Wąska i długa łazienka przysparza dużo problemów aranżacyjnych. Jak rozmieścić meble i urządzenia sanitarne, gdy mamy do dyspozycji jedynie 130-150 cm szerokości? Jak optycznie poszerzyć bardzo wąską łazienkę i zaaranżować ją w funkcjonalny sposób? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Po pierwsze: wykonaj pomiar wnętrza
- Wąska łazienka z wanną czy prysznicem?
- Wąska łazienka — pozostałe urządzenia sanitarne
- Wąska łazienka: sprawdzone patenty
Przy urządzaniu wąskiej łazienki, a na taką trafiamy szczególnie w starym budownictwie i blokach z wielkiej płyty, trzeba wykazać się nie lada kreatywnością. Ustawienie mebli, wanny czy prysznica w łazience, która przypomina wnętrze wagonu, może być dla wielu bardzo frustrujące. Okazuje się, że tego typu, z pozoru nieustawne pomieszczenie, może być znacznie łatwiejsze do zaplanowania niż łazienka kwadratowa lub łazienka w kształcie litery L. Oto kilka wskazówek, które pozwolą wam na umieszczenie wszystkich mebli i urządzeń we wnętrzu.
Po pierwsze: wykonaj pomiar wnętrza
W pierwszym kroku dokładnie mierzymy pomieszczenie. Z naszej perspektywy najważniejszym parametrem jest długość krótszej ściany. To ona jest punktem wyjścia do dalszego planowania łazienki. Przy tego typu wnętrzach musimy dobrze zaplanować każdy centymetr. Przy szerokości 120-140 cm nasze możliwości są ograniczone. Szersza perspektywa otwiera nam się przy ścianie powyżej 160 cm. Osoby, które nie mają zmysłu przestrzennego, powinny poprosić o pomocy architekta, który ma doświadczenie w planowaniu tego typu trudnych i nieustawnych pomieszczeń.
Wąska łazienka z wanną czy prysznicem?
Największy błąd? Zakładamy, że w wąskiej łazience nie zmieści się nic innego prócz prysznica. Sam fakt, że nasza łazienka przypomina "kiszkę", nie wyklucza wcale wanny. Wszystko zależy od danego projektu. Decydują oczywiście wymiary pomieszczenia — szerokość krótkiej ściany, a także lokalizacja drzwi wejściowych.
Z tej perspektywy mamy dwie możliwości do wyboru:
A. Drzwi zlokalizowane na krótszym boku.
W tym przypadku wanna/prysznic umieszczane są na końcu, naprzeciwko drzwi. Decyzja o tym, czy wstawimy tam wannę czy prysznic zależy od szerokości krótszej ściany i od naszych preferencji. Warto pamiętać, że przy ścianach o wymiarach poniżej niż 120 cm lepiej zainwestować w przestronną kabinę prysznicową lub prysznic walk-in ze szklanymi panelami i drzwiami. Wciskanie wanny nie jest dobrym, a przede wszystkim mało komfortowym pomysłem.
Zdarza się, że na ścianie przeciwległej, na której planujemy prysznic, znajduje się okno, co nieco komplikuje sprawę. Wówczas należy rozważyć również kwestie prywatności i intymności w trakcie wykonywanie czynności higienicznych. O planowaniu prysznica z oknem przeczytasz w innym artykule na naszym blogu.
B. Wejście na dłuższym boku.
W tym przypadku mamy do czynienia z odwróceniem proporcji, a nasza łazienka jest szeroka i krótka. Przy takim układzie dostępne są dwie opcje: albo zaplanujemy prysznic przy jednej z krótszych ścian, albo zdecydujemy się na wstawienie prostokątnej wanny przy dłuższej ścianie. Przy modelach o szerokości 70-80 cm zostanie nam jeszcze około 40-50 cm miejsca na swobodne przemieszczanie się po łazience.
Wąska łazienka — pozostałe urządzenia sanitarne
Gdy zaplanujemy wannę i prysznic, czyli elementy, które będą zajmować potencjalnie najwięcej miejsca, możemy zająć się umywalką i toaletą. W przypadku opcji A urządzenia ceramiczne powinny zostać montowane na jednej z dłuższych ścian. W łazience krótkiej i szerokiej (B) ubikacja może zostać zlokalizowana na ścianie przeciwległej, a sama umywalka naprzeciwko drzwi.
Wąska łazienka: sprawdzone patenty
Przy planowaniu wąskiej łazienki warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam optycznie poszerzyć łazienkę, a także sprawić, że będzie ona bardziej przestronna niż jest w rzeczywistości.
W tego typu łazienkach warto postawić na:
"Wiszące" meble i toaletę
W takich wnętrzach meble i ceramika łazienkowa nie powinny sięgać do samej podłogi, bo jeszcze bardziej ograniczymy i tak dosyć wąską przestrzeń. W wąskiej łazience montujemy zatem toaletę podwieszaną a szafki projektujemy tak, aby znajdowały się co najmniej 10-15 cm nad podłogą.
Wąskie meble i półki
Przy planowaniu tego typu niestandardowych wnętrz najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie mebli na wymiar. Półki, na których będziemy umieszczać kosmetyki czy ręczniki, nie muszą być głębokie. Warto pokusić się o zamówienie węższych półek, które nie będą dodatkowo zabierać przestrzeni w łazience.
Triki optyczne
Trzeba również zadbać o akcesoria i dodatki, które pozwolą na optyczne poszerzenie wąskiej łazienki.
- Kolorystyka. Warto postawić na jasną, stonowaną paletę barw, która sprawi, że ściany będą oddalać się od siebie. Innym sposobem na wyrównywanie proporcji i jest pomalowanie krótszych ścian na kolor ciemniejszy (optycznie zbliży się do siebie ściany) a dłuższych na jasne.
- Lustro. Dobrym pomysłem jest również zainwestowanie w duże lustro, które umieścimy na ścianie nad umywalką. Lustro doda głębi i sprawi, że pomieszczenie będzie postrzegane przez nas jako bardziej proporcjonalne.
- Światło. Warto również zainwestować w oświetlenie punktowe, które będzie eksponować poszczególne strefy łazienki. Doskonałym pomysłem jest zainstlowanie oświetlenia nad umywalką, prysznicem, a także w centralnej części łazienki.