Jesteś szczęśliwym posiadaczem dużej łazienki i zastanawiasz się, jak funkcjonalnie ją zaaranżować? Paradoksalnie planowanie takiego pomieszczenia może przysporzyć Ci znacznie więcej trudności niż niewielkiego wnętrza w bloku. O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do pracy? Na jaki styl postawić?
Spis treści:
Duża łazienka = dużo możliwości
Duża łazienka to dla wielu osób szczyt marzeń. Szczególnie doceniają ją ci, którzy do tej pory cisnęli się w niewielkich łazienkach w bloku. Duża łazienka daje znacznie więcej możliwości. Przy planowaniu tak przestronnego pomieszczenia kąpielowego nie musimy podejmować trudnych decyzji — wybierać między prysznicem a wanną ani martwić się o to, że mamy za mało miejsca w przejściu między umywalką i toaletą. W takiej łazience nie ogranicza nas zbyt wiele. Mały wyjątek stanowią łazienki zlokalizowane na poddaszu, gdzie borykamy się z niewielkimi skosami. Poza tym – nie ma ograniczeń, bo jak głosi popularne powiedzenie: „The sky is the limit”.
Przy aranżacji przestronnej łazienki możemy pozwolić sobie na duże szaleństwo, jednak nawet w tym szaleństwie musi być metoda. Wbrew pozorom, czasami rozlokowanie mebli i urządzeń sanitarnych może być znacznie trudniejsze, a nieumiejętne zaplanowanie strefy kąpielowej i sanitarnej może prowadzić do niepotrzebnego chaosu. Nadmierne nagromadzenie sprzętu może z kolei sprawić, że przestronne pomieszczenie straci na funkcjonalności. Przy planowaniu dużej łazienki obowiązują nieco inne zasady niż przy planowaniu małej. Oto kilka rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę, zanim rozpoczniesz projekt.
Planowanie dużej łazienki - na co zwrócić uwagę?
1. Podziel łazienki na strefy
Wyobraźmy sobie, że nie planujemy klasycznej łazienki, ale wygodne i przytulne pomieszczenie kąpielowe, które służy nam nie tylko do wykonywania czynności higienicznych, ale także do wypoczynku i relaksu po ciężkim dniu. Przy aranżowaniu wystroju dużej łazienki ważne jest odpowiednie rozmieszczenie jej poszczególnych obszarów.
Łatwiej będzie nam to uczynić, jeśli podzielimy przestrzeń na kilka stref funkcjonalnych. Niezbędna będzie osobna strefa toaletowa, w której znajdą się miska umywalkowa, bidet lub bidetka. W innym miejscu łazienki powinna znaleźć się strefa kąpielowa, na przykład z wanną wolnostojącą lub prysznicem. Jeśli znajdziemy dostatecznie dużo miejsca, możemy również zaaranżować miejsce relaksu lub strefę spa. Wszystko zależy od twoich indywidualnych preferencji i potrzeb.
Jeszcze kilka lat temu modnym rozwiązaniem było oddzielanie poszczególnych stref ściankami działowymi, ekranami czy parawanami. Obecnie jednak najlepszym rozwiązaniem jest dążenie do maksymalnego spójnego wykorzystania przestrzeni, zapewnienie dużej przestronności i usunięcie wszelkich barier.
2. Focal point rozmieszczenie urządzeń sanitarnych i mebli
Planowanie dużej łazienki powinno zacząć się już na etapie budowy lub gruntownego remontu pomieszczenia. Należy wziąć pod uwagę, że prysznic, bidet, WC czy wanna, muszą mieć dostęp do odpływów kanalizacyjnych i wodociągu. Z tego względu tak ważne jest, aby już na etapie projektu wiedzieć, w którym miejscu będą znajdować się poszczególne urządzenia. Pamiętaj, że łazienkę planujesz tak samo, jak pokój dzienny, zatem unikaj umieszczania wszystkich elementów urządzeń blisko ścian i zostawiania ogromnej przestrzeni pustej na środku. Dobrym pomysłem na stworzenie wyjątkowego wystroju jest ustawienie w łazience „focal point”, czyli punktu centralnego, który przyciąga wzrok. W przypadku dużej łazienki najczęściej są to: elegancka i stylowa, wolnostojąca wanna lub szezlong, na którym można odpocząć po kąpieli lub prysznicu.
3. Urządź łazienkę w odpowiednim stylu
Duża łazienka nie musi być urządzona nowocześnie — to idealna przestrzeń do eksperymentowania z innymi stylami. Chcesz nadać jej bardziej przytulny charakter? Wybierz styl prowansalski albo rustykalny. Możesz również zaaranżować ją jako salon spa lub dodać nieco egzotyki, projektując ją w stylu marokańskim czy japońskim. W ten prosty sposób przekształcisz surową łazienkę w bardzo przytulny pokój kąpielowy, który wprowadzi intymną atmosferę i pozwoli Ci wypoczywać z przyjemnością.
Afekt intymności osiągniesz przez wprowadzenie do wnętrza dekoracji, które w pełni oddają twoje zainteresowanie czy charakter: wybór dzieł sztuki; fotografii, malarstwa, rzeźby i przedmiotów dekoracyjnych.
4. Graj kolorami, fakturami i wzorami
Największym wyzwaniem przy aranżacji dużych przestrzeni jest wprowadzenie do nich klimatu i intymności. Aby to osiągnąć, najlepiej łączyć kolory, wzory, materiały i faktury. Wszystko oczywiście z umiarem, aby nie przytłoczyć pomieszczenia. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wodoodpornych tapet płytek z fakturą drewna czy samego drewna. Różnice w fakturze, kolorze i wzorze pomogą ocieplić przestrzeń łazienki.
5. Wybierz funkcjonalne i stylowe meble
Funkcjonalne i stylowe meble sprawią, że dobrze urządzona łazienka będzie bardziej przypominać przytulne pomieszczenie niż sanitariat. Do jej aranżacji można wykorzystać meble, które nie są typowe dla łazienki. Bardzo często w tego typu salonach kąpielowych znajdzie się miejsce na takie elementy jak komoda, krzesła czy szezlong. Szczególnie dobrze takie meble pasują do łazienek urządzonych w stylu glamour, rustykalnym, prowansalskim czy Hampton.
Rozmieść wybrane meble w całym pomieszczeniu, tak, aby uzupełniały i wzmacniały poszczególne strefy łazienkowe. Stawiając na estetykę, nie zapomnij o funkcjonalności. W dużej łazience muszą się znaleźć miejsca do przechowywania kosmetyków, akcesoriów, takich jak ręczniki, szlafroki i kosmetyki. Nie może zabraknąć odpowiedniego regału oraz szafki pod umywalkę.
6. Zieleń
W przestronnej i pełnym światła łazience nie może zabraknąć również naturalnej roślinności. Piękne rośliny w atrakcyjnych donicach będą nie tylko stanowić mocny element dekoracyjny, ale też dodadzą pomieszczeniu ciepła. Jeśli masz taką możliwość, umieść w łazience rośliny, które dobrze rozwijają się w wilgotnym środowisku. Doskonale sprawdzą się między innymi sansewieria, monstera deliciosa, paprocie lub inne gatunki egzotyczne.
7. Zadbaj o oświetlenie
Podstawą oświetlenia dużej łazienki jest oczywiście naturalne światło wpadające przez okna lub świetliki dachowe. Należy pamiętać, że samo rozmieszczenie urządzeń sanitarnych powinno uwzględniać rozkład okien i unikać stawiania ich obok toalety czy prysznica. Oświetlenie sztuczne powinno być dokładnie zaplanowane — tak albo wzmacniało i uzupełniało poszczególne wydzielone strefy łazienkowe. Dodatkowe sztuczne światło pozwala stworzyć klimat i intymną atmosferę. Najlepiej zamontować je na suficie, ścianie lub niższych poziomach. Dobrym pomysłem jest też zamontowanie oświetlenia z potencjometrem regulującym parametry (ściemniacz), aby można było idealnie dostosować je do nastroju.
Kiedy już zaplanujesz i zarządzisz przestrzenią, czas na realizację! Przy odpowiednim planowaniu i dobrym wykonaniu duża łazienka może stać się Twoim ulubionym pomieszczeniem w domu. Miejscem, w którym będziesz mógł zrelaksować się i odetchnąć po ciężkim dniu.