W nowoczesnych łazienkach coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnej kabiny prysznicowej na rzecz prysznica bez brodzika czyli prysznica walki in. Pojawia się pytanie: co wstawić w miejsce brodzika? Mamy dwie opcje: zainstalować sam odpływ liniowy lub zdecydować się na tzw. brodzik podpłytkowy. Jakie są zalety tego ostatniego rozwiązania?
Spis treści:
Czym jest brodzik podpłytkowy?
Prysznic typu "walk-in", inaczej zwany prysznicem bez brodzika, to rozwiązanie, na które decydujemy się coraz częściej, szczególnie gdy chcemy nadać wnętrzu nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. W tym przypadku rezygnujemy z klasycznego, wysokiego brodzika, a zamiast tego montujemy odpływ w podłodze. W tradycyjnych rozwiązaniach zazwyczaj klasyczny brodzik zostaje zastąpiony odpływem liniowym. Coraz częściej producenci decydują się jednak ułatwić nam zadanie, oferując rozwiązanie pośrednie między brodzikiem a klasycznym brodzikiem, czyli brodzik podpłytkowy.
Brodzik podpłytkowy, jak sama nazwa wskazuje, jest rozwiązaniem przygotowanym do montażu pod okładziną ceramiczną. Podobnie jak klasyczny brodzik, pozwala na skuteczne odprowadzenie wody ze strefy prysznicowej. Składa się z odpływu liniowego, fabrycznie połączonego z płytą spadkową. Ta unikalna struktura, zawierająca wstępnie zamontowaną rynnę, sprawia, że proces instalacji jest mniej skomplikowany i bardziej efektywny.
Kiedy wybrać brodzik podpłytkowy?
Decyzja o tym, które rozwiązanie będzie lepsze, zależy nie tylko od naszych indywidualnych preferencji, ale również od aspektów technicznych. Warto pamiętać, że nie zawsze jesteśmy w stanie zamontować w domu brodzik podpłytkowy. Taką decyzję w wielu przypadkach należy planować już na etapie projektowania łazienki, kiedy dysponujemy wnętrzem w stanie surowym, deweloperskim. Wynika to z tego, że montaż brodzika podpłytkowego, podobnie jak montażu odpływu liniowego, musi być wykonany na odpowiedniej głębokości. Potrzebujemy co najmniej 15 cm, aby ukryć wszystkie elementy konstrukcyjne pod powierzchnią posadzki. Nie zawsze dysponujemy takimi możliwościami, kiedy wykonujemy na przykład remont starej łazienki, czy to w bloku, czy w domu jednorodzinnym.
Brodzik podpłytkowy w wielu przypadkach jest znacznie łatwiejszym rozwiązaniem niż odpływ liniowy, z uwagi na to, że większość elementów jest już wstępnie przygotowana. Cały montaż brodzika zajmuje mniej czasu, niż w przypadku odpływu liniowego. Brodzik podpłytkowy ma już fabrycznie wyprofilowany spadek odpływu, nie musimy o tym myśleć, montując go w strefie prysznicowej. Płyta spadkowa montowana w brodzikach podpłytkowych jest już wstępnie uszczelniona, co tylko wzmacnia hydroizolację strefy mokrej w prysznicu. Płyta brodzika dostępna jest z dodatkowymi elementami uszczelniającymi, jak taśmy i narożniki, które pozwalają do 100% zabezpieczyć powierzchnię brodzika przed przenikaniem wilgoci. Brodziki podpłytkowe wykonane są z wytrzymałych materiałów, takich jak pianka polistyrenowa, która wyróżnia się dużą trwałością i odpornością na nacisk.
Brodzik podpłytkowy jest dobrym wyborem, kiedy:
- Zależy nam na minimalistycznym, nowoczesnym wyglądzie prysznica. Prysznic z brodzikiem podpłytkowym prezentuje się niezwykle elegancko. Tego typu rozwiązanie zajmuje zdecydowanie mniej miejsca w łazience i zapewnia jej odpowiednią przestronność.
- Oczekujemy szybkiej, łatwej instalacji oraz pewności, że wszystkie elementy konstrukcyjne będą odpowiednio spasowane i zapewniały funkcjonalne działanie. W związku z tym, że brodzik podpłytkowy jest konstrukcją zintegrowaną, nie musimy się martwić o montaż. Wszystkie elementy są ze sobą połączone.
- Prysznic ma być bez barier. Rozwiązanie z brodzikiem podpłytkowym jest doskonałe, kiedy w mieszkaniu mamy małe dzieci, osoby starsze lub osoby, które mają trudności z poruszaniem się. Prysznic, w którym zamontowano brodzik podpłytkowy, nie ma żadnych barier, przegród czy krawędzi, które stanowiłyby naturalną przeszkodę. Dzięki temu, osoby starsze nie mają problemu z wejściem pod prysznic.
produkty z kategorii Brodziki prysznicowe podpłytkoweWięcej
Brodzik podpłytkowy- jaki wybrać?
Niewątpliwą zaletą brodzików podpłytkowych jest fakt, że dostępne są one w wielu wariantach i rozmiarach. Dzięki temu możemy z powodzeniem dopasować je do wielkości naszego prysznica. Wybór takiego brodzika zależy od wielu czynników, w tym przede wszystkim od dostępnej przestrzeni w łazience, ale również od preferencji estetycznych i funkcjonalności. Brodziki od renomowanych producentów, takich jak między innymi brodziki podpłytkowe Schedpol, różnią się nie tylko rozmiarami, ale także materiałem wykonania, a nawet lokalizacją odpływu. Na co zwrócić uwagę przy wyborze brodzka podpłytkowego?
- Kształ i rozmiar: W zależności od kształtu naszej kabiny prysznicowej możemy wybierać spośród brodzików podpłytkowych w kształcie prostokątnym, kwadratowym, o dłuższych lub krótszych bokach. Na rynku dostępne są brodziki podpłytkowe w różnych rozmiarach, zaczynając od mniejszych jak 70x120 cm, przez średnie, takie jak 80x140 cm, aż do większych, na przykład 90x140 cm czy 100x100 cm. Możliwości są więc bardzo szerokie, co pozwala na dopasowanie brodzika do niemal każdej łazienki.
- Lokalizacja odpływu: Różnice mogą występować również w lokalizacji odpływu, który może być umieszczony wzdłuż dłuższego lub krótszego boku, centralnie z czterospadowym odpływem, lub w konkretnym narożniku. Brodziki podpłytkowe dzięki swojej konstrukcji pozwalają na pełne dopasowanie do stylu i charakteru wnętrza.
- Wykończenie: W zależności od potrzeb dostępne są modele z widoczną maskownicą lub z wykończeniem płytkowym. W tej ostatniej opcji powierzchnia jest tak przygotowana, że można na nią nakleić płytkę ceramiczną wykończeniową. Co więcej, jeżeli potrzebujemy bardziej finezyjnego kształtu rusztu, są dostępne różne wzory, które stanowią dodatkowe elementy ozdobne, idealne do minimalistycznego prysznica.
Brodziki podpłytkowe są wyjątkowym połączeniem estetyki i funkcjonalności, które zaspokaja potrzeby różnych użytkowników. Ich łatwa i szybka instalacja, wszechstronność i różnorodność dostępnych modeli sprawiają, że są doskonałym wyborem zarówno dla osób szukających nowoczesnych, minimalistycznych rozwiązań, jak i tych, którzy cenią sobie dostępność i bezpieczeństwo.