Marzy Ci się kąpiel pod deszczownicą, ale w twojej niewielkiej łazience zaplanowano już montaż wanny i nie ma miejsca na dodatkowy prysznic? Nic straconego! Możesz w bardzo prosty sposób połączyć te dwie przyjemności i zamontować specjalny model deszczownicy do wanny. Jak wybrać deszczownicę do wanny - na co zwrócić uwagę?
Spis treści:
- Dlaczego deszczownica w łazience jest dobrym pomysłem?
- Deszczownica do wanny - doskonałe rozwiązanie w małej łazience
- Deszczownica w wannie — o czym warto pamiętać?
- Deszczownica wannowa a styl wnętrza
Dlaczego deszczownica w łazience jest dobrym pomysłem?
Prysznic z deszczownicą kojarzy nam się z luksusowym rozwiązaniem do łazienki. Deszczownica nie tylko wnosi do kąpielowego wnętrza ekskluzywność, ale oferuje też zdecydowanie inne doznania niż zwykła słuchawka prysznicowa. Wynika to przede wszystkim z dużych różnic dotyczących kształtu, konstrukcji i sposobu montażu.
W przeciwieństwie do słuchawki prysznicowej deszczownica montowana jest równolegle do podłogi - tak, aby krople wody spadały pod kątem prostym na naszą głowę.
Ma również większą średnicę i rzadszy rozstaw dysz niż klasyczny natrysk. W efekcie woda wydostaje się z niej pod znacznie słabszym ciśnieniem. To właśnie dzięki temu deszczownica zapewnia nam ten upragniony efekt relaksujących kropel deszczu spływających po całym ciele, który sprawia, że czujemy się jak w luksusowym SPA. To jeden z powodów, który przekonuje nas do montażu deszczownicy w strefie prysznicowej.
Więcej na temat różnic pomiędzy deszczownicą a prysznicem oraz tego, które z nich wybrać, znajdziesz w artykule: "Deszczownica czy słuchawka prysznicowa - co wybrać?".
Deszczownica do wanny - doskonałe rozwiązanie w małej łazience
Deszczownice najczęściej wybierane są przy aranżacji pryszniców we wnęce czy pryszniców typu walk-in. W tym przypadku montuje się je na suficie lub ścianie na specjalnym drążku. Niestety nie zawsze w łazience mamy wystarczająco miejsca a na tego typu strefę prysznicową. Co zrobić, gdy marzy nam, się deszczownica, ale metraż naszej łazienki nie pozwala na umieszczenie w niej zarówno prysznica, jak i wanny? Na szczęście nie musimy rezygnować z żadnej przyjemności. Najlepszym rozwiązaniem w niewielkich łazienkach jest połączenie funkcjonalności wanny i prysznica z deszczownicą. Producenci już rozwiązali ten problem, oferując specjalne modele deszczownic, które można z powodzeniem instalować również przy wannie.
Deszczownica w wannie — o czym warto pamiętać?
Wybór konkretnego modelu deszczownicy w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju wanny. Z tego powodu najlepiej decyzję o montażu deszczownicy podjąć już w trakcie remontu łazienki, kiedy mamy możliwość wyboru zarówno deszczownicy, jak i rodzaju wanny. Pole manewru zostaje nieco ograniczone w momencie, kiedy wanna już stoi, a my musimy dopasować do niej deszczownicę.
Rozmiar deszczownicy.
Największym wyzwaniem w przypadku deszczownicy jest ochrona łazienki przed zachlapaniem. Zbyt duża deszczownica zamontowana nad wanną może rozchlapywać krople wody po całym pomieszczeniu. Bez względu na to, czy dysponujemy modelem zabudowanym wanny, czy wolnostojącym, rekomendowana średnica deszczownicy nie powinna być większa niż 20 cm.
Sposób montażu i wysokość.
Przy wyborze deszczownicy do wanny istotna jest również wysokość montażu. Deszczownice montowane przy samym suficie – czyli dość wysoko – mogą powodować, że woda z deszczownicy będzie rozpryskiwać się po całej łazience. Co w takim razie wybrać do wanny? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu armatury z deszczownicą na drążku lub z modelem podtynkowym. W tym wypadku możemy wyregulować zarówno wysokość, jak i kąt nachylenia strumienia.
- Zestaw wannowy z deszczownicą na drążku składa się zazwyczaj z baterii wannowej, drążka o regulowanej długości, głowicy natryskowej, słuchawki oraz węża natryskowego. Takie zestawy są dostępne w ofercie większości producentów armatury łazienkowej. Szczególnie warte polecenia produkty marek Hansgrohe, Grohe, Deante czy Kohlman.
- Jeśli zależy nam bardziej na estetyce i ukryciu pewnych elementów instalacji, to dobrym rozwiązaniem będzie zakup zestawu do montażu podtynkowego. W takim przypadku kupujemy kompletny zestaw do wanny razem z deszczownicą, ramieniem deszczownicy, baterią podtynkową, zestawem natryskowym i wylewką wannową. W sklepach znajdują się tego typu zestawy o różnych powłokach, od klasycznych srebrnych i metalowych po vintage (mosiądz czy złoto). To pozwala na większą swobodę w dopasowaniu elementów armatury do stylu łazienki.
Model wanny.
Zła wiadomość jest taka, że nie wszystkie wanny nadają się do tego, aby montować w ich deszczownice. Najlepiej do tego typu rozwiązania pasują wanny, w których przynajmniej jedna a najlepiej dwie strony zabudowane są ścianą (np. wanny narożne lub specjalne wanny z prysznicem). Wanna powinna mieć również możliwość stworzenia dodatkowej obudowy do prysznica w formie parawanu nawannowego. Wówczas unikamy niepotrzebnych rozprysków wody z deszczownicy i chronimy pozostałą część łazienki.
Parawan nawannowy.
W większości przypadków przy montażu deszczownicy konieczne jest zamontowanie specjalnej osłony w formie parawanu nawannowego. Można wybierać z wielu modeli parawanów, które dopasujemy do stylu naszej łazienki. Uwaga!Jeżeli nie mamy możliwości zamontowania parawanu ani żadnej zasłony montaż deszczownicy nie jest dobrym pomysłem.
Więcej na temat wyboru odpowiedniej deszczownicy znajdziesz w artykule: Jak wybrać dobrą deszczownicę. Poradnik zakupowy.
Deszczownica wannowa a styl wnętrza
Decydując się na zestaw wannowy z deszczownicą, warto zwrócić uwagę na to, jak będzie wyglądał w naszej łazience. Czy planujemy wnętrze w stylu nowoczesnym, skandynawskim, a może rustykalnym lub glamour? Na szczęście producenci dają nam dosyć duże pole wyboru: od armatury utrzymanej w nowoczesnym stylu po warianty bardziej oldschoolowe pasujące do łazienek w stylu klasycznym. Do wanny wolnostojącej w stylu vintage doskonale pasują zestawy w mosiądzu lub z powłoką PVD z żółtego lub różowego złota. Z kolei zestawy wannowe z deszczownicą o powłoce chromowanej lub w kolorze czarnym są idealne dla minimalistycznych i nowoczesnych wnętrz. Wybór zależy więc od charakteru wnętrza i naszych preferencji.
produkty z kategorii Zestawy prysznicowe do wannyWięcej