Prywatność gości jest bardzo ważna, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej toalecie dla nich. Toaleta dla gości może być małym pomieszczeniem położonym w pobliżu salonu, z którego będą mogli wygodnie korzystać wszyscy odwiedzający. Jak urządzić stylową i funkcjonalną toaletę dla gości?
Spis treści:
Funkcjonalność i ergonomia
Zazwyczaj na toaletą dla gości przeznacza się najmniejsze pomieszczenie w domu. Zakłada się, że jej minimalne wymiary powinny wynosić 0,86 x 1,61 metra. Szkoda stracić cenną przestrzeń na podstawowe sanitariaty.
Z tego powodu zazwyczaj wybiera się np. mniejszą umywalkę, która służy tylko do umycia dłoni.
- W przypadku, kiedy toaleta jest długa i wąska, najlepiej jest postawić na prostokątną umywalkę z dodatkową półką służącą do odłożenia mydła. Minimalna przestrzeń w przypadku umywalki wynosi 30 centymetrów odstępu od innych sprzętów. Powinno się ją montować na wysokości: 80 – 85 centymetrów.
- Wygodne korzystanie z sedesu jest możliwe, jeżeli po jego bokach znajduje się przestrzeń około 25 – 30 centymetrów. Dotyczy to również takich elementów jak grzejniki. Ustawienie sedesu zbyt blisko może spowodować bolesną kolizję. Miska WC powinna być zamontowana około 40 – 45 centymetrów nad posadzką.
Przestrzeń i funkcjonalność. W przypadku tak ciasnych przestrzeni, ergonomia ich urządzenia ma największe znaczenie. Dobrym pomysłem jest rozłożenie sobie wszystkich elementów w przestrzeni, aby nie okazało się na przykład, że otwarcie szafki jest niemożliwe z uwagi na zablokowanie drzwiczek przez sedes. Wszystkie podstawowe przedmioty powinny być pod ręką. Na przykład, jeżeli nie możesz z jakiegoś powodu zainstalować wiszącego uchwytu na papier toaletowy, zdecyduj się na zgrabny pojemnik przestawiany, który można postawić nieco z tyłu. Nie zapomnij o takich detalach, jak miejsce do trzymania zapasu papieru – powinien być w zasięgu wzroku, ale dyskretny, aby w razie potrzeby gości uzupełnili zapas.
Łatwa do utrzymania w czystości. Kolejnym ważnym elementem ergonomii toalety dla gości jest łatwość jej sprzątania. Jeżeli w twoim domu nie brakuje odwiedzających cię osób, a wręcz lubisz wydawać przyjęcia i organizować nawet niewielkie imprezy, z toalety podczas jednego wieczoru korzystać się będzie wielokrotnie. Nawet najpiękniejsze czarne lub białe kafle, szczególnie połyskliwe, będą po tym niestety brudne, a zanieczyszczenia, nawet pojedynczy włos, bardzo widoczne. Dlatego zawsze wybieraj podłogę, która tak tego nie eksponuje. Zrezygnuj także z ozdobnych lamp, trudnych do wycierania i zrewiduj wszystkie kąciki, w których może gromadzić się brud. Zdecydowanie łazienka powinna być czysta, a łatwiej będzie to osiągnąć bez uciążliwych miejsc. Umywalkę wraz z szafką albo sedes lepiej wybrać podwieszane, wtedy wjedzie pod nie robot sprzątający, a i mopem łatwiej będzie tam sięgnąć.
Więcej porad aranżącyjnych znajdziesz w tekście: Jak urządzić małą toaletę?
Wybór odpowiedniego stylu aranżacji
Toaleta gościnna jest niewielka i spędza się w niej mało czasu. Z tego powodu można pozwolić sobie na odważniejsze jej urządzenie, na przykład zastosowanie mocnych kolorów. W wielu przypadkach jej aranżacja stanowi przedłużenie wyglądu całego wnętrza.
W niewielkich miejscach ważne jest stosowanie luster, które optycznie nie tylko powiększają, ale i rozświetlają przestrzeń. Podobną rolę mają niewielkie płytki, w formie mozaiki. Duże płytki nie są wykluczone, ale powinny być ułożone tak, aby nie było widać ich dociętych fragmentów.
Toaleta dla gości, z uwagi na brak wanny albo prysznica, nie jest bardzo wilgotną przestrzenią. Z tego powodu można w jej wystroju postawić na drewno, które jest ciepłe i dodaje wnętrzu szlachetności, a do tego dobrze komponuje się z wieloma innymi materiałami i kolorami.
Typowym sposobem na urządzenie takiego miejsca jest postawienie na neutralne tło (na przykład biel łączona z drewnem) i zabawienie się dodatkami. W ciasnych przestrzeniach nie można z nimi przesadzać, więc jeżeli zdecydujesz się na przykład na ozdobny pojemnik na mydło, dobrze przemyśl kwestię ręczników we wzory.
Przeczytaj więcej o tym jak optycznie powiększyć przestrzeń w łazience.
Meble łazienkowe
Szafka pod umywalką to wręcz niezbędny element wyposażenia. Zmieści się w niej wiele dodatkowych przedmiotów, na przykład zapas mydła w płynie, czy ręczników. Współcześnie sklepy oferują szereg rozwiązań do małych przestrzeni. Jeżeli jest na to miejsce, wybierz wąski, wysoki słupek z lustrzanymi drzwiczkami albo szafkę nad umywalkę w tym samym stylu. Połączy to ze sobą zalety lustra, a przy tym miejsca do przechowywania na przykład lekarstw.
Otwarte półki w WC dla gości są kontrowersyjne. Postaw na nie jedynie w przypadku, kiedy faktycznie masz na nich co wyeksponować. Pamiętaj, że w takim miejscu nie trzyma się raczej swoich prywatnych kosmetyków, nie wykorzystasz ich do ustawienia ulubionych perfum. Toaleta gościnna powinna być neutralna, bez osobistych akcentów. Korzystać z niej będzie nie tylko rodzina i przyjaciele, ale także na przykład wynajęte przez ciebie do wykonywania różnych prac osoby.
Akcesoria toaletowe i dodatki
Dobór akcesoriów i dodatków jest ściśle powiązany z tym, jaki styl łazienki wybierzesz. Mocne kolory, na przykład modny czarny sufit, powinno się raczej wyciszać ręcznikami w jednolitym kolorze. Z kolei zbyt mdłe wnętrza warto nieco rozbudzić. Tych dodatków nie powinno być jednak zbyt wiele. Ręcznik do rąk, pojemnik na mydło, ewentualnie roślina, ozdoba albo… plakat. W toalecie dobrze wyglądają naścienne grafiki, obecnie dostępne w bogatym wyborze wzorów. Można je zmieniać nawet sezonowo, w niedrogi sposób przygotowując to wnętrze na przykład na święta.
Lepiej zrezygnować z dodatków, które w niewielkim, a do tego często używanym pomieszczeniu będą tylko kłopotliwe, na przykład dywanika na ziemi. Pomyśl o tym, że twoi goście mogą chodzić w nim w butach. Pomyśl o łatwości sprzątania.
Wybór odpowiedniego oświetlenia
Nie tylko duże wnętrze potrzebuje dobrego oświetlenia. W łazience gościnnej przyda się jedne główne źródło światła umieszczone centralnie na suficie, które zapala się przy wnętrzu i z którego najczęściej korzystać będą goście. Dodatkowy kinkiet przy lustrze (lub dwa, umieszczone symetrycznie) pomogą w przypadku na przykład poprawek makijażu.
Ciekawym pomysłem jest podświetlenie samej umywalki halogenowymi oprawami. Taki jeden mocny punkt we wnętrzu dodaje mu wiele przytulności. Dzięki niemu łazienka prezentuje się w wyjątkowy sposób, jest po prostu miejscem, gdzie aż chce się spędzać czas.
Światło w takim miejscu powinno mieć jak najbardziej neutralny i naturalny kolor. Zimny odcień sprawi, że wyglądać będzie jak laboratorium.