Kabina walk-in to rozwiązanie, które coraz częściej stosowane jest w nowoczesnych łazienkach w miejscu klasycznego prysznica z brodzikiem. Czym jest prysznic walk-in i czy możemy zamontować go w bloku np. w mieszkaniu z wielkiej płyty?
Spis treści:
- Co to jest kabina walk-in?
- Prysznic bez brodzika w bloku — co trzeba wziąć pod uwagę?
- Prysznic bez brodzika w bloku z wielkiej płyty.
- Odpływ liniowy w starym bloku lub kamienicy
- Kabina walk in z brodzikiem w bloku, czyli wyjście awaryjne
- Kabina walk in w bloku — wady i zalety
- Wady kabin typu walk-in
Artykuł został odświeżony i rozbudowany o nowe treści. Ostatnia aktualizacja artykułu: 13.12.2024r.
Co to jest kabina walk-in?
Prysznic walk-in to rodzaj otwartego prysznica łazienkowego bez zamykanych drzwi. Konstrukcja tego typu kabiny natryskowej zazwyczaj składa się prostych, gładkich szklanych tafli, które mocowane są do ściany przy pomocy specjalnych wsporników. Najczęściej w prysznicu walk-in instalowane jest odwodnienie w postaci odpływu liniowego zabudowanego płytkami. Czasami, ze względów konstrukcyjnych, montowany jest płytki brodzik zagłębiony w podłodze.
Taka minimalistyczna forma sprawia, że kabina walk-in optycznie powiększa pomieszczenie i doskonale wpisuje się w każdą łazienkę bez względu na jej styl, a także rozmiary.
Nic dziwnego, że o takim prysznicu marzy większość właścicieli niewielkich łazienek.
Czy montaż kabiny walk-in w bloku jest możliwy? Tak, ale muszą być spełnione pewne warunki. Dotyczą one głównie grubości podłogi, lokalizacji odpływu i wielkości przestrzeni prysznicowej.
Prysznic bez brodzika w bloku — co trzeba wziąć pod uwagę?
Wykonanie prysznica otwartego w nowo wybudowanym domu zazwyczaj nie stanowi większego problemu. Szczególnie gdy łazienka znajduje się na parterze i odpływ można umieścić praktycznie w każdym miejscu. Sytuacja komplikuje się, gdy chcemy zamontować prysznic z odpływem liniowym w mieszkaniu w stanie deweloperskim lub po prostu marzy nam się metamorfoza starej łazienki w bloku. Wówczas na przeszkodzie mogą stanąć kwestie wykonawcze. Co trzeba sprawdzić, zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie?
Grubość podłogi.
W kabinach prysznicowych otwartych najczęściej montowany jest odpływ liniowy. Ma on formę podłużnego kanalika, który instalowany jest na równi z poziomem płytek. Aby bez obaw umieścić klasyczny odpływ wraz z syfonem, podłoga musi mieć od 10 do 12 cm grubości. Niektórzy producenci oferują już płytkie, a nawet też ultra płytkie syfony, przy których minimalna wysokość podłogi musi wynosić przynajmniej 7-8 cm.
Miejsce na spadek podłogi.
Grubość to nie jedyny parametr. Ważny jest też odpowiedni kąt nachylenia podłogi. W łazience musi być możliwość na wykonanie spadku, który powinien wynosić minimum 2%.
Izolacja przeciwwilgociowa.
W przypadku montażu prysznica walk-in w bloku wymagane jest wykonanie zabezpieczenia przeciwwodnego. Na podłodze i ścianach zazwyczaj kładzie się dwuskładnikową masę uszczelniającą tzw. folię w płynie. Projekt kabiny musi uwzględniać miejsce na wykonanie tego typu izolacji. Nie chcemy przecież podczas kąpieli zalać sąsiada z niższego piętra.
Rozmiary przestrzeni prysznicowej.
Prysznic bez brodzika typu walk-in bardzo dobrze wpisuje się w przestrzeń łazienki, a jego kompaktowe wymiary umożliwiają montaż nawet w niewielkich pomieszczeniach. Pod prysznic można nawet zaadoptować wnęki, o ile mają odpowiednią wielkość.
Najpopularniejsze rozmiary ścianek prysznica walk-in mają od 90 do 120 cm szerokości. Najmniejsza rekomendowana szerokość ścianki, która pozwala na komfort kąpieli to 70 cm. Przy mniejszej powierzchni prysznic nie będzie spełniał swojego zadania w 100% i będzie po prostu mało komfortowy.
Prysznic bez brodzika w bloku z wielkiej płyty.
A co w ogóle z popularnymi w latach 70. i 80. blokami z wielkiej płyty? Czy możliwe jest wykonanie w nich kabiny bez brodzika?
Bloki z wielkiej płyty można już z powodzeniem zaliczyć do starego budownictwa, ponieważ największy bum na tego typu bloki przypada na lata 70. i kończy się na początku lat dziewięćdziesiątych. W tego typu budownictwie bloki z wielkiej płyty były jedną z form budownictwa prefabrykowanego. Zarówno ściany, jak i stropy były odlewane z prefabrykatów betonowych lub żelbetonowych.
Z punktu widzenia naszej łazienki istotne jest, z czego budowane były konstrukcje stropu. W zdecydowanej większości w budynkach z wielkiej płyty stropy są żelbetowe płyty zbrojone, a ich grubość waha się od 14 do 22 cm. Jeżeli zatem weźmiemy pod uwagę tylko te parametry, to uwzględniając powyższe informacje, nie powinno być problemu z zainstalowaniem kabiny prysznicowej bez brodzika w bloku z wielkiej płyty.
Jeśli planujesz remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty, warto dokładnie sprawdzić grubość stropu i skonsultować się z fachowcem w celu dobrania odpowiednich rozwiązań. Może się okazać, że konstrukcja budynku nie umożliwia tego typu rozwiązania i znacznie lepszym pomysłem będzie wykonanie niskiego brodzika w swojej łazience.
Odpływ liniowy w starym bloku lub kamienicy
Zupełnie inne wyzwania napotkamy, jeśli zdecydujemy się na remont łazienki, a w szczególności na montaż kabiny prysznicowej bez brodzika w starym budownictwie, takim jak bloki czy kamienice. Na początek warto uściślić, co rozumiemy przez "stare budownictwo". Zasadniczo mianem starego budownictwa określamy budynki jedno- lub wielorodzinne, które powstały przed II wojną światową lub tuż po niej, zanim pojawiło się budownictwo z wielkiej płyty.
Czy możliwe jest zamontowanie prysznica bez brodzika w takim budynku? W większości przypadków – tak. Montaż prysznica bez brodzika, z odpływem liniowym, jest jak najbardziej możliwy, ale wymaga pewnych prac oraz uwzględnienia specyfiki starego budownictwa.
- Skucie wylewki.W starszych budynkach, gdzie wylewki są grube, konieczne będzie skucie istniejącej wylewki w miejscu, gdzie planowany jest odpływ.
- Stan podłoża.Warto sprawdzić stan podłoża, zwłaszcza jeśli jest to stara podłoga betonowa lub drewniana. W niektórych przypadkach konieczne będą prace naprawcze, takie jak wzmocnienie konstrukcji czy wyrównanie powierzchni.
- Zgody administracyjne. Jeżeli remont przeprowadzany jest w wyjątkowo starym budynku, na przykład w kamienicy zlokalizowanej w centrum miasta, może okazać się, że niezbędna będzie zgoda zarządcy budynku. Jeśli kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, konieczna będzie również zgoda konserwatora zabytków.
Pamiętajmy, że każde stare budownictwo ma swoją specyfikę, dlatego warto skonsultować planowane prace z fachowcem, aby uniknąć problemów i dostosować rozwiązania do warunków technicznych budynku.
Kabina walk in z brodzikiem w bloku, czyli wyjście awaryjne
Co zrobić, gdy z uwagi na kwestie wykonawcze (np. grubość podłogi) nie możemy wykonać w bloku kabiny z odpływem liniowym? Rozwiązaniem pośrednim jest zastosowanie kabiny prysznicowej walk-in z brodzikiem. Wówczas w miejscu podłogi z rynienką prysznicową montowany jest płytki brodzik ze specjalnym wgłębieniem pozwalającym na odpływ wody. Podobnie jak w przypadku klasycznego wolnostojącego natrysku nie mamy progów i stopni, a wyjście do prysznica jest tak samo komfortowe. Pamiętaj, że w takim przypadku konieczny jest wybór również specjalnych ścianek, które przystosowane są do montażu bezpośrednio na brodziku.
Kabina walk in w bloku — wady i zalety
Czy kabina walk in w bloku to dobry pomysł? Z pewnością tego typu rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Do najważniejszych atutów montażu prysznica bez drzwi należy:
Łatwość czyszczenia
Z uwagi na prostą i minimalistyczną konstrukcję kabinę walk-in łatwiej utrzymać w czystości. Większość powierzchni jest płaska, mniej jest trudno dostępnych miejsc i zakamarków. Dodatkowo ścianki wolnostojące produkowane przez renomowanych producentów (np. ścianki do prysznica walk-in marek KERMI, SANSWISS czy NOVELLINI) wyposażone są w specjalne powłoki ułatwiające czyszczenie. Odpada nam również szorowanie brodzika, który w większości przypadków zastąpiony jest odpływem liniowym z płytkami.
Dostępność i komfort
W kabinach typu walk-in nie ma wystających progów czy wysokiego brodzika. A to sprawia, że natrysk jest łatwiej dostępny dla osób starszych i tych, które mają problemy z poruszaniem się. Aby rozpocząć kąpiel, nie musimy nawet otwierać drzwi. Po prostu przechodzimy ze strefy łazienkowej pod prysznic.
Uniwersalny design.
Prysznice walk-in są bardzo uniwersalne. Szklane drzwi w wielu przypadkach są praktycznie niewidoczne, a sama kabina nie odwraca uwagi i doskonale wtapia się w styl pomieszczenia.
Więcej miejsca
Prysznic walk-in z uwagi na minimalistyczną formę, pozwala na oszczędność miejsca, co szczególnie przydaje się w małych łazienkach w bloku. Poza tym przeszklenia optycznie powiększają łazienkę.
Wady kabin typu walk-in
Oczywiście korzystanie z kabiny bez brodzika w bloku ma też pewne wady.
Konstrukcja pozbawiona jest drzwi, co wzmaga cyrkulację powietrza i powoduje, że pod prysznicem jest nieco chłodniej.
Każdorazowa kąpiel podnosi wilgotność powietrza, ponieważ para wodna i drobinki wody rozprowadzają się po całym pomieszczeniu. Rozwiązaniem jest zadbanie o dobry wentylator, który będzie skutecznie odciągać powietrze z łazienki.
Istnieje też duże prawdopodobieństwo rozpryskiwania się wody na pozostałą część łazienki. Z tego powodu należy dokładnie przemyśleć konstrukcję i lokalizację natrysku, aby ograniczyć chlapanie wody po ścianach pomieszczenia.
Branie prysznica w kabinie walk-in na początku może być też nieco krępujące. Nieśmiałe osoby mogą czuć się odrobinę nieswojo, kąpiąc się w prysznicu bez drzwi i do tego z dość dużymi przeszkleniami. Z czasem z pewnością dostrzegą zalety tego typu kabiny i ułatwienia, jakie im oferuje.
Kabina walk-in to bez wątpienia rozwiązanie, które warto rozważyć przy remoncie lub aranżacji strefy kąpielowej. Odpowiednio zaprojektowana i dopasowana będzie stanowić stylowe i funkcjonalne uzupełnienie nowoczesnej łazienki.