Wanny wolnostojące wracają do łask. Stanowią elegancki i stylowy element wyposażenia nowoczesnej łazienki. Jak dobrać wannę wolnostojącą do wnętrza? Na jakie parametry zwrócić uwagę?
Spis treści:
- Wanny stojące znowu są na fali
- Zanim zaczniesz poszukiwania wanny wolnostojącej
- Wanna wolnostojąca do małej łazienki
Wanny wolnostojące znowu są na fali
Prawdopodobnie większość z nas miała w łazience starą, ciężką (i szorowana wytrwale przez mamę czy babcię) wannę żeliwną. W odróżnieniu do wanny w zabudowie nie kojarzyła się z nowoczesnym wystrojem wnętrza. Jeszcze do niedawna uznawana była za przeżytek i była synonimem staroświeckiego stylu.
Na szczęście trendy się zmieniają, a wanny wolnostojące wróciły do łask w nowej i atrakcyjnej odsłonie. Współczesne wanny wolnostojące nie mają nic wspólnego ze swoimi żeliwnymi i ciężkimi poprzedniczkami. Kojarzone są z prestiżem i wysublimowanym smakiem. Często stanowią nieodzowny element luksusowych łazienek i stylowych pokojów kąpielowych. Ich zaletą jest nie tylko oryginalny wygląd, ale również funkcjonalność, łatwość montażu i swoboda jaką pozostawiają w aranżacji łazienki. Najlepsze jest to, że wannę wolnostojącą możemy zamontować w łazience w domu, szeregowcu a nawet w bloku. Jak wybrać odpowiedni model?
Zanim zaczniesz poszukiwania wanny wolnostojącej…
Na początku upewnij się, że montaż tego typu wanny w łazience jest w ogóle możliwy. Barierami mogą być: wielkość łazienki (za mała powierzchnia), a także lokalizacja odpływu. Jeżeli nie ma przeciwwskazań do montażu wanny, pora rozpocząć poszukiwania odpowiedniego modelu. Przy wyborze zastanów się nad kilkoma istotnymi kwestiami.
1. Dopasuj rozmiar
Rozmiar wanny jest najważniejszym kryterium, od którego powinieneś zacząć. Wanna wolnostojąca zazwyczaj zajmuje więcej miejsca niż wanna do zabudowy. Przyjmuje się, że przestrzeń wokół wanny powinna wynosić minimum 15 cm. Jeżeli zastosujesz się do tej zasady, nie będziesz miał wrażenia, że wanna "ma za ciasno" w łazience. Pozostawienie wolnej przestrzeni wpłynie korzystnie zarówno na funkcjonalność (swobodniejszy dostęp czy sprzątanie), jak i estetykę pomieszczenia.
Standardowo wymiary wanny wolnostojącej to 170-180 cm, ale można kupić również wanny w mniejszych rozmiarach. Dostępne na rynku wanny mają już długość 140 cm (np. wanny wolnostojące MASSI)— idealne do niewielkich łazienek w bloku.
Wanny wolnostojace Massi
2. Wybierz odpowiedni materiał
Wanny wolnostojące mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Do najpopularniejszych należy akryl. W konstrukcji wanien stosowane są również: włókno szklane, stal nierdzewna, żeliwo, drewno, miedź, kompozyt sanitarny i kamień. Materiał wpływa na estetykę, funkcjonalność, sposób utrzymania w czystości, a także... wagę wanny. Może się okazać, że podłoga w naszym domu nie będzie w stanie utrzymać ciężaru wanny wykonanej np. z kamienia.
O ile nie masz specjalnych preferencji związanych z materiałem, najlepszą opcją jest wanna wolnostojąca z akrylu. Akryl jest wszechstronnym materiałem, który cechuje się trwałością, wytrzymałością lekkością, a wanny z niego wykonane oferowane są w przystępnej cenie.
Poznaj wady i zalety materiałów
Akryl | Zalety: lekki, łatwy w montażu, higieniczny i łatwy do czyszczenia, gładka powierzchnia, atrakcyjna cena Wady: powierzchnia łatwa do zarysowania, mniej odporna na działanie środków chemicznych |
Kamień | Zalety: trwały, dobrze utrzymuje ciepło, efektowny Wady: ciężki, wymaga regularnego czyszczenia, ma wysoką cenę |
Miedź | Zalety: stylowa (vintage) i elegancka, odporna na pleśń, odpryski i zadrapania Wady: ciężka, niestety dość droga |
Kompozyt | Zalety: odporny, trwały i prawie niezniszczalny, ultragładka powierzchni, łatwa do czyszczenia Wady: cięższy od akrylu |
Włókno szklane | Zalety: lekkie, łatwe do czyszczenia, w przystępnej cenie Wady: porowata natura, ma tendencję do wchłaniania wody, kruche, podatne na pęknięcia |
Drewno | Zalety: stylowe, dobrze utrzymuje ciepło Wady: wanna zazwyczaj musi być wykonana na zamówienie, wysoka cena, wymaga określonej pielęgnacji |
3. Zdecyduj się na kształt i styl wanny
Wanny wolnostojące projektowane są w różnych kształtach. Przy wyborze odpowiedniego modelu powinieneś uwzględniać styl pomieszczenia, wygodę i sposób użytkowania wanny. W zależności od preferencji możesz kupić wanny wolnostojące w stylu nowoczesnym (np. wanny wolnostojące ROCA) lub retro (np. modele wanien marki BESCO). Każda z nich może dodatkowo przybierać inne formy.
Zaokrąglona po jednej stronie
To najbardziej klasyczny kształt wanny. W takim modelu po jednej stronie znajduje się charakterystyczne zaokrąglenie, a drugi koniec jest zarezerwowany dla odpływu i kranu.
Zaokrąglona po dwóch stronach
W tego typu wannie zazwyczaj odpływ umieszczony jest pośrodku wraz z kranem. To doskonała wanna dla dwojga.
Wanna „pantofel” (ang. slipper lub double slipper)
Kształt wanny wyprofilowany jest w taki sposób, aby umożliwić użytkownikom leżenie. Zazwyczaj ma po jednej lub dwóch stronach nachylone boki. Wanna jest wygodna, można się w niej położyć i zrelaksować.
Wanna z nóżkami (ang. clawfoot)
To specyficzna odmiana wanny wolnostojącej z ozdobnymi, wysokimi nóżkami. Takie rozwiązanie zazwyczaj stosowane jest wannach wolnostojących retro (sprawdź: wanny wolnostojące BESCO)
Wanna na platformie.
Tego typu wanny wyglądają jakby umieszczone były na grubszej platformie lub na scenie. To nadaje im wyglądu w stylu artdeco.
Wanna roll top.
Wanna roll top ma krawędzie, które wydają się „odwinięte”, co zapewnia im stylowy wygląd.
Wanna w stylu japońskim.
To wanna okrągła i mniejsza od standardowych modeli. Przeznaczona jest bardziej do siedzenia niż leżenia. Takie rozwiązanie świetnie nadaje się szczególnie do małych łazienek i osób, które kochają nietuzinkowe, designerskie rozwiązania.
Wanna wolnostojąca przyścienna
To dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie dysponujesz dużą przestrzenią w łazience. Łączy zalety wanny do zabudowy i wolnostojącej. Jeden z boków jest prosty i możliwe jest ustawienie jej przy ścianie.
Wanna wolnostojąca prostokątna
Wariant wanny wolnostojącej, który doskonale sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach. Z uwagi na proste boki wanna jest łatwiejsza do ustawienia w przestrzeni (można ją też postawić przy ścianie).
Wanna wolnostojąca do małej łazienki
Z pewnością ucieszy cię informacja, że w małej łazience również możesz postawić wannę wolnostojącą. Musisz tylko dopasować wielkość wanny do parametrów pomieszczenia. Te najmniejsze wanny o rozmiarach 140 cm, mogą być montowane już w łazienkach o powierzchni 7m2. Dobrym wyborem do małej łazienki są wanna wolnostojąca przyścienna, do której możemy zamontować prysznic. W ten sposób mamy rozwiązanie 2w1: wannę wolnostojącą i możliwość kąpieli pod natryskiem. W takim przypadku warto zainstalować też specjalny parawan nawannowy, który uchroni nas przed rozpryskami wody.