Jak odkamienić baterie łazienkowe?

  • Artykuł został odświeżony i rozbudowany o nowe treści. Ostatnia aktualizacja artykułu: 23.02.2024r. 

Spis treści:


Kamień na baterii łazienkowej to prawdziwa zmora. Podpowiadamy, jak wyczyścić baterie z kamienia i inne osady z łazienki.

Bateria łazienkowa Kludi AmbientaBateria Umywalkowa Kludi Ambienta


Odkamienianie baterii umywalkowej - nasze wskazówki

Kamień to jeden z dwóch największych wrogów czystej armatury łazienkowej, drugim jest osad z mydła. Przyczyną jego występowania jest twarda woda, charakterystyczna dla naszych gospodarstw domowych. Kamień nie tylko wpływa negatywnie na estetykę armatury, ale też przyśpiesza jej zużycie i przyczynia się do awarii. Zakamieniona bateria sprawia, że ciśnienie wody się zmniejsza, a w konsekwencji pojawia się usterka - trudna lub niemożliwa do usunięcia. Zatem jak czyścić baterie łazienkowe z kamienia? A może istnieją sposoby na zapobieganie jego osadzaniu? 

Jak odkamienić baterię? Domowe sposoby

Kamień możemy z baterii łazienkowej usunąć, korzystając z domowych, sprawdzonych sposobów. W tym celu będziemy potrzebować kilku produktów, które praktycznie każdy ma w swoim domu. Jak odkamienić baterię łazienkową? Do naturalnych środków czystości zaliczamy sok z cytryny. 

Woda z mydłem — na małe osady

Na nieznaczne zacieki i osady z kamienia, które znajdują się na naszej armaturze, z powodzeniem poradzą sobie uniwersalne środki czyszczące. Nie musimy uciekać się do żadnych nadzwyczajnych domowych sposobów — wystarczy zwykła woda z mydłem lub inny delikatny detergent. Wystarczy tylko regularnie przecierać krany i pozostałe elementy armatury miękką szczoteczką lub wielką szmatką z mikrofibry.

Odkamienianie baterii sokiem z cytryny

Odkamienianie baterii łazienkowych rozpoczynamy od wyciśnięcia soku z cytryny lub rozpuszczenia 2 łyżeczek kwasku cytrynowego w szklance ciepłej wody. Następnie nasączamy nim delikatną ściereczkę i przecieramy nią zakamienioną armaturę. W ekstremalnie trudnych przypadkach możemy obłożyć nasączonymi roztworem wacikami baterię. Tak pozostawiamy ją na około godzinę. Po tym czasie dokładnie spłukujemy sok z cytryny letnią wodą i wycieramy baterię do sucha, aby uniknąć zacieków. Roztwór wody z kwaskiem cytrynowym jako domowy sposób odmienienia baterii Roztwór wody z kwaskiem cytrynowym jako domowy sposób odmienienia baterii

Usuwanie kamienia z baterii octem

Do odkamieniania baterii umywalkowej używa się również octu, którym czyścimy też inne powierzchnie, jak płytki ceramiczne, umywalki, kabiny prysznicowe i wanny. Musimy go rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1. Nasączamy mieszanką ściereczkę i pozostawiamy ją na zabrudzonym miejscu na 15-30 minut. Spłukujemy ciepłą wodą i polerujemy. Jeżeli kamień długo zalega na powierzchni i trudno jest się go pozbyć, ocet warto wcześniej podgrzać.

Roztwór wody z octem jako domowy sposób odmienienia baterii łazienkowejRoztwór wody z octem jako domowy sposób odmienienia baterii łazienkowej

Nocna kąpiel

Gdy kamień mocno osadzi się na naszej armaturze, a intensywna pielęgnacja i czyszczenie nie pomagają, spróbuj innego sposobu, który możesz zastosować w przypadku armatury chromowanej. W tym przypadku najlepiej zamoczyć krany lub głowice prysznicowe na noc w roztworze octu. Jak to zrobić? Napełnij torebkę z zapięciem zip roztworem wody z octem lub sokiem z cytryny, włóż kran do torebki z roztworem, zamocuj ją gumką i pozostaw na noc. Po kilku godzinach moczenia osad sam zejdzie od armatury. Wystarczy tylko odczepić, wyjąć kran z torebki i wytrzeć do czysta łagodnymi detergentami.

Czyszczenie czarnej armatury - czy jest trudniejsze?

Coraz częściej przy aranżacji wnętrz odchodzimy od klasycznej, stalowej, chromowanej armatury i decydujemy się na instalowanie innych opcji kolorystycznych, takich jak armatura w kolorze złotym czy też czarnym. Ten ostatni szczególnie sprawdza się w przypadku nowoczesnych i industrialnych wnętrz. Jeden z mitów związanych z czarną armaturą dotyczy osadzania się kamienia — krąży przeświadczenie, że kamień, brud i zacieki są bardziej widoczne niż na wersji chromowanej. To niewiele ma wspólnego z prawdą. Tak samo na czarnej, jak i na chromowanej armaturze, jeżeli jest kamień, będzie on widoczny. W rzeczywistości czarna armatura nie brudzi się bardziej niż ta chromowana, a jedynym sposobem, aby zacieki przestały być widoczne, jest odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie.

Jak pozbyć się kamienia z czarnej baterii

Sposób pielęgnacji czarnej armatury jest dokładnie taki sam jak pielęgnacja armatury chromowanej. Stosujemy wodę z octem, sokiem z cytryny czy specjalny odkamieniacz do czarnej armatury. Różnica może polegać jedynie na częstotliwości — aby czarna armatura prezentowała się dobrze, musimy regularnie ją czyścić.


Usuwanie kamienia z czarnej armatury — tego nie wolno robić!

Aby zachować nienaganny wygląd czarnej, matowej armatury, ważne jest, aby unikać pewnych praktyk podczas jej czyszczenia.

Oto lista rzeczy, których należy unikać:
  • Unikaj przemysłowych środków czyszczących: Produkty zawierające agresywne chemikalia mogą uszkodzić matowe wykończenie czarnej armatury. Zamiast tego wybieraj łagodne, naturalne roztwory.
  • Odrzuć woski i polerki: Typowe woski lub polerki stosowane do nabłyszczania elementów chromowanych mogą zostawić na matowej powierzchni niepożądane plamy lub smugi.
  • Zrezygnuj z twardych szczotek do szorowania: Narzędzia z twardymi, szorstkimi powierzchniami, takie jak druciaki, mogą porysować i nieodwracalnie uszkodzić wykończenie armatury. Zawsze wybieraj miękkie materiały, np. ściereczki z mikrofibry.
  • Ostrożnie z użyciem octu: Bezpośrednie stosowanie czystego octu nie jest zalecane, ponieważ może on negatywnie wpływać na delikatną powierzchnię czarnej armatury. Podobnie, nie zaleca się pozostawiania armatury zanurzonej w roztworze octowym przez dłuższy czas – optymalny czas to zaledwie godzina.

Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej? 

Jak odkamienić baterię wannową? Bez wątpienia najbardziej kłopotliwą sprawą jest odkamienianie głowicy w baterii łazienkowej. Zasięgnęliśmy w tym temacie porady u specjalisty:

„Kamień rzadko jest przyczyną uszkodzenia głowicy w baterii łazienkowej. Główną przyczyną problemów z pracą głowicy w baterii jest zatarcie spowodowane przez zanieczyszczenia stałe, które dostają się do baterii wraz z wodą. Zanieczyszczenia te dostają się z powodu braku podstawowej filtracji, która jest obligatoryjna w każdej instalacji doprowadzającej wodę do baterii.”

– poinformował nas doradca techniczny baterii łazienkowych firmy Vedo.

Bateria umywalkowa Vedo OttoBateria umywalkowa Vedo Otto

Dodał on również, że spotkał się z praktyką odkamieniania głowicy baterii termostatycznych, lecz daje to krótkotrwały efekt. Z rozmowy dowiadujemy się również, że głowica baterii łazienkowej jest elementem, który zużywa się tak jak żarówka w lampie i należy ją po prostu po czasie wymienić i nie podejmować żadnych prób naprawy, czy czyszczenia jej.

Jak odkamienić głowicę termostatyczną?

Jednym z elementów armatury, na którym również osadza się kamień, jest głowica termostatyczna, odpowiedzialna za utrzymanie odpowiedniej temperatury wody. Zakamieniona głowica termostatyczna nie będzie działać we właściwy sposób. Z tego powodu konieczne jest regularne jej odkamienianie. Jak to zrobić?
Do czyszczenia głowicy termostatycznej stosujemy dokładnie te same środki co w przypadku armatury:

  • roztwór wody z octem,
  • roztwór soku z cytryny i wody,
  • specjalne odkamieniacze do armatury, które możemy kupić w sklepie
  1. Pierwszym krokiem jest demontaż głowicy termostatycznej. Sposób demontażu zależy od modelu głowicy; w tym przypadku najlepiej dokładnie przeczytać instrukcję.
  2. Rozkładamy głowicę na części, tak abyśmy mogli mieć dostęp do każdego elementu. Czyszczenie można wykonać na dwa sposoby: albo mechanicznie, czyli czyszcząc każdy element delikatną szmatką ze specjalnym roztworem, albo poprzez zanurzenie wszystkich elementów we wcześniej przygotowanym roztworze z octu, soku z cytryny czy innego komercyjnego odkamieniacza.
  3. Po usunięciu kamienia montujemy termostat na swoje miejsce, pamiętając, aby wszystkie elementy znalazły się w odpowiednim miejscu. Pozostaje nam tylko wykonać skalowanie i ustawić trzpień w pozycji 38°C. Ostatnim krokiem jest przetestowanie prawidłowego działania głowicy termostatycznej, odkręcając główny zawór.
Częstotliwość konserwacji i czyszczenia głowicy termostatycznej zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj wody mamy w domu. Dla miękkiej i średnio twardej wody wystarczy to robić co roku. Natomiast w przypadku wyjątkowo twardej wody konieczne będzie nawet czyszczenie głowicy co 3- 4 miesiące.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia na baterii łazienkowej? 

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak poradzić sobie z zakamienioną baterią, odpowiednio wcześniej poszukajmy sposobów na zapobieganie osadzaniu się kamienia na powierzchniach.

Regularne czyszczenie baterii delikatną ściereczką

Przede wszystkim należy regularnie czyścić baterię. Najlepiej będzie przecierać ją po każdym użyciu, aby powierzchnie nie miały przez cały czas bezpośredniego kontaktu z twardą wodą. W tym celu używamy delikatnych ściereczek z mikrofibry lub innych ściereczek o delikatnej strukturze. Regularność pozwala uniknąć zasychania kamienia i jego nawarstwiania.

Czyszczenie baterii łazienkowych delikatnymi ściereczkamiCzyszczenie baterii łazienkowych delikatnymi ściereczkami

Używanie delikatnych środków do czyszczenia baterii

Ponadto nie musimy w konsekwencji stosować profesjonalnych środków, a także nie ma konieczności mocnego szorowania powierzchni. Jeżeli systematycznie czyścisz baterię, wystarczy używać wody i delikatnego środka czyszczącego. Dobrze sprawdza się również płyn do mycia naczyń oraz płyn do mycia okien (dodatkowo nabłyszcza chromowaną baterię).

Czarna bateria łazienkowa Vedo Desso BlackCzarna bateria łazienkowa Vedo Desso Black

Naturalny skład środków do czyszczenia baterii

Przed zakupem zawsze sprawdzamy skład wybranego produktu, aby nie zawierał składników ściernych, czyli drobinek, które pozostawiają na powierzchniach chromowanych nieestetyczne zarysowania. Nie najlepszym rozwiązaniem są również środki mające w swoim składzie chlor, wybielacze i kwasy, szczególnie jeśli czyścimy powierzchnie czarne lub szare. Producenci coraz więcej uwagi poświęcają naturalnym składnikom, w tym m.in. kwasom owocowym, które są zarówno delikatne, jak i też skuteczne w pielęgnacji armatury i usuwania uporczywego kamienia.

Domowe sposoby czyszczenia baterii łazienkowejDomowe sposoby czyszczenia baterii łazienkowej

Kamień na baterii łazienkowej nie dodaje jej uroku. Nieestetycznie wygląda zarówno na klasycznej chromowanej baterii, jak i również nowoczesnej czarnej i białej. Przyspiesza też czas, kiedy konieczna jest jej wymiana. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu delikatnym środkami. Jak usunąć kamień z baterii łazienkowej? Jeżeli już dostrzeżesz kamień, spróbuj domowych sposobów, a w wyjątkowo trudnych przypadkach sięgnij po profesjonalne środki usuwające kamień.

Data: 2024-02-23

Agnieszka Urbaś Agnieszka Urbaś

Filtry
Poprzedni
Następny

Twój koszyk

Brak produktów

Darmowa wysyłka! Dostawa
0,00 zł Razem

Zobacz koszyk

Menu

Zawartość schowka

Brak produktów

Mój schowek