Zatkany prysznic jest zmorą wielu osób. Zanim zadzwonisz po hydraulika, spróbuj odetkać samodzielnie rury domowymi sposobami. Jeśli zator jest niewielkich rozmiarów, to na pewno dasz sobie z tym radę. Dlaczego odpływ się zatyka? Jak go odetkać?
Spis treści:
- Dlaczego prysznic się zatyka?
- Metody domowe i chemiczne
- Domowe sposoby na udrożnienie zatkanego odpływu
- Chemiczne metody odtykania zatkanego odpływu
- Jak skutecznie wyczyścić odpływ liniowy?
- Jak uniknąć w przyszłości zatkania?
Jak odetkać zapchany brodzik?
Dlaczego prysznic się zatyka?
Zatkanie odpływu prysznicowego jest zmorą w wielu domach. Najczęściej spowodowane jest przez dwa czynniki: środki do mycia i włosy. Zazwyczaj pod względem chemicznym mydło, które kupowane jest w sklepie, zawiera różne sole metali (potas lub sód) rozpuszczalne w wodzie. Dzięki temu świetnie usuwa zabrudzenia ze skóry i można je spłukać wodą. Teoretycznie roztwór wody z mydłem nie powinien tworzyć żadnych zatorów. Niestety woda nie zawsze ma dobry skład chemiczny (w zależności od regionu jest w niej różna zawartość metali), a wnętrza rur nigdy nie są idealne gładkie.
Z chemicznego punktu widzenia zator pod prysznicem przeważnie spowodowany jest przez dwa czynniki. Pierwszym z nich są nierówności w rurach, na których zbierają się resztki kosmetyków do kąpieli połączenie z brudem i włosami, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do powstania nierozpuszczalnej blokady, którą należy jak najszybciej odetkać.
Cechą charakterystyczną zatkanego odpływu przeważnie są stojąca woda lub dużo wolniejsze spływanie do rur, podczas którego występuje charakterystyczne bulgotanie. Te dwa sygnały powinny zmotywować do szybkiej interwencji – odetkania zatkanej rury kanalizacyjnej.
Metody domowe i chemiczne
Metod udrażniania rur jest bardzo wiele. Są one skuteczne przy niewielkich zatorach lub do zapobiegania ich powstawania. Żadnej z poniższych metod nie należy stosować na większe blokady, ponieważ można uszkodzić rury, doprowadzając do poważnej awarii.
Domowe sposoby na udrożnienie zatkanego odpływu
Domowe sposoby na odetkanie zatkanego odpływu są ekologiczne i bezpieczniejsze dla zdrowia niż chemiczne.
1. Wrzątek do odpływu
Jest to profilaktyczny sposób na zachowanie przepustowości w rurach. Pomaga rozpuścić wszelkie mydliny i brud, dzięki temu można uniknąć poważnego zatoru.
2. Soda i sól
Wymieszaj sodę z solą (po 2 łyżki każdej z tych substancji). Następnie wsyp do opływu. Zalej wymieszane substancje ½ szklanki octu. W wyniku reakcji chemicznej powstaje piana. Jeśli zator jest duży, to przed wlaniem octu do odpływu podgrzej go – jego działanie jest wtedy skuteczniejsze.
3. Aspiryna
Wystarczy wrzucić dwie kapsułki aspiryny do odpływu i zalać szklanką octu. W takiej sytuacji może wystąpić dźwięk mocnego wrzenia. Gdy ustąpi, to po kilku minutach wlej wrzątek do odpływu.
4. Soda, ocet i wrzątek
Wsyp do odpływu 2 czubate łyżki sody oczyszczonej i zalej je ½ szklanki octu. W wyniku reakcji chemicznej wytworzy się piana. Odczekaj około godziny i wlej do odpływu około 3l wrzącej wody.
5. Przepychacz gumowy
Jest to przyrząd bardzo dobrze znany w wielu domach. Dzięki wytworzonym podciśnieniu zator zostanie odetkany. Aby działanie tego przyrządu było skuteczniejsze, to warto posmarować odpływ wazeliną lub inną tłustą substancją, dzięki której jest lepsze zasysanie powietrza, a tym samym szybsze usunięcie blokady.
6. Wieszak na ubrania lub szydełko
Wieszak, lub szydełko jest najlepszym sposobem na odetkanie odpływu z resztek włosów. Najpierw zegnij wieszak tak, aby stworzył mały haczyk, który można włożyć bezpiecznie do odpływu. Gdy włożysz wieszak lub szydełko do odpływu, to przekręcaj nim tak długo, aż znajdziesz zator.
7. Sprężyna hydrauliczna
Jest to metalowy karbowany zwój o długości kilku metrów. Pomaga w usunięciu zatoru, nawet gdy jest bardzo głęboko umiejscowiony. Wadą tej metody jest mało estetyczny wygląd narzędzia po wyciągnięciu z kanalizacji.
Chemiczne metody odtykania zatkanego odpływu
Jeśli domowe sposoby odtykania rur okażą się mało skuteczne, to warto sięgnąć po chemiczne środki. Preparaty muszą w swoim składzie zawierać sodę kaustyczną. Można ją znaleźć w sklepach z chemią gospodarczą. Przed użyciem substancji chemicznych należy zapoznać się z instrukcją producenta dołączoną do preparatu. Podczas stosowania środków chemicznych należy być bardzo ostrożnym, ponieważ są to substancje o żrącym działaniu. Jeśli w kanalizacji są elementy z aluminium, to nie wolno stosować tych preparatów.
Jak skutecznie wyczyścić odpływ liniowy?
Alternatywą dla klasycznych kabin prysznicowych są modele walk-in, które również mogą się zatykać. Pierwszym krokiem podczas czyszczenia odpływu jest ściągnięcie maskownicy za pomocą haczyka lub kluczyka. W kolejnym kroku należy usunąć zabrudzenia zarówno z koryta odpływu, jak i od spodu maskownicy. Należy regularnie czyścić odpływ linowy, dzięki temu można usunąć pozostałości m.in. ze środków do mycia oraz włosy. Jeśli odpływ liniowy jest zatkany, to można wyczyścić go za pomocą powyższych sposobów. Jeśli masz w domu odpływ liniowy, to warto go wyposażyć w suchy syfon, dzięki któremu nieprzyjemne zapachy nie wydostają się z kanalizacji. Gdy jest zamontowany, to dużo łatwiej jest usuwać zabrudzenia pozostające po codziennych kąpielach pod prysznicem.
Jak uniknąć w przyszłości zatkania?
Najlepszą metodą jest zapobieganie zatykaniu się odpływów. Jednym ze sposobów jest zamontowanie sita, które zatrzymuje włosy czy inne większe zabrudzenia. W sklepach można znaleźć różnokolorowe modele. Innym sposobem jest profilaktyczne odtykanie rur. Wystarczy tylko zagotować 3l wody, wsypać do niej ½ szklanki sody oczyszczonej i wymieszać. Następnie roztwór należy wlać powoli do czyszczonego odpływu. Zabieg ten oczyszcza rury ze wszystkich resztek produktów do kąpieli oraz włosów. Aby profilaktyka była skuteczna, to należy stosować ją przynajmniej raz na dwa tygodnie. Podczas odtykania rur chroń swoje zdrowie, dlatego wszystkie czynności zawsze wykonuj w rękawiczkach i ochronnych goglach. Uważaj także na drogi oddechowe podczas stosowania środków chemicznych do odtykania rur, dlatego zalecamy stosowanie masek ochronnych.