Kamień i osad w łazience są zmorą wielu pań domu. Takie zabrudzenie jest szczególnie trudne do usunięcia, jeśli misa WC nie była czyszczona regularnie. Konsekwencje kiepskiego sprzątania w przyszłości mogą być bardzo kłopotliwe, ponieważ bardzo wiele środków do czyszczenia toalety nie jest obojętnych dla naszego zdrowia. Jak bezpiecznie usunąć kamień z toalety?
Spis treści:
- Kamień, osad i zacieki - na muszli klozetowej jak powstają?
- Jak zapobiegać powstawaniu osadu i zacieków na muszli WC?
- Jak usunąć kamień i zacieki z WC - środki chemiczne
Usuwanie kamienia w toalecie
Kamień, osad i zacieki - na muszli klozetowej jak powstają?
Brzydki osad w żółtym odcieniu jest spowodowany twardą wodą, w której jest za dużo magnezu, soli wapnia, manganu oraz żelaza. Wytrącają się one z wody i osadzają wewnątrz muszli klozetowej, tworząc żółty kamień. W zależności od twardości wody osad może wyglądać inaczej.
Nieumiejętne lub nieregularne czyszczenie misy WC sprawia, że osad z kamienia powiększa się, a później bardzo trudno jest go usunąć. Jest on również pożywką dla różnych bakterii i drobnoustrojów. Nagromadzone zabrudzenia dużo trudniej jest usunąć niż świeże zacieki, dlatego tak ważna jest rutyna w codziennych porządkach.
Jak zapobiegać powstawaniu osadu i zacieków na muszli WC?
Zamiast usuwać warto zapobiegać powstawaniu osadu i zacieków z kamienia. Jednym z najskuteczniejszych działań jest regularne sprzątanie toalety.
Warto również sprawdzić szczelność uszczelki oraz działania spłuczki WC, ponieważ może być to powodem tworzenia się zacieków.
Jak usunąć kamień i zacieki z WC - środki chemiczne
Czyszczenie muszli toaletowej z kamienia nie musi być pracochłonne. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w odpowiednie środki chemiczne dostępne w sklepie. Można zakupić preparaty dedykowane do usuwania kamienia wapiennego, rdzy i różnych innych zabrudzeń organicznych. Niestety choć środki chemiczne są skuteczne, to nie są obojętne dla zdrowia. Ich opary mogą powodować, m.in. nudności lub wymioty. Nie zaleca się ich stosowania przez kobiety w ciąży, ponieważ opary mogą być szkodliwe dla płodu.
Jak usunąć kamień z toalety kompaktowej i stojącej domowym sposobem?
Standardem w wielu domach jest stosowanie kostek do WC, które usuwają nieprzyjemny zapach oraz zapobiegają powstawaniu kamienia. Jeśli nie chcesz stosować chemicznych środków czyszczących, to najpierw wypróbuj ekologiczne - domowe sposoby.
1. Soda oczyszczona
Jest jednym z najbardziej popularnych produktów do usuwania kamienia z toalety. Ma właściwości wybielające, dzięki temu świetnie usuwa kamień. Zastosowanie sody oczyszczonej z kwaskiem cytrynowym zwiększa skuteczność czyszczenia. Jest to najlepszy sposób na usunięcie osadu, jeśli nie jest zbyt gruby. Aby skutecznie wyczyścić zacieki z kamienia warto wymieszać sodę oczyszczoną 1/3 szklanki z kwaskiem cytrynowym ¼ szklanki. Tak przygotowaną mieszankę wsyp do toalety i wymieszaj z wodą w sedesie, aż do momentu powstania piany. Pozostaw na 30 do 40 minut, a następnie spłucz dużą ilością ciepłej wody i przeczyść misę WC.
2. Ocet
Środek ten powszechnie stosowany jest do ekologicznego sprzątania. Ma właściwości rozpuszczające i dezynfekujące. Tego domowego preparatu możesz użyć na dwa sposoby:
- polać wewnętrzne ścianki misy WC,
- namoczyć ręczniki papierowe w occie, a następnie powkładać je pod kołnierz miski WC.
Obie te metody są skuteczne w usuwaniu kamienia oraz bakterii.
3. Ocet jabłkowy i cytryna
Ocet jabłkowy ma doskonałe właściwości czyszczące, dzięki temu świetnie sprawdzi się do usunięcia kamienia oraz bakterii, które znajdują się w misie WC. Przed użyciem warto ocet wymieszać z sokiem z cytryny, dzięki temu jego działanie będzie skuteczniejsze.
Składniki:
- ½ szklanki octu jabłkowego,
- sok z 1 cytryny.
Sposób przygotowania:
- Ocet i sok z cytryny wymieszaj ze sobą.
- Gotowym roztworem polej misę WC wewnątrz lub nanieś na szczotkę, a następnie wyczyść toaletę. Po czyszczeniu pozostaw na około 15 minut i zmyj toaletę ciepłą wodą.
5. Kwasek cytrynowy
Kwasek cytrynowy zwany jest także pogromca kamienia. Nie bez przyczyny stosowany jest do odkarmienia czajnika. Wystarczy tylko wymieszać kwasek cytrynowy z wodą (do uzyskania gęstej papki), a następnie nałożyć na zmienione miejsce. Już po około kwadransie pozostałość pasty można usunąć za pomocą szczotki lub gąbeczki.
Jeśli nie chcesz szorować, to możesz przygotować roztwór z wody i kwasku cytrynowego. Przygotowany roztwór należy zagotować, a następnie gorący, ale nie wrzący wlać do muszli i pozostawić najlepiej na całą noc, a rano wyczyścić szczotką do WC.
6. Boraks
Boraks ma właściwości antybakteryjne i przeciwwirusowe, dzięki temu jest świetną alternatywą dla chemicznych środków czyszczących. Wystarczy tylko ½ szklanki boraksu wsypać do muszli klozetowej i pozostawić na około 30 minut następnie spłukać obficie ciepłą wodą.
7. Coca-cola
Ten popularny napój ma właściwości czyszczące - nie bez powodu nazywany jest wszechstronnym odrdzewiaczem. Wykorzystywany jest do odrdzewiania rur oraz do leczenia problemów żołądkowych. Usuwanie kamienia z muszli WC za pomocą coca-coli:
- Wlej napój do toalety. Pozostaw na około 1,5 godziny.
- Wyczyść muszlę.
- Spłucz wodą.
Coca-cola jest środkiem, który doskonale sprawdzi się również do czyszczenia innych powierzchni, np. kratek ściekowych.
8. Rozmarynowy środek do czyszczenia
Ten ekologiczny środek do czyszczenia pięknie pachnie i świetnie usuwa kamień i inne zabrudzenia. Roztwór najlepiej jest przechowywać w butelce z atomizerem. Ułatwia to jego aplikację na czyszczoną powierzchnię.
9. Myjka ciśnieniowa
Używanie myjki ciśnieniowej jest jednym ze skutecznych i najbardziej ekologicznych sposobów na czyszczenie toalety bez użycia preparatów czyszczących.
Usuwanie kamienia z toalety jest bardzo ważne. Higienicznie czysta toaleta jest wizytówką każdej pani domu. Dlatego tak istotne jest zapobieganie powstawania tego rodzaju zanieczyszczeń. Jeśli zauważyłeś kamień wewnątrz misy WC, to powinieneś najpierw spróbować ekologicznych środków. Warto również znaleźć przyczynę powstawania kamienia, a nie leczyć tylko objawy w postaci usuwania osadu.