Okno w łazience to rozwiązanie, które obecnie stosowane jest przez większość projektantów i deweloperów. Co zrobić, gdy planujemy budowę prysznica, a okno stanowi jedną z części kabiny natryskowej? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze problemy.
Spis treści:
- Łazienka z oknem — dlaczego to dobry pomysł?
- Okno w kabinie prysznicowej? Poznaj zalety tego rozwiązania
- Aranżacja prysznica z okien — praktyczne porady
Łazienka z oknem — dlaczego to dobry pomysł?
Obecnie coraz częściej projektanci decydują się na wstawienie okna do łazienki. Na komfort posiadania łazienki z oknem mogą pozwolić sobie już nie tylko właściciele domów jednorodzinnych. Taka opcja pojawia się również w budownictwie mieszkaniowym szeregowcach, a nawet mieszkaniach w blokach. Niekiedy są to duże okna balkonowe, okna w klasycznym rozmiarze a czasami okna niewielkie, wąskie i podłużne oferujące dość ograniczony dostęp do światła.
Posiadanie okna w łazience ma sporo zalet.
- Przestrzeń w łazience z oknem przestaje być klaustrofobiczna i ciasna a staje się przestronna i widna.
- Naturalne światło w łazience i nie tylko działa pozytywnie na nasze samopoczucie, ale także ogranicza konieczność używania sztucznego światła. Płacimy po prostu mniej za prąd.
- Dodatkowym atutem jest poprawa cyrkulacji powietrza. Po gorącej kąpieli w zaparowanym pomieszczeniu możemy bez problemu otworzyć okno i pozbyć się nadmiaru wilgoci.
Okno w łazience jest świetnym pomysłem, ale może również być problematyczne.
Projektowanie pomieszczenia z oknem jest znacznie trudniejsze, a nawet niewielkie okno może znacznie ograniczyć nasze możliwości aranżacyjne. Szczególnie wówczas gdy okno znajdzie się dokładnie w tym miejscu, w którym planowaliśmy postawić prysznic.
Wyzwaniem w tym przypadku jest zapewnienie odpowiedniego poziomu prywatności, co w przypadku mieszkania w bloku jest jednym z priorytetów. Na szczęście jesteśmy w stanie tak zabezpieczyć okno, żeby zapewnić światło, a jednocześnie zadbać o to, aby nikt nas nie podglądał.
Zobacz jak zaaranżować łazienkę z oknem: Pomysły na łazienkę z oknem
Okno w kabinie prysznicowej? Poznaj zalety tego rozwiązania
Prysznic, w którym na jednej ze ścian kabiny prysznicowej znajduje się okno w całości lub fragmencie to wbrew pozorom dość częsty problem przy aranżowaniu łazienki.
Najczęściej takie sytuacje zdarzają się gdy:
- dysponujemy długą, wąską łazienką z oknem o niewielkim metrażu, w której zmieści się tylko prysznic
- postanowiliśmy zrobić remont łazienki i wyrzucić wannę, która znajdowała się właśnie pod oknem i zamienić ją na kabinę prysznicową
- adoptujemy na potrzeby łazienki pomieszczenie, które do tej pory takiej funkcji nie spełniało. Niestety jest w nim okno, którego nie możemy lub nie chcemy zamurować.
Posiadanie prysznica z oknem może mieć wiele zalet, do których należą między innymi:
Oryginalny design
Okno w prysznicu to z pewnością dosyć oryginalne i nietuzinkowe rozwiązanie, które wprowadza wiele ożywienia do wystroju łazienki i... Mile zaskoczy gości.
Mniej grzybów i pleśni
Światło słoneczne i promienie ultrafioletowe negatywnie działają na pleśń. W ten sposób w swojej kabinie prysznicowej i na płytkach będzie mniej czarnych nalotów i grzybów. Nie będziesz musiał się martwić o ten problem.
Niższe rachunki za prąd
Mając okno we wnęce prysznicowej, nie musisz włączać światła, by brać kąpieli a tym samym oszczędzasz energię. Okno prysznicowe (nawet niewielkie) zapewni ci odpowiednią ilość światła do wykonania wszystkich czynności higienicznych.
Przyjemne widoki.
Jeżeli twoje okno prysznicowe wychodzi na ogród lub masz z niego widok na część miasta, przyjemność z kąpieli będzie większa. W trakcie mycia możesz spokojnie rozmyślać i relaksować się oglądając piękne widoki.
Aranżacja prysznica z okien — praktyczne porady
Niestety posiadanie prysznica w łazience to nie tylko zalety, ale pewne problemy, które należy rozwiązać. Przystępując do projektowania łazienki musimy rozwiązać kilka problemów.
Zachowanie intymności
Gdy całe okno lub jego część wchodzi w skład strefy prysznicowej, pojawia się problem prywatności podczas brania prysznica. Okno musi posiadać specjalne osłony lub konstrukcję, aby osoba, która się kąpie, nie była widziana np. z ulicy. Przed ciekawskimi spojrzeniami możemy się chronić na wiele sposobów.
- Dyskretna szyba: Jeżeli nie zależy nam na widoku przy zamkniętym oknie, możemy wybrać charakterystyczny rodzaj szkła np. szkło mrożone czy szkło mleczna pokryte specjalną folią.
- Roleta: dobrym rozwiązaniem jest również zakupu rolety odpornej na parę wodną lub wodę, która wykonane są z tworzywa sztucznego np. poliestru.
- Żaluzje: Okno można również zasłonić specjalną żaluzją wykonaną z tworzywa sztucznego, która również będzie odporna na ewentualne krople wody spadające z prysznica.
- Folie samoprzylepne i statyczne: Na okno w łazience można również nakleić specjalną folię samoprzylepną czy folię statyczną. Tego typu folie dostępne są w różnych wariantach i wzorach, więc nie tylko osłaniają, ale wpływają na estetykę łazienki.
Izolacja i uszczelnienie
Większym problemem niż sama osłona okna jest zapewnienie odpowiedniej izolacji przed działaniem wilgoci i wody. Okno stanowiące jedną ze ścian kabiny znajduje się w tak zwanej strefie mokrej i bardziej narażone jest na działanie wilgoci i wody.
W tym przypadku część prac powinna być zrobiona już na etapie remontu. Jeżeli zdajemy sobie sprawę, że ściana okienna będzie jednocześnie ścianką prysznicową musimy ją uszczelnić zgodnie z zasadami, jakie dotyczą uszczelniania np. prysznica walk-in. Przed położeniem płytek na ścianę okienną musi zostać założona specjalna folia w płynie. Dodatkowo musimy zabezpieczyć wszystkie miejsca styku okna ze ścianą, a dolną część okna na styku z glazurą uszczelnić silikonem neutralnym.
- Parapet: Parapet okienny, powinien być wykonany ze spadkiem. Tak, aby ewentualnie spływająca woda ze słuchawki dostające się z prysznicem mogła bezpośrednio wpływać na ziemię.
- Materiał okna: Jeśli masz pod prysznicem okno z drewnianą ramą, najlepiej zastąpić je oknem winylowym lub z włókna szklanego. Wszystkie części okna winylowego lub okna z włókna szklanego są wodoodporne.
- Zasłona prysznicowa: Samo okno powinno być zabezpieczone również przed działaniem wilgoci. Jeżeli w oknie nie mamy zamontowanych wodoodpornych rolet czy żaluzji, dobrym pomysłem jest zawieszenie eleganckiej i stylowej zasłony prysznicowej. Wówczas tego typu zasłona prysznicowa może być rozsuwana na czas brania prysznica.