Chcesz nadać swojej łazience unikalnego i niepowtarzalnego charakteru? Szukasz designerskich rozwiązań? W takim razie zdecyduj się na montaż umywalki wolnostojącej. Jak zaprojektować łazienkę z umywalką wolnostojącą i dlaczego jest to doskonałe rozwiązanie?
Spis treści:
- Umywalka wolnostojąca "robi" wnętrze
- Na czym polega wyjątkowość umywalki wolnostojącej?
- Zalety umywalki wolnostojącej
- A wady umywalek wolnostojących?
- Do jakich wnętrz pasuje umywalka wolnostojąca?
Umywalka wolnostojąca "robi" wnętrze
Jeszcze kilka lat temu umywalki wolnostojące należały do asortymentu z kategorii premium. Stosunkowo niewiele producentów oferowało tego typu modele. W rezultacie były trudno dostępne, a ich cena przekraczała możliwości finansowe przeciętnego Kowalskiego. Z uwagi na mniejszy wybór, możliwości aranżacji i dopasowania umywalki do charakteru pomieszczenia były dość ograniczone. Na szczęście czasy się zmieniły, a w ofercie producentów ceramiki łazienkowej znajdziemy coraz więcej interesujących i ciekawych modeli umywalek wolnostojących. Stają się atrakcyjną alternatywą dla modeli nablatowych czy wpuszczanych w blat, szczególnie wśród osób poszukujących designerskiego i niestandardowego rozwiązania do łazienki.
Na czym polega wyjątkowość umywalki wolnostojącej?
Przede wszystkim nietuzinkowa forma, konstrukcja i stylistyka, która wprowadza do pomieszczenia luksusowego charakteru. Umywalka wolnostojąca, jak sama jej nazwa wskazuje, to umywalka o kompaktowej formie. W jej przypadku misa połączona jest bezpośrednio z postumentem (nóżką), który umożliwia postawienie i przytwierdzenie jej do podłogi. Na rynku dostępne są dwa typy umywalek wolnostojących: z odpływem ściennym i odpływem podłogowym.
Zalety umywalki wolnostojącej
Umywalka wolnostojąca stanowi nowoczesną alternatywę dla klasycznej umywalki łazienkowej montowanej przy ścianie. Jej atutem jest nie tylko atrakcyjny i designerski wygląd. Zalet wykorzystania modelu wolnostojącego w łazience jest znacznie więcej.
Unikalny design, różne formy
Umywalka wolnostojąca to jeden z tych elementów wyposażenia łazienki, który wprowadza do wnętrza oryginalność oraz jest elementem dekoracyjnym. Bardzo szeroki wybór modeli dostępnych na rynku sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać umywalkę praktycznie do każdego stylu. Zaskakuje różnorodność materiałów, a także kształtów. Umywalki wolnostojące mogą przybierać różne geometryczne formy. Zalety umywalki wolnostojącej to różnorodne wzornictwo: od jednorodnych i minimalistycznych rozwiązań po atrakcyjne wzory i zestawienia kolorystyczne. Nie musisz ograniczać się o białej ceramiki. W razie potrzeby możesz wybrać model w kolorze czarnym czy beżowym. Modele produkowane są też z różnych materiałów: od ceramiki po umywalki wolnostojące premium wykonane z marmuru czy innych materiałów.
Łatwa do utrzymania w czystości
Ten typ umywalki jest stosunkowo łatwy do utrzymania w czystości. Jednolita, kompaktowa konstrukcja umywalki nie posiada żadnych zakamarków i krzywizn. Dodatkowo cała kolumna sięga do podłogi w związku z tym nie musimy martwić się o oczyszczenie jej spodniej części. Większość modeli dostępnych na rynku wykonanych jest z łatwej do utrzymania w czystości ceramiki.
Stosunkowo łatwa instalacja
Montaż umywalki wolnostojącej jest stosunkowo prostym zadaniem. Modele tego typu mocowane są do podłoża za pomocą wkrętów, przez co zachowują dużą stabilność. Wiele modeli umywalek wolnostojących dostępnych na rynku oferowanych jest z odpływem ściennym, który montuje się podobnie jak tradycyjną umywalkę łazienkową. W przypadku montażu podłogowego konieczne jest wykonanie odpływu i przyłącza baterii w podłodze.
A wady umywalek wolnostojących?
Oczywiście umywalka wolnostojąca oprócz wielu swoich atutów ma również pewne wady, o których warto napisać.
Brak blatu i miejsca na kosmetyki
Umywalka wolnostojąca ma specyficzną konstrukcję, która wyklucza zastosowanie blatu. W ten sposób wokół umywalki nie mamy bezpośrednio miejsca, na którym moglibyśmy trzymać kosmetyki czy szczoteczkę do zębów. Niektórzy producenci znaleźli jednak na to rozwiązanie. Na rynku dostępne są modele wolnostojących umywalek, które posiadają np. specjalną półkę czy też wnękę, w której można przechowywać tego typu akcesoria. Z drugiej strony ta wada dla wielu jest zaletą. Przez brak miejsca wokół umywalki nie gromadzimy żadnych niepotrzebnych akcesoriów i możemy cieszyć się pięknem ceramicznej formy.
Rozmiary
Umywalka wolnostojąca będąca połączeniem misy i kolumny zajmuje w łazience sporo miejsca. Z tego względu nie jest to rozwiązanie dla małych łazienek, w których musimy bić się o każdy centymetr przestrzeni. Cena. Pomimo tego, że na rynku dostępnych jest coraz więcej modeli i wolnostojących cena tego rodzaju umywalki nie należy do najniższych, szczególnie gdy zestawimy ją z ceną porównywalnych modeli umywalek nablatowych czy wpuszczanych w blat. Koszt umywalki zależy od rozmiarów, kształtu, a także materiału. Ceny prostych umywalek wolnostojących renomowanych producentów jak BESCO zaczynają się już od około 3000 złotych. Średnio za umywalkę w dobrym standardzie musimy zapłacić od 5000 do 8000 złotych. Jeżeli uświadomimy sobie, że w tej cenie dostaniemy atrakcyjny design i błysk w oku odwiedzających nas gości, ta cena nie wyda nam się aż tak “zaporowa”.
Do jakich wnętrz pasuje umywalka wolnostojąca?
Umywalka wolnostojąca to element, który wprowadza wiele odświeżenia i luksusu do pomieszczenia. Niestety nie jest to rozwiązanie dla każdego wnętrza. Kiedy warto przemyśleć instalacje umywalki wolnostojącej?
Mamy miejsce w łazience
Elegancka i stylowa umywalka wolnostojąca zdecydowanie najlepiej prezentuje się w dużych i przestronnych łazienkach. Jeżeli jesteś szczęśliwym właścicielem łazienki o dużym metrażu i chcesz postawić na designerski i nieoczywisty wygląd, to rozwiązanie idealnie wpisze się w twoje potrzeby.
Szukamy pomysłu na aranżację łazienki dla gości
Umywalka wolnostojąca to szybki sposób na interesujące zaaranżowanie niewielkiej łazienki z toaletą. Umywalka nada pomieszczeniu nowoczesnego i ekskluzywnego wyglądu, a korzystający z niej goście, z pewnością będą czuć się wyjątkowo.