Jeszcze nie tak dawno pisuar kojarzył się wyłącznie z obiektami użyteczności publicznej. Coraz częściej zastanawiamy się nad montażem pisuaru w domu. Czy pisuar w domu łazience jest faktycznie dobrym pomysłem? Kiedy warto zdecydować się na taki krok?
Spis treści:
- Do czego służy pisuar?
- Pisuar w łazience – kiedy warto go zainstalować?
- Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie pisuaru?
Do czego służy pisuar?
To jedno z niewielu urządzeń sanitarnych, które zaprojektowano tylko i wyłącznie z myślą o mężczyznach. Pisuar jest urządzeniem montowanym zazwyczaj na ścianie, a jego konstrukcja umożliwia załatwienie potrzeby fizjologicznej (oddanie moczu) w wygodnej, pionowej pozycji. Ten pomysł nie jest czymś nowym. Urządzenia o funkcji zbliżonej do pisuaru stosowane były już w toaletach publicznych w starożytnym Rzymie za czasów cesarza Wespazjana. Zaskoczeniem dla wielu będzie pewnie fakt, że z pisuarów korzystano też w XVI wieku na dworze Zygmunta Starego. Stało się to za sprawą królowej Bony, która tę sanitarną nowinkę przywiozła do Rzeczpospolitej z Włoch. Pisuar w formie współczesnej został wynaleziony przez Amerykanina Samuela Malesa w 1868 roku. Obecnie pisuary wykonywane są z różnych materiałów m.in. ceramiki, stali nierdzewnej i tworzywa sztucznego. Oferowane są w kilku wariantach jako: pisuary ścienne, muszlowe, a także pisuary korytkowe czy podłogowe.
Pisuar w łazience – kiedy warto go zainstalować?
Pisuary stosunkowo rzadko montowane są w prywatnych łazienkach. Te urządzenia sanitarne zazwyczaj kojarzą nam się z miejscami użyteczności publicznej, czyli z publicznymi łazienkami. Z czego to wynika? Pierwszym i w zasadzie najważniejszym powodem jest węższe zastosowanie. Chociaż istnieją wersje pisuarów przeznaczone również dla kobiet, to urządzenia dedykowane są przede wszystkim dla użytkowników płci męskiej. Czy w związku z tym pisuar w domowej łazience jest stratą miejsca i pieniędzy? Absolutnie nie! Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto posiadać pisuar w domu.
Oszczędność wody
Korzystając z pisuaru zużywamy mniej wody w porównaniu do klasycznej toalety. Wynika to z tego, że woda w pisuarze spłukiwana jest zawsze mniejszym strumieniem co w ostateczności i daje spore oszczędności w skali rocznej. W gospodarstwie domowym odczujemy różnicę, gdy z pisuaru będzie korzystało przynajmniej dwóch mężczyzn.
Zajmuje niewiele miejsca
Pisuary zajmują stosunkowo niewiele miejsca w łazience. Standardowe modele montowane do ściany przeważnie mają ok. 40 cm szerokości i 30 cm głębokości. W ten sposób można je montować praktycznie w każdej łazience, oferując oszczędności i wygodę użytkowania.
Niskie koszty utrzymania
Koszty użytkowania spadają jeszcze bardziej, gdy zdecydujemy się na instalację w łazience tzw. pisuaru bezwodnego. To model pisuaru o specjalnej konstrukcji, który nie wymaga podłączenia wody i spłukiwania. Jego działanie polega na metodzie hydrostatycznej. W pisuarze jest zamontowany specjalny syfon, który otwiera się tylko wtedy, kiedy przepływa przez niego mocz. W ten sposób blokuje się powstawanie nieprzyjemnego zapachu. Montaż pisuaru bezwodnego i późniejsze użytkowanie jest bardzo ekonomiczne.
Komfortowy w użyciu
Z perspektywy mężczyzny pisuar jest znacznie wygodniejszy w użyciu niż tradycyjna muszla klozetowa. Zamontowany na odpowiedniej wysokości i dopasowany do męskich potrzeb zapewnia niezbędną wygodę i funkcjonalność.
Higieniczny
Dla mężczyzn korzystanie z pisuaru jest znacznie higieniczniejsze niż z toalety. Kompaktowa konstrukcja i opływowe kształty sprawiają, że łatwo go utrzymać w czystości.
Przyjazny dla środowiska
W przypadku bezwodnego pisuaru dochodzi jeszcze kwestia ochrony środowiska. Skoro nie korzystamy z wody i nie użytkujemy jej do spłukiwania, odprowadzamy mniejszą ilość zanieczyszczonej wody i ścieków.
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie pisuaru?
Jak widzisz posiadanie pisuaru w domu ma wiele zalet. Przed przystąpieniem do zakupu jest jednak parę kwestii, które należy rozważyć. Kupując dobrej jakości pisuar, warto zwrócić uwagę na następujące cechy:
Sposób montażu
Montaż pisuaru w domu nie zawsze należy do prostych. Jedną z ważniejszych kwestii do rozważenia jest sposób mocowania pisuaru. Przy klasycznej wersji pisuaru mamy do wyboru wariant ścienny i podłogowy.
- Pisuar ścienny – to zdecydowanie najczęściej wybierana opcja. W tym przypadku urządzenie centralne instalowane jest bezpośrednio na ścianie, co daje znaczną oszczędność miejsca. Tego typu pisuary mogą być montowane w sposób klasyczny lub przy pomocy stelaża podtynkowego. To drugie rozwiązanie jest obecnie coraz częściej stosowane ze względów estetycznych — pozbywamy się widoku przyłącza zasilającego i syfonu.
- Pisuar podłogowy – czyli tak zwany model stojący. Instalowany jest zazwyczaj montowany do ściany i posadzki. Te modele rekomendowane są w przypadku wówczas gdy dysponujemy stosunkowo dużymi metrażem łazienki.
Materiały
Pisuary mogą być wykonywane z różnego rodzaju materiałów jak tworzywa sztuczne czy stal nierdzewna, ale zdecydowanie do zastosowań domowych najlepsza jest szkliwiona ceramika. Jej zaletami jest trwałość, łatwość utrzymania w czystości i odporność na plamy i zarysowania.
produkty z kategorii Pisuary i akcesoria do pisuarówWięcej
Dopływ wody
Gdy rezygnujesz modelu bezwodnego i decydujesz na klasyczny pisuar, musisz wybrać sposób dopływu wody. Do wyboru masz pisuary zasilane z góry lub z tyłu.
Pierwszy typ pisuarów zazwyczaj jest pozbawiony klapy. W tych modelach rurka ze spustem do spuszczania wody doprowadzana jest do urządzenia z góry. Drugi typ pisuarów montowany jest podobnie jak deski klozetowe, czyli rura doprowadzana jest od tyłu urządzenia.
Kształt pisuaru
Podczas dopasowania pisuaru warto zwrócić uwagę na to, aby jego kształt był odpowiednio dopasowany i wyprofilowany do użytkownika. Najlepszym wyborem będzie pisuar o opływowym kształcie, z otworem u dołu bardziej wysuniętym do przodu. To zdecydowanie ułatwia korzystanie z pisuaru.
Design
Design jest ostatnim, ale równie ważnym kryterium, który powinien znaleźć się na naszej liście. Ważne jest, aby pisuar stylistycznie i wizualnie komponował się z resztą łazienki. Z tym jednak nie powinno być problemu. Szeroka i zróżnicowana oferta sprawia, że możemy dobrać go praktycznie do każdego wnętrza - tego nowoczesnego, jak i zaaranżowanego w określonym stylu.