalne i komfortowe, musimy dobrać odpowiedni rozmiar kabiny prysznicowej do metrażu łazienki oraz do jej kształtu. W małej łazience kabina prysznicowa sprawdzi się ze względu na fakt, że zajmuje mniej miejsca niż wanna, a ponadto pozwala w ergonomiczny sposób zagospodarować przestrzeń. Natomiast w dużej łazience dzięki kabinie z dużą deszczownicą stworzymy dodatkową przestrzeń nie tylko kąpielową, ale i do relaksu.

Kabina prysznicowa - profile czy zawiasy?

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem w łazienkach jest kabina prysznicowa o konstrukcji ramowej (profilowej). W modelu tym kabin prysznicowych drzwi oraz ścianki znajdują się w ramach, czyli tzw. profilach. Kabina prysznicowa profilowa z założenia przewidziana jest do montażu przy prostych ścianach, lecz jeżeli idealny pion ścian nie jest zachowany, to standardowe profile przyścienne w kabinach umożliwiają nam zazwyczaj około 1,5-centymetrową korektę krzywej ściany. W przypadku wyjątkowo krzywych ścian w miejscu montażu kabiny prysznicowej profilowej poleca się profile poszerzające, które pozwalają na korektę do 4 cm, np. profile poszerzające Deante. Dodatkowym atutem kabiny profilowej jest jej szczelność w porównaniu z innymi rozwiązaniami, czyli z kabinami montowanymi na zawiasach (kabinami bezramowymi). Zwłaszcza jeżeli mówimy o kabinie profilowej z drzwiami przesuwnymi, ponieważ przy tym rozwiązaniu nie spotkamy się z problemem kapiącej wody przy otwieraniu drzwi. Profile w kabinach profilowych zrobione są z aluminium, które jest anodowane (pokrywane chromem metodą galwaniczną) lub po prostu lakierowane.

Mniej popularne, choć dużo bardziej designerskie, są kabiny bezramowe, czyli montowane na zawiasach. Wyróżnia je grube szkoło (7-8 mm) i zredukowana liczba profili do minimum. W kabinach z zawiasami zawiasy oraz profile zrobione są z wysokiej jakości stali, czasem nawet z mosiądzu, by mogły bez problemu i stabilnie utrzymać grube tafle szkła.

Kolor kabiny prysznicowej?

Nic nie dodaje charakteru pomieszczeniu tak jak odpowiednio dobrany kolor nawet najmniejszych detali. Tak samo jest z kabinami prysznicowymi. Nie musimy decydować się na kabinę w chromie, choć często jest to trafny wybór, gdy w łazience mamy chromowe baterie. W ofercie kabin prysznicowych firmy Kermi mamy całą paletę kolorów do wyboru, począwszy od czarnego, przez beżowy, zielony po klasyczny biały. W przypadku firmy Kermi istnieje nawet możliwość dobrania koloru profili kabiny do koloru grzejnika w łazience.

Czarne kabiny prysznicowe Kermi serii Osia

Czarne kabiny prysznicowe Kermi serii Osia Dark


Złota kabina prysznicowa Sanswiss serii Cadura

Złota kabina prysznicowa Sanswiss serii Cadura Golg


Firma Sanswiss stworzyła trzy główne linie kolorystyczne swoich kabin: Gold Line (Złota Linia), Black Line (Czarna Linia) i White Linie (Biała linia). Kolekcja White Line jest połączeniem zawsze modnego białego koloru oraz minimalistycznych wzorów. Kolekcja Black Line została stworzona dla osób ceniących sobie elegancję czarnego koloru, połączoną z nowoczesnym designem i formą. Natomiast kolekcja Gold Line to synonim luksusu, elegancji i nietuzinkowych połączeń kolorystycznych.

Kabina prysznicowa-na brodziku czy bezpośrednio na podłodze z odpływem liniowym?

Na rynku obecnie mamy duży wybór brodzików do kabin prysznicowych. Są one nie tylko różnych kształtów i głębokości, ale i zrobione z różnych materiałów. Za najbardziej funkcjonalne uchodzą głębokie brodziki, ze względu na możliwość wykorzystania głębokiego brodzika jako mini wanny, np. do wykąpania dziecka. Głęboki brodzik nie będzie natomiast odpowiedni dla osób starszych lub niepełnosprawnych, gdyż może on sprawiać trudność przy wchodzeniu pod prysznic. W tych przypadkach lepiej sprawdzi się kabina z płytkim brodzikiem, czyli mierzącym 2,5- 5 cm lub kabina z brodzik pod płytkowym, czy wpuszczanym w posadzkę.

Kabina prysznicowa z brodzikiem podpłytkowym jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Ten rodzaj brodzika w kabinie pozwala na zaaranżowanie łazienki w dowolnym wybranym stylu, od klasycznego, przez minimalistyczny po skandynawski. Niski brodzik podpłytkowy – nazywany również posadzkowym – cechuje się wbudowanym odpływem liniowym, dzięki czemu pod prysznicem nie gromadzi się nadmiar wody. Podobnie jest z kabiną z brodzikiem wpuszczanym w posadzkę, jak na przykład kabina z brodzikiem Schedpol Corrina New, gdzie brodzik może być zamontowany tradycyjnie na posadzce, lub w nią wpuszczony oferując bez progowe wejście pod prysznic.

Warto również przyjrzeć się kabinom z brodzikiem Novellini Custom Touch, który może być wpuszczony do wnęki lub przycięty w dowolnym kształcie. Jest to brodzik akrylowy z powierzchnią o efekcie kamienia naturalnego z bogatą kolorystyką.

Brodziki prysznicowe możemy podzielić na:

 • brodziki głębokie (9-50 cm wysokości);
 • brodziki płytkie (2,5-5 cm wysokości);
 • brodziki do wpuszczenia w posadzkę;
 • brodziki podpłytkowe (posadzkowe);

Powłoki ochronne kabiny prysznicowej?

Wybierając kabinę prysznicową warto jest zwrócić uwagę, czy dany produkt ma powłokę ochronną. Jednym z rodzajów takiej powłoki jest powłoka Crystal Clear Treatment, w którą wyposażone są kabiny prysznicowe Novellini. Za sprawą powłoki Crystal Clear czyszczenie kabiny, jest znacznie prostsze i szybsze. Odpowiada ona między innymi za to, że po zakończonej kąpieli krople spływają po ściankach znacznie szybciej, ograniczając w ten sposób ilość osadu i bakterii pozostawionych na powierzchni ścianek kabiny. Technologia Novellini Crystal Clear podnosi również odporność produktów na zarysowania i matowienie, za sprawą czego powierzchnia kabiny pozostaje w niemal idealnej kondycji przez długi czas. Warto pamiętać jednak o tym, by podczas codziennej pielęgnacji stosować się do zaleceń producenta dotyczących czyszczenia wyposażenia. Tylko wtedy będziemy mieli gwarancję , że kabina prysznicowa przez długi czas będzie nie tylko łatwa w utrzymaniu czystości, ale i zabezpieczona przed korozją i zniszczeniem.

Rodzaje natrysku do kabiny prysznicowej:

 • Słuchawka prysznicowa
 • Deszczownica natynkowa
 • Deszczownica podtynkowa
 • Panel prysznicowy

Kupując armaturę do kabiny prysznicowej, możemy niestety popełnić błąd i nie kupić wszystkich niezbędnych elementów. W ofercie sklepu Twojabateria.pl znajdziemy gotowe zestawy prysznicowe. W przypadku wersji natynkowej jest to bateria prysznicowa i kolumna z deszczownicą, natomiast w zestawie podtynkowym znajdziemy baterię prysznicową podtynkową, deszczownicę oraz słuchawkę.

Inspiracje z kabinami prysznicowymi

Zatem jaką kabinę prysznicową wybrać? Zapraszamy do przejrzenia naszych inspiracji łazienkowych z kabinami prysznicowymi oraz aranżacji łazienek z wanną i prysznicem, które stworzyliśmy we współpracy z najlepszymi architektami w Polsce.

Data: 2021-03-07

Filtry
Poprzedni
Następny

Twój koszyk

Brak produktów

Darmowa wysyłka! Dostawa
0,00 zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Mój schowek